Jak zbudować dom taniej? Patenty na tanią budowę

Sprawdź, jak tanio wybudować dom i obniżyć koszty zakładane w kosztorysie projektu domu. Są pewne patenty na znaczne oszczędności!

Mężczyzna trzymający makietę domu i monety
Jak zbudować dom taniej? Patenty na tanią budowę

Co wpływa na koszty budowy domu?

Każdy etap budowy domu wiąże się z podjęciem wielu decyzji, które mają bezpośrednie przełożenie na budżet. Na samym początku ogromne znaczenie ma wybór projektu domu – od tego zależy m.in., jakie będą koszty materiałów i robocizny. Im większa powierzchnia użytkowa, tym wyższe koszty związane z fundamentami, dachem, instalacjami – to prosta zależność, o której należy pamiętać. Złożoność projektu również ma znaczenie. Skomplikowane bryły, niestandardowe rozwiązania, detale architektoniczne, duże przeszklenia – to wszystko może znacząco zwiększyć nasze wydatki.

Kolejnym czynnikiem jest jakość materiałów budowlfanych (konstrukcyjnych i wykończeniowych). Tanie produkty mogą co prawda obniżyć wydatki na początku inwestycji, jednak nierzadko wiążą się z większymi kosztami, które będziemy musieli ponieść w przyszłości na skutek np. intensywnej eksploatacji. Z kolei inwestycja w dobrej jakości materiały może podnieść cenę inwestycji, ale pozwoli na oszczędności podczas użytkowania domu.

Nie bez znaczenia pozostają także koszty robocizny. Wynagrodzenia dla ekip budowlanych różnią się w zależności od regionu, projektu i zakresu prac. Na dłuższą metę często opłaca się zainwestować w droższe, profesjonalne firmy – niekiedy oszczędzanie na robociźnie kończy się dużym wydatkiem na poprawę błędów.

Na koszty budowy wpływa również lokalizacja działki. Działki budowlane w miastach czy na terenach podmiejskich są zazwyczaj droższe niż te położone na terenach wiejskich. Cena gruntu nie tylko bezpośrednio wpływa na budżet, ale często narzuca również określone rozwiązania estetyczne i standardy budowlane, które zawarte są w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Ponadto, niektóre działki mogą wymagać badania gruntu oraz dodatkowych prac przygotowawczych, takich jak wyrównanie terenu. Nie zapominajmy również o tym, że budowa domu wiąże się z koniecznością uzyskania różnych dokumentów oraz z opłatami administracyjnymi.

Instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna, ogrzewanie, wentylacja, a także systemy inteligentnego domu mogą znacząco podnieść koszty inwestycji.

Jak można najtaniej wybudować dom? Poznaj 10 niezawodnych patentów

Wielu inwestorów zastanawia się, jak tanio zbudować dom. Poniżej zebraliśmy dla Was 10 wskazówek, które obniżą koszt budowy domu jednorodzinnego.

1. Wybór gotowego projektu domu

Pierwsze oszczędności możemy uzyskać już na etapie projektowania budynku. Wybór projektu gotowego z katalogu będzie tańszym rozwiązaniem w porównaniu z projektem wykonanym na indywidualne zamówienie u architekta. Co więcej, do projektu gotowego możemy wprowadzić indywidualne zmiany (będzie się to jednak wiązać z dodatkowymi opłatami). Warto wybierać projekty z prostą bryłą, najlepiej bez wielu wykuszy, lukarn czy niestandardowych okien.

Uwaga: Po zakupie projektu domu konieczna jest jego adaptacja, czyli dostosowanie do warunków lokalizacyjnych. Adaptacją zajmuje się architekt adaptujący.

2. Wybór prostej bryły i dwuspadowego dachu

Tak jak już wspomnieliśmy, warto zdecydować się na dom o jak najprostszym kształcie. Prosta, zwarta bryła domu, najlepiej na planie prostokąta, pozwala nie tylko na redukcję kosztów budowy, ale także na obniżenie późniejszych kosztów eksploatacji – zwłaszcza w przypadku ogrzewania.

Dwuspadowy dach to kolejny sposób na obniżenie kosztów. Jest on najprostszy do wykonania, a co za tym idzie – najtańszy. Chcąc zaoszczędzić na budowie, unikajmy dachów wielospadowych, mansardowych oraz montażu okien dachowych.

3. Budowa domu parterowego

Budowa domu parterowego może być znacznie tańsza od budowy domu piętrowego lub domu z poddaszem użytkowym. Mimo że na pierwszy rzut oka większa powierzchnia zabudowy może wydawać się droższa, to w praktyce brak konieczności budowy stropu i schodów zrekompensuje wydatki. Dom parterowy jest także łatwiejszy do ocieplenia i wykończenia. Tego typu budynki można również szybciej zrealizować.

4. Dom szkieletowy lub prefabrykowany

Dom szkieletowy w budowie
Budowa domu szkieletowego

W jakiej technologii najtaniej wybudować dom? Tradycyjna budowa domu murowanego jest często droższa i bardziej czasochłonna, dlatego też alternatywą mogą być domy szkieletowe. Technologia ta opiera się na lekkiej konstrukcji drewnianej lub stalowej, przy czym nie są wymagane skomplikowane prace ziemne. Domy szkieletowe charakteryzują się także wysoką efektywnością energetyczną, zapewniając dobrą izolację termiczną. Odpowiednio zaprojektowany dom szkieletowy może być wyposażony w systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła.

Natomiast budowa domu z prefabrykatów polega na wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych w fabryce, a następnie przetransportowaniu ich na plac budowy, gdzie są bezpośrednio montowane. Zalety domów prefabrykowanych to: szybkość realizacji projektu, mniejsze koszty robocizny, efektywne wykorzystanie materiałów budowlanych. To wszystko przekłada się na niższy koszt całej inwestycji.

5. Budowa domu metodą gospodarczą i samodzielne wykonanie części prac budowlanych

Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie kosztów budowy domu jest wybór systemu gospodarczego zamiast systemu zleconego. W budowie metodą zleconą całość prac budowlanych jest powierzona generalnemu wykonawcy, który zajmuje się koordynacją, zakupem materiałów oraz nadzorem poszczególnych etapów. Choć takie rozwiązanie jest wygodne dla inwestora, to wiąże się z wyższymi kosztami, ponieważ specjalistyczne firmy budowlane doliczają marżę za swoje usługi oraz za zakup materiałów.

W systemie gospodarczym to inwestor samodzielnie zarządza budową, wybiera i kupuje materiały budowlane oraz zleca poszczególne prace konkretnym fachowcom. Taki sposób budowy wymaga jednak większego zaangażowania, wiedzy na temat przebiegu prac budowlanych oraz dokładnego harmonogramu. Inwestor ma jednak pełną kontrolę nad wyborem dostawców i wykonawców, co daje możliwość negocjacji cen. System gospodarczy pozwala również na pewną elastyczność – możliwe jest rozłożenie budowy na dłuższy czas, co pozwala lepiej zarządzać budżetem.

Nawet jeśli nie mamy doświadczenia w budownictwie, to niektóre prace budowlane możemy zrealizować samodzielnie, co znacznie obniży koszty robocizny. Przykładem mogą być prace takie jak: malowanie, kładzenie podłóg, montaż instalacji sanitarnych.

6. Zminimalizowanie powierzchni użytkowej

Koszty budowy domu rosną proporcjonalnie do jego wielkości, dlatego warto dokładnie przemyśleć, jakiej powierzchni użytkowej będziemy realnie potrzebować. Pamiętajmy o tym, że mniejszy dom nie tylko będzie tańszy w budowie, ale również w utrzymaniu. Zwłaszcza ograniczenie zbędnych pomieszczeń wpłynie pozytywnie na budżet.

Przyjmuje się, że optymalna powierzchnia domu dla rodziny 2+2 to zazwyczaj około 100-130 metrów kwadratowych. W takim metrażu można zaplanować przestronny, funkcjonalny dom, który pomieści wszystkie niezbędne pomieszczenia. Wówczas ważne jest, aby zostały zaplanowane minimum trzy sypialnie oraz przestrzeń wspólna.

7. Rezygnacja z piwnicy

Choć wielu inwestorów decyduje się wykonanie podpiwniczenia z myślą o dodatkowej przestrzeni do przechowywania, to warto rozważyć, czy jest to naprawdę konieczne. Budowa piwnicy wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ wymaga dodatkowych prac ziemnych, zbrojenia, izolacji przeciwwilgociowej oraz instalacji wentylacyjnych. W dodatku piwnica wymaga wyższych nakładów na ogrzewanie.

Zamiast budować piwnicę, warto zastosować inne rozwiązania, takie jak pomieszczenie gospodarcze na parterze lub strych, który również może odgrywać rolę magazynu. To prostsze i tańsze opcje, które pozwalają zredukować koszty budowy, a jednocześnie zapewniają dodatkową przestrzeń użytkową.

8. Wiata zamiast garażu

Wiata garażowa w budowie
Wiata garażowa w budowie

Chociaż garaż ma wiele zalet, takich jak dodatkowa przestrzeń do przechowywania czy ochrona pojazdu przed warunkami atmosferycznymi, to jego budowa wiąże się z wyższymi kosztami materiałów budowlanych, robocizny, prac ziemnych. Chcąc ograniczyć koszty, warto zrezygnować z garażu na rzecz wiaty.

Uwaga: Wybierając wiatę, możemy również zaoszczędzić przestrzeń na działce.

9. Wybór oszczędnego systemu ogrzewania

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego to rozwiązanie, które może znacząco wpłynąć na ekonomiczność każdego domu. Mimo że inwestycja w energooszczędne systemy grzewcze może początkowo wydawać się większym wydatkiem, to na dłuższą metę pozwala na znaczne oszczędności. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład wybór pompy ciepła, która, choć będzie droższa na starcie, jest tańsza w eksploatacji.

Warto również zainwestować w dobrą izolację termiczną, która ograniczy straty ciepła i zminimalizuje wydatki na energię. Instalacja systemów zarządzania energią, takich jak np. automatyczne termostaty, pozwoli na optymalizację zużycia ciepła i dalsze oszczędności.

10. Zastosowanie tańszych materiałów budowlanych

Wybór materiałów budowlanych to jeden z aspektów, gdzie można zaoszczędzić. Na rynku mamy dużą dostępność materiałów zarówno premium, jak i tych tańszych. Warto więc rozważyć wykorzystanie materiałów budowlanych i wykończeniowych w klasie ekonomicznej, które spełniają określone normy czy mają dobre parametry cieplne. Możemy postawić np. na wybór tańszych paneli podłogowych zamiast drewnianych desek, czy na zastąpienie pustaków ceramicznych betonem komórkowym podczas stawiania ścian zewnętrznych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.