Jaki materiał wybrać na taras?

Do wykończenia powierzchni tarasu stosuje się wiele technologii i materiałów. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, ma swoje słabsze i mocniejsze strony. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych materiałów do wykończenia tarasu.

taras z desek
Jaki materiał wybrać na taras?

Jakie cechy musi mieć taras?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych nie wyobraża sobie budynku bez tarasu. To miejsce jest traktowane jako przedłużenie strefy wypoczynkowej domu. Może też służyć do spożywania posiłków, a nawet do pracy.

Żeby ten element architektoniczny był wystarczająco funkcjonalny, musi mieć kilka ważnych cech. Przez projektantów i wykonawców najczęściej wymieniane są trzy z nich:

  • trwałość - materiał i cały taras musi być odporny na czynniki atmosferyczne, czyli wodę, zróżnicowane temperatury, mróz, a także promienie słoneczne. Powinien dobrze znosić charakterystyczne użytkowanie i wysokie temperatury;

  • spadek - przy budowie i wykańczaniu tarasu należy zachować spadek na poziomie przynajmniej 1 cm na każdy metr. Spadek musi być od budynku na zewnątrz. Dzięki temu uda się odprowadzić deszczówkę i wody roztopowe bez ryzyka zamakania ścian budynku;

  • powierzchnia - wielkość tarasu trzeba zaplanować pod kątem tego, w jaki sposób będzie najczęściej użytkowany. Pod uwagę bierze się ilość osób, a także rozmieszczenie mebli i dodatkowych akcesoriów. Taras nie powinien mieć jednak mniejszej powierzchni niż 20 m2.

Materiał wykończeniowy na taras

Na trwałość tarasu wpływa sposób wykonania fundamentu. Z kolei materiał wykończeniowy ma większe znaczenie dla jego estetyki i funkcjonalności. Każdy sposób wykończenia ma określone cechy, które wpływają na wybór inwestorów. Zestawiliśmy je dla najpopularniejszych materiałów wykończeniowych.

Materiały wykończeniowe na taras - wady i zalety
Materiały wykończeniowe na taras - wady i zalety

Kostki betonowe

Nazywane kostkami brukowymi elementy są wykonywane w formie odlewów betonowych. Charakteryzują się regularnymi wymiarami i gładkim wykończeniem. Nie sprawiają problemów w czasie montażu. Można przebierać w rozmiarach, kształtach i kolorystyce. Materiały z różnych wariantów świetnie sprawdzają się do układania wzorów. Za pomocą kostek można wykończyć taras, ale także schody, ścieżki ogrodowe, a nawet skarpy.

Kostki betonowe nie chłoną wilgoci i nie ulegają zabrudzeniu. Świetnie wytrzymują działanie mrozu, promieni słonecznych, znaczne obciążenia, wysoką temperaturę i inne czynniki. Niestety mają twardą i ostrą powierzchnię, dlatego są nieprzyjemne w przypadku upadku. W szczelinach pomiędzy kostkami pojawiają się też trudne do zwalczania chwasty.

Płytki ceramiczne

To jeden z najpopularniejszych sposobów stosowanych przed kilkoma dekadami. Odpowiednio dobrane płytki ceramiczne są odporne na mróz i działanie czynników atmosferycznych. Tworzą gładką powierzchnię. Łatwo odprowadzają wilgoć i sprzyjają utrzymaniu czystości. Występują w różnych wymiarach i wzorach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. Obecnie coraz częściej wybiera się wielkowymiarowe minimalistyczne płytki betonowe lub drewnopodobne.

Gładka powierzchnia tarasu wykończonego płytkami jest śliska. Pozostaje też zimna nawet w okresie letnim. Z kolei nagrzana przez słońce może być nieprzyjemnie gorąca. Klejenie okładzin ceramicznych jest czasochłonne i wymaga doświadczenia. Z biegiem czasu płytki lubią odpadać, szczególnie po ciężkiej zimie.

Deski tarasowe

Drewno jest najchętniej wybieranym materiałem na wykończenie tarasu. To materiał ekologiczny, odnawialny i z łatwością można wykorzystać go ponownie w innych konstrukcjach. Ma bardzo naturalny wygląd, co sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych i klasycznych. Deski tarasowe nie sprawiają problemów w czasie montażu. Są łatwe do formowania i mocowania. W przypadku uszkodzenia możliwa jest wymiana pojedynczego elementu.

Drewno słabo znosi intensywne działanie wilgoci i mrozu. Wymaga regularnej pielęgnacji, czyli impregnacji i malowania. Co kilka sezonów trzeba odnowić cały taras. Materiał ten jest łatwo dostępny, jednak gotowe elementy osiągają bardzo wysokie ceny.

Deski kompozytowe

Deski tarasowe z materiału kompozytowego łączą cechy drewna i tworzywa sztucznego. Mają naturalną estetykę inspirowaną drewnem. Jednocześnie nie chłoną wilgoci i nie ulegają biodegradacji. Są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Nie sprawiają problemów w czasie montażu. Nie trzeba ich też malować co kilka sezonów. Na dodatek świetnie odprowadzają wilgoć i są antypoślizgowe. Ryflowane deski kompozytowe są podatne na plamy. Usunięcie z ich powierzchni tłuszczu i oleju jest bardzo trudne.

Deski kompozytowe mają słabą odporność na wysokie temperatury, dlatego nie zaleca się ustawiania grilla na takiej powierzchni. Kompozyt bardzo mocno się nagrzewa i poruszanie się po nim boso w czasie upałów jest niemożliwe. Z biegiem czasu elementy ścierają się i mają bardzo nieestetyczny wygląd. Nie ma też możliwości ich szlifowania i odnowienia.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.