Schody dywanowe – co to jest? Do jakich wnętrz pasują?

Efektowne schody dywanowe pozbawione belek bocznych zyskują coraz większą popularność – a to ze względu na niebanalny wygląd: przypominają dywan, subtelnie opadający na kolejne stopnie, a także stabilną i wytrzymałą konstrukcję samonośną. Mogą być wykonane z betonu, metalu lub drewna, przez co dopasujemy je do niemal każdej aranżacji: zarówno nowoczesnej, jak i klasycznej.

null

Czym są schody dywanowe?

Schody dywanowe lekkość konstrukcji zawdzięczają brakowi belek bocznych – to schody samonośne, które przypominają swoim wyglądem dywan, delikatnie opadający po kolejnych stopniach. Charakterystyczną cechą schodów dywanowych jest zygzak, widoczny z boku biegu i na wewnętrznej stronie konstrukcji. 

Schody dywanowe cieszą się niesłabnącą popularnością, dzięki wielu atutom, do których należą m.in.:

  • stabilność – choć konstrukcja schodów na pozór może wydawać się delikatna, a przez to mało wytrzymała, jest wręcz odwrotnie. Odpowiednio zamontowane schody dywanowe są trwałe, odporne na uszkodzenia i mogą utrzymać nawet duży ciężar, 
  •  bezpieczeństwo – stopnie i podstopnie schodów dywanowych mają jednakową szerokość, dzięki czemu mogą z nich korzystać także małe dzieci i osoby starsze; by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo, schody dywanowe można uzupełnić o balustradę np. szklaną lub stalową,
  • lekkość konstrukcji – wszelkie elementy konstrukcji są niewidoczne, dzięki czemu całość prezentuje się bardzo lekko i elegancko oraz pasuje do niemal każdej aranżacji,
  • nowoczesny wygląd – schody dywanowe pełnią nie tylko funkcję użytkową – stanowią również efektowną ozdobę wnętrza. Dzięki szerokiemu wachlarzowi wariantów kolorystycznych oraz tworzyw, z jakich mogą być wykonane, bez problemu dopasujemy schody dywanowe do naszych preferencji.
Nowoczesne schody dywanowe
schod-bid
Nowoczesne schody dywanowe

Schody dywanowe drewniane

To schody, które cechują się bardzo naturalnym wyglądem, dzięki czemu łatwo dopasować je do niemal każdej aranżacji. Drewniane schody dywanowe mogą być wykonane m.in. z buku, dębu czy drewna egzotycznego. Naturalne tworzywo wymaga regularnej konserwacji, która zapewnia drewnu dłuższą żywotność i trwałość.

Schody dywanowe metalowe

Konstrukcja metalowych schodów dywanowych opiera się na stalowych profilach. Wytrzymałe, stabilne stopnie zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Schody tego typu nie wymagają konserwacji, chyba że zdecydujemy się na drewniane wykończenie. Wybór metalowych schodów dywanowych wiąże się z niższym kosztem, niż w przypadku ich drewnianego odpowiednika.

Schody dywanowe betonowe 

Schody te wykonuje się z żelbetu, dzięki czemu charakteryzują się wyjątkową trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. By nadać betonowym schodom mniej surowy wygląd, możemy pokryć je specjalną farbą bądź zdecydować się na wykończenie ich drewnem.
Budowę i projekt schodów dywanowych warto zlecić doświadczonemu specjaliście – dzięki temu  unikniemy błędów montażowych i zyskamy pewność, że schody będą służyć nam wiele lat.

Rodzaje schodów dywanowych

Schody dywanowe występują w trzech rodzajach:

  • schody dywanowe proste – charakteryzują się regularnym układem stopni i jednym, prostym biegiem, co zwiększa komfort korzystania ze schodów. Są stosunkowo łatwe do zainstalowania, jednak zajmują sporo  miejsca. Nie posiadają spoczników, jednak ze względu na brak zakrętów bez problemu dobierzemy do nich balustradę, 
  • schody dywanowe zabiegowe – ich stopnie układają się w łuk i mogą mieć różną szerokość, przez co korzystanie z nich może być mało komfortowe – także dlatego, że nie posiadają spoczników. Schody dywanowe zabiegowe wyglądają bardzo efektownie i nie zajmują dużo miejsca, dzięki czemu mogą być dobrą alternatywą dla schodów jednobiegowych; pięknie prezentują się nawet w nieco mniejszych pomieszczeniach,
  • schody dywanowe wachlarzowe – cechują się minimalizmem połączonym z ekstrawagancją. Ich stopnie o trapezowym kształcie układają się w łuk, przypominając rozłożony wachlarz, co wygląda bardzo zjawiskowo i nadaje wnętrzu elegancki wygląd. Dodatkowo są szerokie, co zwiększa komfort użytkowania. Wachlarzowe schody dywanowe zajmują dość dużo miejsca; pasują do przestronnych wnętrz, gdzie mogą być odpowiednio wyeksponowane.

Schody dywanowe – gdzie pasują?

Schody to element domu, który przyciąga wzrok – powinny więc pasować do stylu wnętrza i być do niego dopasowane pod względem wielkości. 
Nowoczesne schody dywanowe charakteryzują się ponadczasowym designem, dzięki czemu pasują do niemal każdej aranżacji – niezależnie od tego, czy w naszym domu dominuje styl minimalistyczny, industrialny, czy też klasyczny. Zawdzięczają to również szerokiemu wachlarzowi wariantów – od naszych preferencji zależy, czy zdecydujemy się na schody drewniane, czy wykonane z metalu lub żelbetu.  

Minimalistyczne schody dywanowe
Granddesignstairs
Minimalistyczne schody dywanowe

Należy jednak pamiętać, że ze względu na charakterystyczną budowę, schody dywanowe poleca się instalować w pomieszczeniach o większej powierzchni użytkowej – są to schody masywne, zajmujące dość dużo miejsca. 
Przestronny salon, obszerny hol, czy duża klatka schodowa – to miejsca, w których schody dywanowe będą prezentować się najlepiej. Warto umieścić je w centralnym punkcie pomieszczenia, gdzie będą właściwie wyeksponowane. 
Niezależnie od tego, na który rodzaj schodów dywanowych się zdecydujemy, pamiętajmy, by zostały one wykonane z wysokiej jakości materiałów – wydłuży to żywotność schodów i zwiększy komfort ich użytkowania.

Zapoznaj się: Schody półkowe – czy są bezpieczne? Konstrukcja, wady i zalety

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.