Słownik budowlany – pojęcia związane z budową na literę „A”

Zdajemy sobie sprawę, że budowa domu to cała masa technicznych parametrów i formalnych kruczków. Aby ułatwić inwestorom temat budowy, przygotowaliśmy budowlane ABC. Dzięki niemu poznasz definicję najważniejszych wybranych przez nas pojęć dotyczących budownictwa. Dziś przedstawiamy pierwszą literę alfabetu, czyli „A”.

null

Czym jest adaptacja projektu? Jak zbudowana jest antresola? Czy azbest jest szkodliwy? Poniższe definicje pozwolą Wam zgłębić tę wiedzę.

1. Adaptacja (projektu, pomieszczeń) – to przystosowanie obiektu budowlanego do innej funkcji niż ta, dla której został zaprojektowany lub zbudowany. Niekiedy jest konieczna przez zmiany przepisów budowlanych. Zdarza się, że adaptacji dokonuje się także z powodu indywidualnych preferencji inwestora. W przypadku adaptacji projektu, sednem jest dostosowanie projektu do warunków lokalnych terenu (m.in. strefy przemarzania, wiatrowej, śniegowej lub ułożenia względem stron świata). W przypadku zakupu gotowego projektu domu, zanim rozpoczniesz budowę, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Takiej zgody nie otrzymasz jeśli nie zaadoptujesz go do działki. Adaptacja to nie tylko pojęcie odnoszące się do projektu, ale także do pomieszczeń, np. strychu. W takim wypadku jest to nic innego jak zmiana sposobu użytkowania.

2. Aerator – to narzędzie używane do pielęgnacji trawnika, które powoduje rozluźnienie i napowietrzenie gleby, a to z kolei poprawia krzewienie się trawy. W przeciwieństwie do wertykulatora, aerator działa delikatniej, powodując jedynie nakłuwanie. Praca aeratora polega na wytwarzaniu w glebie małych otworków, przez które do środka wnika powietrze. To zwiększa elastyczność trawy i pobudza źdźbła do wzrostu. Na rynku do wyboru są aeratory ręczne (dedykowane mniejszym trawnikom) i spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe (do większych powierzchni trawnika).

3. Agregat prądotwórczy – to urządzenie złożone z trzech oddzielnych urządzeń – silnika spalinowego, prądnicy i falownika; sprawdza się, kiedy musimy wykonać prace przy użyciu narzędzi zasilanych prądem, ale np. nie mamy jeszcze podłączonej instalacji elektrycznej. Agregaty prądotwórcze to substytuty energii elektrycznej z sieci, nazywane czasem małymi elektrowniami. Do wyboru są agregaty z silnikiem benzynowym dwusuwowym lub czterosuwowym oraz silnikiem diesla. Zasada działania jest prosta – urządzenie spala paliwo w celu wytworzenia ruchu – energii mechanicznej – i przekształca ją w energię elektryczną.

4. Anemostat – to ścienny lub sufitowy wywietrznik montowany na końcu przewodu wentylacyjnego; stosowany jest powszechnie w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Zwykle ma kształt koła, prostokąta lub kwadratu, a najczęściej zbudowany jest z tworzywa sztucznego lub ocynkowanego (ewentualnie nieocynkowanego) metalu. Głównym zadaniem anemostatu jest rozprowadzanie powietrza z zewnątrz po pomieszczeniu. W zależności od rodzaju anemostatu może on rozprowadzać powietrze w dwóch, trzech lub czterech kierunkach. Dzielą się na anemostat nawiewny i wywiewny. Na rynku można jednak dostać także anemostat nawiewno-wywiewny.

5. Anodowanie – inaczej anodyzowanie lub eloksalowanie; to zabieg wykonywany najczęściej na aluminiowych powierzchniach, polegający na wytwarzaniu na metalowej powierzchni tlenków glinu, które mają stanowić zabezpieczenie przed korozją. Dzięki temu procesowi aluminium jest trwałe, odporne na ścieranie, a także estetyczne w wyglądzie. Stosowany jest w przemyśle spożywczym, meblarskim, motoryzacyjnym, stoczniowym czy elektronicznym.

6. Antresola – to górna część pomieszczenia lub kondygnacji, która zaplanowana została nad stropem przedzielającym ją od niższej kondygnacji lub niższej części pomieszczenia. To przestrzeń, która nie jest zamknięta żadnymi przegrodami budowlanymi od strony dolnej kondygnacji. To możliwość zyskania dodatkowej przestrzeni, szczególnie w małych mieszkaniach, a jednocześnie sposób zaaranżowania pomieszczeń w dużych i wysokich domach. Antresola to idealne doświetlenie pomieszczeń wewnątrz budynku, a jednocześnie związana jest z budownictwem nowoczesnym.

7. Armatura – to pomocnicze i jednocześnie podstawowe wyposażenie każdej łazienki lub np. kuchni. Bez niej, funkcjonowanie w takich pomieszczeniach jest niemożliwe. Jest to bowiem wyposażenie instalacji wodnej, które ma pozwalać na korzystanie z niej. Do armatury zaliczyć można więc krany, baterie umywalkowe czy zlewozmywakowe, bidetowe, wannowe, a także pałąki i baterie prysznicowe. W skład tej grupy produktów wchodzą wszelkiego rodzaju przyłącza, zawory, filtry i kształtki. Najczęściej to chromowane produkty, ale coraz częściej na rynku można spotkać baterie w kolorze białym czy czarnym, zarówno w wersji matowej, jak i z połyskiem.

8. Asenizacja – to określenie usuwania nieczystości płynnych z danego terenu w sposób higieniczny. W języku potocznym można to wytłumaczyć jako wywóz ścieków z gospodarstwa domowego, które nie jest podłączone do kanalizacji. W zakres asenizacji wchodzi usuwanie nieczystości z przydomowych szamb, dołów kloacznych, przydomowych oczyszczalni ścieków, zakładów przemysłowych, gospodarstw rolnych oraz wywóz wszelkich innych płynnych nieczystości.

9. Azbest – to włókna krzemianowe mikroskopijnej wielkości. Są czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Niegdyś były składnikiem betonu, cementu, płytek, rur i otulin cementowych. W budownictwie azbest spotykamy najczęściej w formie pokrycia dachowego. Okazuje się, że azbest jest szkodliwy, nawet jeśli tylko lezy na dachu. Im bardziej zniszczony dach, tym więcej szkodliwych włókien się ulatnia. Kiedy trafiają one do ludzkiego organizmu i dotrą do pęcherzyków płucnych, nie są w stanie się już wydostać. Powodują duszności, uporczywy kaszel, raka płuc, opłucnej i krtani.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.