Słownik budowlany – pojęcia związane z budową na literę „B”

Drugi z cyklu artykuł z definicjami podstawowych pojęć związanych z budownictwem. Dziś prezentujemy Wam pojęcia zaczynające się na literę „B”. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

null

1. Badania geotechniczne – to badania gruntu przedstawiające między innymi rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych, prowadzone w celu dokładnego poznania podłoża, na którym ma być przeprowadzona budowa; wykonanie badań prowadzi do ustalenia najlepszych warunków do bezpiecznego posadowienia obiektu budowlanego.

2. Belka – element drewniany o kwadratowym lub prostokątnym przekroju używany do tworzenia konstrukcji, słupów, dachów. To element ukośny lub poziomy, który przyjmuje obciążenia pionowe i przenosi je na podpory.

3. Balkon – to nadwieszony element architektoniczny budynku, zwykle w kształcie prostokąta lub kwadratu (rzadziej trójkąta), umieszczony po zewnętrznej stronie domu. Zwykle jest to przedłużenie domu, które otoczone jest z trzech stron balustradą, a z czwartej połączone ze ścianą domu.

4. Balkon francuski – inaczej balustrada francuska, balustrada okienna, portfenetr; to rodzaj balkonu, który jednocześnie nie oznacza dodatkowej przestrzeni użytkowej. Wykonanie tego rodzaju balkonu sprowadza się jedynie do zamontowania okna balkonowego i ograniczenia go balustradą. Ma więc zdecydowanie charakter dekoracyjny.

5. Balustrada – ażurowe lub pełne zabezpieczenie schodów, balkonów, czy tarasów. Może być zewnętrzna – na balkonach tradycyjnych, balkonach francuskich, tarasach lub schodach zewnętrznych lub wewnętrzna – stosowana najczęściej na schodach czy antresolach. Często wykonana z drewna (w przypadku balustrad wewnętrznych), czasem także z metalu (najczęściej na zewnątrz).

6. Bariery przeciwśniegowe – to specjalne niewielkie płotki – zapory – chroniące dach i ludzi wokół budynku przed osuwającym się i spadającym z połaci dachu śniegiem. Montuje się je za pomocą specjalnych uchwytów, bez szkodliwej ingerencji w strukturę pokrycia dachowego. Najczęściej stosowane w rejonach z obfitymi opadami śniegu.

7. Bejcowanie – czynność polegająca na pokrywaniu powierzchni drewnianych bejcą – roztworem lub zawiesiną barwnika w rozpuszczalniku. Bejcowanie pozwala zabarwić powierzchnię drewna, a jednocześnie pozostawić widoczną strukturę drewna. Bejca nadaje się do drewna i powierzchni drewnopochodnych, jak np. sklejki czy płyt wiórowych. Zwykle konieczne jest nałożenie kilku warstw, ponieważ bejca wnika w strukturę drewna.

8. Beton – podstawowy materiał budowlany; to niejednorodny kompozyt, który powstaje z połączenia wody, cementu i kruszywa. Po połączeniu staje się lepko-plastyczno-stałym ciałem.

9. Beton architektoniczny – to mieszanka cementu, kruszywa i wody, tak jak w zwykłym betonie, ale tutaj dodane są jeszcze specjalne dodatki. Dzięki temu materiał ten jest bardzo twardy i nadaje się np. do budowy fundamentów. Beton architektoniczny, jako surowy materiał bywa również elementem wykończenia industrialnych wnętrz.

10. Beton chudy – to jedynie nazwa umowna, odnosząca się do betonu charakteryzującego się niską wytrzymałością na ściskanie. To stwardniała mieszanka piasku, cementu, żwiru i wody. W nomenklaturze budowlanej, często jest określany mianem podkładowo-wyrównawczym.

11. Beton komórkowy – materiał używany w budownictwie jednorodzinnym; powstaje w procesie napowietrzania masy cementowej; używanie tego materiału do budowy domu zapewnia dobrą izolację cieplną budynku. Jednocześnie jest to materiał lekki i łatwy w obróbce, ale też mało odporny na ściskanie i absorbujący wodę.

12. Bieg schodów – inaczej bieg schodowy, to określenie wskazujące na ciąg łączenia stopni; oznacza pochyloną część schodów biegnącą w jednym kierunku, na której umieszczone są stopnie; dzięki temu wyróżniamy schody proste – jednobiegowe, dwu- lub wielobiegowe, kręcone, zabiegowe lub wachlarzowe.

13. Bilans energetyczny – to różnica zysków i strat energii cieplnej w obiekcie; wartość ta ustalana jest dla nowoczesnego budownictwa, w przypadku domów pasywnych (energooszczędnych). Celem ustalenia tej wartości jest minimalizowanie strat ciepła w domu i energii, jaka jest potrzeba do jego ogrzania.

14. Biokominek – alternatywa dla kominka tradycyjnego; opał stanowią tu bezdymne i bezwonne paliwa w formie płynnej lub żelowej, przez co nie ma konieczności budowy komina. Dzięki temu zarówno ogrzejesz wnętrze, jak i wprowadzisz do niego powiew nowoczesności.

15. Blacha trapezowa – to rodzaj pokrycia dachowego, a także materiał elewacyjny; wykonana jest z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowej i powlekanej lub aluminiowej powlekanej; blacha trapezowa, za sprawą swojego kształtu, pozwala poprawiać właściwości akustyczne w budynku.

16. Blachodachówka – inaczej dachówka blaszana, to materiał często używany do pokrycia dachu. To element stalowy w formie arkuszy stali ocynkowanej powlekanej powłokami ochronnymi. Jest lekka, co ułatwia montaż, a także stosunkowo tania. Do wyboru są różne kształty i kolory.

17. Bliźniak – to dom podzielony na dwa osobne lokale mieszkalne w formie dwóch budynków przylegających do siebie i mających wspólną ścianę. Każdy z nich jest jednak oddzielnym domem, dzięki czemu w bliźniaku mogą zamieszkać wygodnie i niezależnie dwie rodziny. Najczęściej bliźniaki to symetryczne budynki zaprojektowane na zasadzie lustrzanego odbicia z pionową osią.

18. Bloczki silikatowe – to materiał do budowy ścian i fundamentów, który jest często stosowany w budownictwie. Charakteryzuje się dużą trwałością. W składzie bloczku znajduje się około 90% piasku, 7% wapna i 3% wody. To alternatywa dla pustaków ceramicznych i betonu komórkowego.

19. Boazeria – rodzaj okładziny ściennej stosowanej wewnątrz budynków. Kojarzy się raczej z latami 70., 80, i 90. XX wieku, ale wciąż bywa chętnie wybierana. Wykonana z drewna, nadaje się do niemal wszystkich pomieszczeń, nawet na sufit.

20. Budynek – obiekt budowlany trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty, dach oraz wydzielone przegrody. Budynek to zarówno budynek mieszkalny jednorodzinny jak i wielorodzinny.

21. Budynek gospodarczy – budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych lub przechowania narzędzi, sprzętów np. do pielęgnacji ogrodu, rowerów, czy przetworów.

22. Bungalow – budynek mieszkalny o jednej kondygnacji i lekkiej konstrukcji, otoczony werandą. Typowy dla budownictwa w Indiach i Indonezji z czasów kolonialnych, ale przyjął się niemal w każdym zakątku świata.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.