Słownik budowlany – pojęcia związane z budową na literę „C”
O tym, że branża budowlana nie należy do najłatwiejszych, wie każdy inwestor, który musiał zmierzyć się z tym tematem. Zawiłość niektórych pojęć sprawia, że możemy czuć się zagubieni i zdezorientowani. Dlatego przedstawiamy Wam kilka pojęć związanych z budownictwem w ramach naszego cyklu. Tym razem pojęcia budowlane na literę „C”.
1. Cegła – podstawowy materiał budowlany, zwykle o wymiarach 12x24x6 cm. Powstaje w procesie wypalania gliny w bardzo wysokiej temperaturze. To popularny materiał budulcowy, może być używany zarówno do wznoszenia murów, jak i np. dekoracyjnego wykończenia wnętrz.
2. Cegła licowa – inaczej licówka, cegła elewacyjna lub fasadowa; używana do wznoszenia murów, ścian osłonowych konstrukcji kominów lub elewacji na trójwarstwowych ścianach. Często wybierana jest również jako wykończenie ścian wewnętrznych.
3. Ceramika budowlana – to określenie wszystkich materiałów budowlanych, które zostały wyprodukowane z gliny. To materiał w pełni naturalny, więc i ceramika uznawana jest za najbezpieczniejszy budulec. Do ceramiki budowlanej należą: cegły, pustaki, cegły modularne, cegły dziurawki lub cegły kratówki.
4. Certyfikat energetyczny – inaczej charakterystyka energetyczna; to część dokumentacji technicznej budynku; określa jakość domu lub ewentualnie mieszkania w zakresie zużycia energii koniecznej do zwykłego użytkowania budynku. Uwzględnia więc ilość energii niezbędnej do ogrzania powietrza lub wody, oświetlenia, wentylacji i klimatyzacji. To pozwala przyszłym mieszkańcom oszacować koszy dostarczania energii.
5. Ciąg kominowy – podstawą tego zjawiska jest różnica gęstości ciepłego powietrza znajdującego się wewnątrz komina oraz chłodnego powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze, od dołu komina ku jego wylotowi odbywa się ruch powietrza. Im różnica temperatur większa, tym ciąg kominowy jest większy. Na ciąg kominowy wpływają także: wysokość komina, wielkość przekroju przewodu spalinowego, jakość techniczna komina oraz warunki atmosferyczne.
6. Ciepły montaż okien – montaż warstwowy; oznacza osadzenie okien z użyciem trzech warstw izolacji – standardowej pianki oraz taśmy paroizolacyjnej i paroprzepuszczalnej; ciepły montaż można wykonać przy pomocy kotew i łączników, ramy instalacyjnej lub bezpośrednio w warstwie ocieplenia. Celem takiego montażu jest ochrona przed powstawaniem mostków termicznych i stratami ciepła. Metoda ta używana jest w domach energooszczędnych.
7. Cokół – górna część ściany fundamentowej i jednocześnie dolny pas elewacji; najczęściej wystaje nad poziom terenu na około 30-50 cm; zabezpiecza ściany zewnętrzne budynku przed zamoczeniem, zabrudzeniem czy uszkodzeniami mechanicznymi; oprócz ochrony przed wilgocią, cokół jest również elementem ozdobnym elewacji.
8. Cyklinowanie – odnawianie parkietu i innej drewnianej podłogi; polega na zdarciu wierzchniej warstwy drewna razem z pokrywającym ją lakierem – około 1-2 mm; po tym można polakierować podłogę na nowo na dowolny kolor, przez co zyska ona zupełnie nowy wygląd; proces szlifowania podłogi przeprowadza się przy użyciu cykliniarki.
9. Czujnik dymu – czujnik przeciwpożarowy; to urządzenie wykrywające rozprzestrzeniający się dym, co pozwala szybko wykryć pożar. Po odpowiednim ustawieniu, czujnik mruga lub wydaje dźwięk, który informuje osoby wewnątrz budynku o niebezpieczeństwie.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.