Wyspa kuchenna – jakie są jej funkcje, czym różni się od półwyspu?

Wyspa kuchenna to uniwersalny element wyposażenia zarówno kuchni zamkniętej, jak i kuchni otwartej. Funkcje danej wyspy kuchennej zależeć będą przede wszystkim od upodobań domowników, metrażu kuchni oraz od instalacji elektrycznej i instalacji wodno-kanalizacyjnej. Mówiąc o wyspach kuchennych, wyróżnia się: wyspy wolnostojące, wyspy mobilne, wyspy dwupoziomowe, wyspy z nadstawką, półwyspy kuchenne.

Wyspa kuchenna w kuchni otwartej i w kuchni zamkniętej

Biała wyspa kuchenna w nowoczesnej kuchni
Jakie są funkcje wyspy kuchennej?

Wyspa kuchenna w aranżacjach kuchennych cieszy się niesłabnącą popularnością. Lokuje się ją zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i w kuchniach otwartych na salon, otwartych na jadalnię lub na przedpokój.

Wyspa w kuchni otwartej może oddzielać optycznie strefę kuchenną od części dziennej pomieszczenia. Co więcej, wyspa zmienia tradycyjny układ kuchni, a także, w zależności od jej przeznaczenia, przenosi poszczególne funkcje kuchni oraz czynności dotąd wykonywane przodem do ściany (tyłem do domowników) w jej środkową część. Osoba przygotowująca posiłek nie musi więc opuszczać gości, nie jest również odizolowana od towarzystwa podczas gotowania. Umożliwia to wspólne, rodzinne gotowanie – dostęp do wyspy z różnych stron ułatwia przygotowywanie posiłku kilku osobom.

Właściwie dobrana wyspa kuchenna może stanowić główny element reprezentacyjny w kuchni, tworzyć spójną koncepcję z pozostałymi elementami zabudowy kuchennej lub wręcz przeciwnie – wyróżniać się na tle innych mebli. Pamiętajmy jednak o tym, aby w aranżacji wnętrz nie kierować się wyłącznie panującymi trendami. Wsypa kuchenna umieszczona w kuchni zamkniętej o małym metrażu może nie tylko wizualnie pomniejszyć pomieszczenie, ale również negatywnie wpłynąć na jego funkcjonalność. Architekci wnętrz podkreślają więc, że kuchnia zamknięta, w której planowana jest wyspa, powinna mieć minimum 20 metrów kwadratowych – wówczas będziemy mieć pewność, że wyspa kuchenna nie będzie ograniczać przemieszczania się w obrębie pomieszczenia. Co więcej, pomiędzy wyspą kuchenną a innymi elementami zabudowy kuchennej należy pozostawić wolną przestrzeń, która konieczna jest m.in. do swobodnego otwierania szafek oraz szuflad. Minimalna odległość wyspy kuchennej od szafek kuchennych oraz innych elementów zabudowy powinna wynosić od 100 do 120 centymetrów. 

Standardowo wyspa kuchenna ma taką samą wysokość, co szafki dolnego indeksu – ma więc około 85 centymetrów wysokości. Przyjmuje się natomiast, że wysokość wyspy kuchennej powinna zostać dopasowana do naszych indywidualnych upodobań i paramentów, a zwłaszcza do wzrostu domowników, którzy będą najczęściej z niej korzystać. 

Jakie są funkcje wyspy kuchennej?

Wyspa kuchenna w kuchni
Wyspa kuchenna z płytą grzewczą i zlewozmywakiem

Jedną z podstawowych zasad projektowania kuchni jest wyznaczenie pięciu stref roboczych: strefy zapasów, strefy przechowywania, strefy mokrej (zmywania), strefy gotowania oraz strefy przygotowywania posiłków. Warto podkreślić więc, że decydując się na umieszczenie wyspy kuchennej w pomieszczeniu, możemy zlokalizować na niej:

 

  • strefę zapasów lub strefę przechowywania – wyspę kuchenną możemy wyposażyć w szafki, szuflady, półki, dzięki czemu stworzymy dodatkowe miejsce do przechowywania garnków i innych kuchennych gadżetów, a także do przechowywania żywności niewymagającej chłodzenia;
  • strefę przygotowywania posiłków – wyspa kuchenna może funkcjonować jako główny blat roboczy lub jako blat pomocniczy;
  • strefę gotowania – na wyspie kuchennej umieszcza się płytę kuchenną lub instaluje się piekarnik;
  • strefę mokrą – istnieje również możliwość zamontowania na wyspie zlewozmywaka.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, w blat wyspy kuchennej można wmontować płytę grzejną lub zlewozmywak z suszarką do naczyń. Dostępne są na rynku specjalne moduły do zbudowania wyspy oraz okapy wyspowe montowane nad kuchenką. Planując budowę wyspy, na której zostanie zamontowany zlewozmywak lub płyta grzewcza/piekarnik, konieczne będzie doprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. Trzeba też pomyśleć o wyciągu lub pochłaniaczu pary – zwłaszcza w sytuacji, gdy wyspę planujemy w kuchni otwartej. Płyta grzewcza wmontowana w wyspę umożliwi sprawne przygotowanie posiłków oraz gotowanie frontem do gości i domowników – w przypadku kuchni otwartej. 

Wyspa kuchenna nie musi również zawierać żadnych wbudowanych urządzeń. Może pełnić po prostu funkcję blatu roboczego czy bufetu. Wysokie modele wyspy, o wysokości ponad 100 centymetrów, mogą odgrywać rolę kuchennego stołu, tworząc przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków. Wystarczy wówczas dokupić wysokie krzesła barowe lub hokery.

W zabudowie wyspy warto zamontować szafki czy szuflady na różnego rodzaju sprzęty kuchenne oraz do przechowywania żywności. Kolejnym pomysłem jest umieszczenie kuchennych sprzętów oraz patelni podwieszonych pod sufitem na tak zwanych relingach. Natomiast planując na wyspie gniazdka elektryczne, możemy swobodnie podłączać mniejsze sprzęty AGD.

Półwysep kuchenny – czym jest?

Warto również wspomnieć o różnicy pomiędzy wyspą kuchenną a półwyspem kuchennym. Zwłaszcza w kuchniach o mniejszym metrażu łatwiejszym do zrealizowania rozwiązaniem jest półwysep kuchenny. Zazwyczaj stanowi on przedłużenie dolnych elementów zabudowy kuchennej i co najważniejsze – jest on zabudowany z jednej strony. Natomiast wyspa kuchenna najczęściej ma większe gabaryty od półwyspu, lokowana jest równolegle do dolnej zabudowy kuchennej. Wyspę, w odróżnieniu od półwyspu, można obejść z każdej strony.

Półwysep kuchenny możemy zaprojektować zarówno w kuchni zamkniętej, jak i w kuchni otwartej. W przypadku większych pomieszczeń ten element wyposażenia kuchni może wydzielać na przykład poszczególne strefy. Półwysep kuchenny aranżowany jest zwłaszcza w kuchniach: w kształcie litery „U”, w kształcie litery „L”, w kształcie litery „G”. Półwysep wyraźniej oddziela kuchnię otwartą od pokoju dziennego, stanowiąc zdecydowaną przegrodę między obiema częściami. Spełniać może podobne funkcje, co wyspa, czyli możemy na nim zaplanować konkretne strefy: strefę zapasów, strefę przechowywania, strefę gotowania, strefę zmywania.

Projektując półwysep w kuchni, należy pamiętać o tym, aby stworzyć prześwit pomiędzy półwyspem a resztą zabudowy kuchennej. Odległość powinna wynosić optymalnie od 100 do 120 centymetrów – pozwoli to na swobodne mijanie się dwóch osób korzystających z kuchni w tym samym czasie oraz bezproblemowe korzystania z szafek i z szuflad. Na rynku dostępne są również półwyspy dwupoziomowe, które jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z dwóch części. Górna część może spełniać funkcje blatu roboczego, natomiast dolna część półwyspu może być przeznaczona do spożywania posiłków.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.