Wyspa kuchenna – z czego i jak zrobić?

Wyspa kuchenna należy dzisiaj do stałego wyposażenia i trudno wyobrazić sobie bez niej krajobraz nowoczesnej kuchni. Niemniej jednak trudno bywa czasem zmienić istniejącą już kuchnię w pomieszczenie z wyspą do gotowania i pracy. A i koszty takiej modernizacji odgrywają tutaj kluczową rolę. Z tego względu godne polecenia jest samodzielne wykonanie kuchennej wyspy.

 

Wyspa kuchenna jest chętnie budowana w nowoczesnych kuchniach
Wyspa kuchenna jest chętnie budowana w nowoczesnych kuchniach

 

Mówiąc o wyspie kuchennej, mamy na myśli stały element składowy kuchni, który znajduje się pośrodku pomieszczenia i nie daje się potem dowolnie przemieszczać.

Wyspa kuchenna – jak ją zaplanować?

Zanim zdecydujemy się na samodzielne wykonanie wyspy kuchennej, powinniśmy wziąć pod uwagę niezbędne odległości, zwłaszcza między wyspą i meblami kuchennymi, albo między krzesłami i ścianami.

Wielkość pomieszczenia i sposób wykorzystania wyspy kuchennej

Współcześnie wyspy kuchenne królują zwłaszcza w kuchniach otwartych na salon lub na jadalnię. Możliwe jest również ich zaplanowanie w kuchni zamkniętej, przyjmuje się jednak, że pomieszczenie musi mieć odpowiednią wielkość i kształt. Wynika to z tego, że w wąskich pomieszczeniach nie ma zwykle dosyć miejsca, nawet jeśli całkowita powierzchnia jest znaczna. W przypadku pomieszczenia zbliżonego formą do kwadratu powierzchnia kuchni powinna wynosić co najmniej 15 metrów kwadratowych, aby dało się ją zaopatrzyć w wyspę, a optymalnie – 20 metrów kwadratowych.

Kiedy zapadnie już decyzja o budowie wyspy kuchennej, trzeba się zdecydować, jak właściwie ma ona funkcjonować:

  • tylko z blatem kuchennym, także jako stół i bar;
  • ze zlewem i blatem do pracy;
  • z kuchenką do gotowania i ze zlewem.

Jeśli wyspa ma być ze zlewozmywakiem, a także z miejscem do gotowania i z powierzchnią roboczą, to jej długość nie może być mniejsza niż 2 metry. Między zlewem i płytą powinna mianowicie zmieścić się powierzchnia do pracy o długości co najmniej 60 centymetrów.

Dodatkowe instalacje w kuchni z wyspą 

Przed zaprojektowaniem wyspy kuchennej powinniśmy również zwrócić uwagę na kwestie związane z dopływem i odpływem wody oraz z zasilaniem elektrycznym. Wykonanie odpowiednich przyłączy w zaplanowanym miejscu wymaga często poważnych przeróbek.

  • Zlewozmywak wymaga doprowadzenia ciepłej i zimnej wody oraz odpływu.
  • Do piekarnika potrzebne jest zasilanie elektryczne.
  • Zmywarka nie obejdzie się zarówno bez przyłącza wody i odpływu, jak i bez prądu.
  • Okap nad płytą kuchenną musi mieć zasilanie elektryczne oraz być podłączony do kanału wentylacyjnego.
  • Oświetlenie i gniazdka w obrębie wyspy kuchennej również trzeba podłączyć do domowej instalacji.

Dodatkowe przewody elektryczne i rury prowadzi się w podłodze albo w suficie. A to oznacza, że projekt wyspy najlepiej jest przygotować na wczesnym etapie budowy albo przed generalnym remontem mieszkania.

Jakie powinny być wymiary wyspy kuchennej?

Szerokość wyspy kuchennej nie powinna przekraczać typowej szerokości blatu kuchennego, czyli ok. 80 centymetrów. Optymalna głębokość może być oczywiście większa. Długość wyspy natomiast zależy od tego, jak ma być wyposażona. Trzeba zsumować długości poszczególnych komponentów. Między płytą kuchenną i zlewozmywakiem powinno pozostać co najmniej 60 centymetrów.

Wysokość wyspy kuchennej wynika z jej późniejszego użytkowania. Zwykle blaty kuchenne umieszczane są na wysokości wyznaczonej przez standardową wysokość szafek kuchennych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wysokość miejsca pracy w kuchni dostosować do własnego wzrostu i wygody. Do określenia wysokości wyspy można posłużyć się prostą metodą. Wystarczy stanąć przy szafce i ugiąć ręce w łokciach – od wysokości położenia łokci należy odjąć 10-15 centymetrów.

Natomiast, aby móc wysunąć dwie naprzeciw siebie leżące szuflady, trzeba mieć do dyspozycji co najmniej 120 centymetrów. Można wtedy bez problemu poruszać się między wyspą i szafkami bez konieczności zamykania drzwiczek i szuflad.

Z czego zbudować wyspę kuchenną?

Kiedy zapadnie już decyzja o budowie wyspy kuchennej i zostaną ustalone jej wymiary, można zastanowić się nad wyborem materiałów. Istnieją trzy podstawowe możliwości:

  • budowa wyspy z gotowych elementów;
  • konstrukcja szkieletowa obudowana płytami gipsowo-kartonowymi lub litym drewnem (ścianki wyspy mogą być wykończone dowolnym materiałem, na przykład płytkami ceramicznymi);
  • murowanie wyspy z cegieł i wykończenie powierzchni bocznych poprzez tynkowanie i nałożenie płytek.

Z czego wykonać blat na wyspie kuchennej?

Wygląd i właściwości blatu kuchennego nadają charakter całej kuchni. To samo dotyczy wyspy kuchennej.

  • Kamień naturalny. Elegancką prostotę wprowadza do kuchni m.in. granit, marmur albo piaskowiec. Nie dorównuje im żaden materiał wyprodukowany przemysłowo.
  • Kompozyty kwarcowe. Składają się w ponad 90% z kwarcu. Resztę stanowią barwniki i domieszki dekoracyjne. Odporne na zarysowania i wysoką temperaturę.
  • Tworzywa sztuczne. Szukając oszczędności, można zdecydować się płytę z tworzywa sztucznego. Jest niedroga, estetyczne i łatwa do pielęgnacji.
  • Ceramika. Stosunkowo drogi materiał na blat, ale odporny na kwasy, wysoką temperaturę i zadrapania.
  • Stal szlachetna. Higieniczna i odporna na wysoką temperaturę. Wadą jest mniejsza odporność na zarysowania i plamy.
  • Drewno. Nic nie nadaje kuchni takiej naturalności jak drewno. Pewne ograniczenia wynikają jednak z właściwości mechanicznych tego surowca.

Komentarze