Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blacha trapezowa, jako materiał na pokrycie dachowe, zyskuje coraz większą popularność. Jak sama nazwa wskazuje, profil fali tej wzdłużnie wytłaczanej blachy ma kształt trapezu. Cienka blacha stalowa albo aluminiowa pokryta powłoką ochronną jest lekka i trwała. Szeroka paleta kolorów blachy trapezowej umożliwia realizację każdej estetycznej wizji budynku.

 

Blacha trapezowa - od czego zacząć?
Allegro
Blacha trapezowa

 

Co zrobić przed zamocowaniem blachy trapezowej?

W porównaniu z dachówką ceramiczną blacha trapezowa jest dziesięciokrotnie lżejsza i nie wymaga szczególnie mocnej więźby dachowej. Można powiedzieć, że jej jedyną wadą jest fakt, że nie potrafi ona udawać z daleka klasycznej dachówki, w czym przoduje podobna do niej blachodachówka. Odznacza się za to łatwością montażu i niższą ceną.

Układanie i mocowanie blachy trapezowej musi poprzedzić odpowiednie przygotowanie połaci dachowych. Ze względu na bardzo niskie obciążenie więźby dachowej tego rodzaju pokryciem, montaż blachy trapezowej możliwy jest zarówno w ramach remontu starego budynku, jak i budowy od podstaw. Połacie dachowe trzeba pokryć wcześniej łatami i kontrłatami drewnianymi albo cienkościennymi kształtownikami stalowymi. Łaty ułożone są zgodnie z wytycznymi podanymi w projekcie technicznym. Odstęp między łatami wynosi maksymalnie 600 mm i może być tylko mniejszy.

W przypadku nachylenia dachu powyżej 15 stopni, między dolną i górną płytą blachy nie jest konieczne dodatkowe uszczelnienie. Jeśli nachylenie jest mniejsze niż 10 stopni, konieczne są dwa uszczelnienia. W przypadku kąta w zakresie 10-15 stopni stosuje się jedno uszczelnienie.

Jakich wkrętów użyć do blachy trapezowej?

Blachę trapezową, podobnie jak blachodachówkę, mocuje się do łat za pomocą specjalnych wkrętów dachowych. Są to wkręty samowiercące z gumową uszczelką, która zapewnia szczelność mocowania. Dostępne są wkręty z główką sześciokątną na klucz 8 lub 10 albo z główką kulistą do wkręcania kluczem imbusowym. Końcówka samowiercąca została zaprojektowana do szybkiego przewiercania blachy. Gwint zapewnia odpowiednią wytrzymałość mocowania. Kolor powłoki wkrętów odpowiada kolorowi pokrycia dachowego.

Do mocowania blach między sobą stosuje się blachowkręty o średnicy 4,8 mm i długości 20 mm. Wkręty do mocowania blachy trapezowej na konstrukcji drewnianej mają średnice 4,8 mm i długość 35 mm. Dla ułatwienia pracy do wkręcania wkrętów można zastosować magnetyczne uchwyty z odpowiednią końcówką.

Zobacz również: Jak układać blachę trapezową? Instrukcja montażu, poradnik 

Jakie jest zużycie wkrętów i jak je wkręcać?

Liczba wkrętów do zamocowania arkuszy blachy trapezowej na połaci dachowej zależy od stopnia skomplikowania tej powierzchni. Można przyjąć, że na metr kwadratowy dachu potrzeba od 5 do 8 wkrętów do blachy.

Standardowa blacha trapezowa o wysokości profilu rzędu 20 mm wymaga około sześciu wkrętów mocujących o wymiarach 4,8 mm/35 mm na każdy metr kwadratowy. W tego typu blasze trapezowej umieszcza się wkręt mocujący zawsze w co drugiej dolnej podstawie trapezu profilu. Na nakładce, w miejscu łączenia arkuszy blachy, wkręca się jeden wkręt łączący (4,8 mm/20 mm) na każdym metrze bieżącym.

W przypadku innych profili, na przykład 45, kiedy zastosowanie sześciu wkrętów na metrze kwadratowym nie jest możliwe, trzeba użyć większych wkrętów (6,4 mm/50 mm) w każdym obniżeniu profilu.

Blachy trapezowe, których profil ma wysokość 35 mm i więcej, powinny być łączone na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu (fali). Arkusze blachy należy zawsze ustawiać pod kątem prostym do linii okapu. Ta linia wyznacza bowiem bazę do układania kolejnych arkuszy. Wszelkie ewentualne niedociągnięcia geometryczne połaci dachu maskuje się na kalenicy i krawędziach dachu obróbkami dekarskimi.

Mocując blachę trapezową do podłoża, używa się wkrętów z gumową uszczelką, która jest odporna na działanie niskich i wysokich temperatur oraz promieniowania słonecznego. Wkręt trzeba tak mocno dokręcić, aby uszczelka z gumy wyszła ok. 1 mm poza podkładkę.

Podczas mocowania blachy trapezowej do łat należy unikać chodzenia po niej. Jeśli jest to konieczne, buty powinny mieć miękkie, gumowe podeszwy, a stawać powinno się tylko na dnie fal, unikając stawania na grzbietach.

Komentarze

 • Gość 2023-01-10T14:47:35.123Z

  jak połączyć blache trapeaową z dachówką

  • Gość 2022-09-25T10:18:16.853Z

   wal pionowo

   • 330 2021-12-05T10:03:59Z

    Witam kturą stroną układa się blachę trapezową na łaty szerszą czy węższą