Budowa domku nad wodą

Działka nad rzeką lub jeziorem stanowi niezwykle atrakcyjną lokalizację, zwłaszcza dla zabudowy letniskowej. Podczas wakacyjnych wypadów nierzadko widzi się domki stojące blisko brzegu, inwestorzy reagują więc zaskoczeniem, gdy okazuje się, że budowa ich wymarzonego domu w podobnym miejscu nie będzie możliwa.

Atrakcyjnie zlokalizowana działka w niskiej cenie to okazja. Albo pułapka. Inwestorzy złakomieni niską ceną kupują nieruchomość nad wodą, planując budowę domku letniskowego. Wkrótce jednak okazuje się, na czym polega pułapka - na kupionej działce nie można zbudować domu. Inwestorzy tracą w wyniku własnej niewiedzy. Nie mieliby problemu, gdyby przed dokonaniem transakcji sprawdzili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Domek letniskowy można wybudować jedynie na terenie rekreacyjnym z pozwoleniem na zabudowę letniskową. Jeśli dla danego obszaru nie został uchwalony plan miejscowy, należy wystąpić z wnioskiem o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

Na obszarach chronionych nie zbudujemy domku letniskowego blisko wody
Na obszarach chronionych nie zbudujemy domku letniskowego blisko wody

W parku co najmniej 100 m od wody

Informacji o możliwościach budowy domów nad rzeką czy zbiornikiem wodnym nie znajdziemy w przepisach dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tego rodzaju kwestie są regulowane przez przepisy lokalne – wspomniany wyżej plan miejscowy lub decyzję o warunkach zabudowy - oraz rozporządzenia wojewody o utworzeniu parków krajobrazowych lub obszarów chronionego krajobrazu. W rozporządzeniach są zawarte zasady określające sposób ochrony takich terenów. Nie ma możliwości, aby na terenach parków i obszarów chronionych nowe obiekty powstawały w odległości mniejszej niż 100 metrów od wody i 200 m w odległości od krawędzi brzegów klifowych i w pasie technicznym brzegu morskiego.

Inwestor może spróbować uzyskać zwolnienie od zakazu budowy, o ile planowa inwestycja nie będzie utrudniać ochrony przed powodzią i nie spowoduje zwiększenia ryzyka powodziowego.

Z możliwości zabudowy są z zasady wyłączone też wszystkie tereny wskazane przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej jako obszary szczególnego zagrożenia powodzią. Decyzje dotyczące warunków zabudowy powinny uwzględniać poziom zagrożenia powodziowego. Mapy z obszarami zagrożenia powodziowego są dostępne na portalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Inwestor może spróbować uzyskać zwolnienie od zakazu budowy na wybranym terenie, o ile planowa budowa nie będzie utrudniać ochrony przed powodzią i nie spowoduje zwiększenia ryzyka powodziowego. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Legalizacja samowoli

Właściciele domków, które zostały wybudowane nad wodą bez wymaganych pozwoleń powinni spróbować zalegalizować samowolę. Nie zawsze będzie to jednak możliwe. Jeśli domek znajduje się na obszarze chronionym, będzie musiał zostać rozebrany.

Komentarze

  • marcin 2020-02-23T18:12:25Z

    witam, chciałbym się dowiedzieć jakie są możliwości wybudowania domu jednorodzinnego na działce rolnej przy jeziorze w odległości mniejszej niż 100 m , dzwoniłem do gminy i nie ma planu miejscowego ani wz . natomiast jest studium kierunków i uwarunkowań dla gminy i jest zapis że obowiązuje 100 m od jeziora nie mniej. czy mogę wybudować dom jednorodzinny w którym określę dwie funkcje mieszkalną oraz usługową - usługą będzie wypożyczalnia sprzętu wodnego np. kajaki lub rowery wodne czy wtedy mogę budować w odległości mniejszej niż 100 m??

    • Alina 2018-03-26T17:12:30Z

      A co trzeba zrobić jeśli nie ma planu zagospodarowania?

      • Tooba.pl 2018-03-27T06:29:25Z

        W razie braku planu konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. W obrocie gospodarczym nabywca nieruchomości, dla której nie ma planu miejscowego, często przed kupnem nieruchomości występuje o warunki zabudowy, aby sprawdzić, czy rzeczywiście będzie w stanie zagospodarować grunt zgodnie ze swymi oczekiwaniami. Taka procedura jest możliwa, ponieważ o warunki zabudowy może wystąpić każdy zainteresowany, niezależnie od tego, czy jest właścicielem konkretnej działki geodezyjnej.

        • Alina 2018-03-27T12:20:10Z

          Czy jest jakiś sposób aby postawić domek np 35 m2 na fundamencie na działce która jest nieużytkiem ale znajduje się na terenie zalewowym . Działka jest przy wyrobisku żwirowym po dawnej kopalni kruszywa.

      • Marcin 2017-03-30T13:00:54Z

        Chętnie podzielę się doświadczeniami w legalizacji/pozwoleniu na budowę budynków na obszarze chronionego krajobrazu czy parku krajobrazowym. Inf. marcin.u2[małpa]wp.pl

        • Dudek Marcin 2017-11-16T21:34:01Z

          Witam jestem zainteresowany pana wiedza na temat legalizacji pozwolenia na budowe domku nad jeziorem,pozdrawiam

          • Marcin 2018-03-15T12:05:32Z

            proszę o kontakt mailowy

        • Daro 2016-05-15T19:40:18Z

          Witam A czy domek do 35 metrow mozna postawic na dzialce rekreacyjnej ponizej 100m do jeziora ( brak pozwolenia na budowe letniskowa). I czy do 35m mozna dostawic taras 10m

          • Tooba.pl 2016-05-16T06:42:34Z

            Jeżeli zapisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie dopuszczają zabudowy letniskowej, to na danym terenie nie można zbudować domku letniskowego.

            • Marcin 2018-03-15T12:11:05Z

              A co jak nie ma mpzp? :)