Budowa domu bez pozwolenia - nawet 70 m2? Nowe ustalenia

Nowe ustalenia rządu związane z budową domów! Nadchodząca zmiana w prawie pozwoli na postawienie domu do 70 m2 - bez konieczności zdobycia pozwolenia. Sprawdźmy, co wiadomo na ten temat.

Prawo budowlane - zmiany, dom do 70 m2 bez pozwolenia!
Prawo budowlane - zmiany, dom do 70 m2 bez pozwolenia!

Aktualne przepisy: dom bez pozwolenia do 35 m2

Aktualne przepisy Prawa budowlanego jasno wskazują:

Pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa:

1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;

2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki;

Przykładowy dom do 70 m2 - już wkrótce bez pozwolenia?
Przykładowy dom do 70 m2 - już wkrótce bez pozwolenia?

Budowa domu bez pozwolenia - nawet do 70 m2

Zmiana, która nadchodzi ma ułatwić budowę domów o powierzchni, która będzie w stanie zapewnić codzienną wygodę również większym rodzinom. Według premiera, Mateusza Morawieckiego - zmiany mają sprawić, że chętniej zdecydujemy się na budowę domu, a proces będzie szybki i pozbawiony wielu formalności. Realizacja budowy będzie możliwa bez zatrudniania kierownika budowy i posiadania książki budowy.

W zależności od wybranego projektu - budowa domu o powierzchni 70 m2 może wynosić od 100 do 250 tys. złotych.

Zmiany w prawie budowlanym: czy domy bez pozwolenia będą mogły mieć poddasze?

Zapowiedziano także, że domy o powierzchni 70 m2 będą mogły mieć poddasze użytkowe. Zmiana sprawia, że metraż domu wyniesie łącznie nawet 90 m2! Przy budynku istnieje możliwość postawienia tarasu.

Zapowiedziane zmiany spowodowane są z chęcią skrócenia czasu budowy. Szacuje się, że standardowy proces stawiania budynku w Polsce trwa od dwóch do czterech, a nawet pięciu lat. Usunięcie wielu formalności ma sprawić, że inwestorzy szybciej zamieszkają w swoich domach.

Domy do 70 m2 - zmiany w prawie budowlanym
Domy do 70 m2 - zmiany w prawie budowlanym

Niepewności związane z nowymi przepisami

Niestety, zmiany w prawie budowlanym budzą wątpliwości. Mówi się, że nowe przepisy mogą dotyczyć jedynie domków składanych z prefabrykatów lub tych z płaskimi dachami. Dopóki nie pojawią się oficjalne zmiany, lepiej wstrzymać się z poszukiwaniem idealnego projektu.

Ile kosztuje budowa domu do 70 m2?
Ile kosztuje budowa domu do 70 m2?

Ile kosztuje budowa domu do 70 m2?

W zależności od wybranego projektu - budowa domu o powierzchni 70 m2 może wynosić od 100 do 250 tys. złotych. Do tego trzeba doliczyć cenę działki oraz wykończenia budynku od wewnątrz. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie korzystne dla tych, którzy mieszkają w większych miastach i mają do wyboru budowę domu na jego obrzeżach lub zakup mieszkania - często kilkakrotnie droższy od ceny zbudowania domu (nawet pomimo mniejszej powierzchni mieszkania).

Zapowiedziano także, że domy o powierzchni 70 m2 będą mogły mieć poddasze użytkowe.

Trzeba liczyć się z tym, że koszty budowy oraz ceny działek mogą się zmienić. Na ten moment trudno przewidzieć, jakie skutki będą miały wprowadzone zmiany.

Komentarze

  • Gość 2023-03-29T19:51:15.159Z

    Wszystko fajnie wygląda w internecie,a pózniej biurokracji nie ma konca