Rozbudowa domu – na czym polega? Formalności i wskazówki

Rozbudowa domu to idealna metoda na powiększenie ogólnego metrażu całej nieruchomości. Praktykują to zazwyczaj osoby mieszkające w niewielkich budynkach, pragnące zdobyć nieco więcej przestrzeni na dodatkowe pomieszczenia (np. siłownia, pralnia lub kotłownia). Istnieją dwie możliwości - rozbudowa obecnie użytkowanego budynku lub zwiększenie gabarytów aktualnego projektu. Jednak na czym to polega i jakie formalności są do tego wymagane? Omówienie.

Rozbudowa domu - jak do tego podejść?
Rozbudowa domu - jak do tego podejść?

Rozbudowa domu – jak do tego podejść?

Dom można rozbudować w poziomie poprzez dobudowywanie pomieszczeń do nieruchomości (większa powierzchnia zabudowy obiektu oraz powierzchnia użytkowa) lub w pionie poprzez nadbudowę piętra (większa powierzchnia użytkowa).

Inwestorzy najczęściej rozbudowują domy parterowe lub piętrowe, dysponujące niewielką powierzchnią użytkową. Wynika to z faktu, iż w późniejszym okresie rodzina się powiększa i potrzebny jest dodatkowy metraż (np. na pokój). W większości przypadków przebudowuje się domy o stosunkowo starej konstrukcji, ale nie jest to regułą.

Młode małżeństwa dysponujące ograniczonym budżetem decydują się początkowo na zaprojektowanie mniejszej nieruchomości z planem rozbudowy w przyszłości ze względu na podzielenie kosztów. W skrócie - jeśli para nie ma dzieci, wystarczy im dom o małym metrażu. Z biegiem lat ich priorytety się zmienią, budżet wzrośnie, rodzina się powiększy a w konsekwencji dokonają przebudowy nieruchomości.

Przed rozpoczęciem większości działań, inwestor musi ustanowić kierownika budowy oraz rejestracje dziennika budowy.

Remont domu a przebudowa – co warto wiedzieć?

Różnice pomiędzy remontem a przebudową domu określają przepisy prawa budowlanego. Warto się z tym zapoznać i nauczyć się rozróżniać, ponieważ może być to bardzo przydatne w kontekście wypełniania ważnych formalności (np. uzyskanie pozwolenia na budowę lub zamówienia projektu budowlanego).

Remont domu a jego rozbudowa – jakie są różnice?

Remont domu to prace pomagające odtworzyć budynek mieszkalny w pierwotnym stanie. W skład remontu wchodzą np. wymiana tynków, montaż okien, wstawienie drzwi antywłamaniowych itp. Prace tego typu wymagają jedynie zgłoszenia, bez konieczności załatwiania jakichkolwiek formalności.

Rozbudowa domu krok po kroku – wskazówki
Rozbudowa domu krok po kroku – wskazówki

Rozbudowa lub nadbudowa domu to stworzenie dodatkowych pomieszczeń oraz zwiększenie powierzchni nieruchomości. Prace tego typu umożliwiają dobudowanie parteru, ogrodu zimowego lub kolejnego garażu, a także powiększenie salonu oraz zabudowanie tarasu.

Jakie formalności są wymagane do rozbudowy domu?

Budowa nieruchomości wiąże się z przymusem załatwiania spraw urzędowych, wnoszących pozwolenie na budowę, a także pozwalających uniknąć wysokich kosztów legalizacji rozbudowy oraz wyburzenia całego budynku. Jak przygotować się do rozbudowy domu w 4 krokach?

1. Dowiedz się co to jest MPZP

MPZP to Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego pozwalający na weryfikację możliwości dokonania rozbudowy (poprawnie wykonany wniosek pomoże wnieść o decyzję w sprawie możliwości realizacji założonych planów).

2. Zleć wykonanie projektu dla fachowca
Wykonaniem projektu powinien zająć się specjalista uwzględniający wymogi gminy zawarte w Warunkach Zabudowy lub MPZP (Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego).

3. Wykonaj najważniejsze ekspertyzy
Ekspertyzy są niezbędne, ponieważ budynki starej daty wymagają zazwyczaj wykonania badań podłoża gruntowego oraz konstrukcji domu, która może wymagać sporych napraw.

4. Dopełnij wszystkie formalności
Aby dopełnić niezbędnych formalności związanych ze zgłoszeniem modernizacji danego budynku mieszkalnego, należy udać się do urzędu miasta.

Czy pozwolenie na budowę domu jest konieczne?

Pozwolenie na budowę jest konieczne, gdy projekt wykracza poza powierzchnię działki. Aby je uzyskać, powinno się złożyć w urzędzie miasta specjalny dokument opisujący sposób, rodzaj oraz zakres działań budowlanych, a także termin rozpoczęcia prac. Nie może być on jednak krótszy niż 21 dni od daty zgłoszenia, ponieważ urząd może w tym czasie złożyć sprzeciw.

Rozbudowa domu – na jakie elementy należy zwrócić uwagę?
Rozbudowa domu – na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Rozbudowa domu – na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Rozbudowa domu to szereg kwestii obejmujących zabudowę działki, doprowadzanie przyłączy, wymagania dot. standardów energetycznych oraz prace związane z rekonstrukcją danej nieruchomości. Przed rozpoczęciem większości działań, inwestor musi ustanowić kierownika budowy oraz rejestracje dziennika budowy. Można to wykonać przy zgłaszaniu terminu rozpoczęcia prac (obowiązkowe działanie).

Rozbudowa lub przebudowa starego domu – czy warto?

Rozbudowa lub przebudowa starego domu jest opcją bardzo popularną, a co najważniejsze - znacznie tańszą od całkowitego zburzenia nieruchomości i postawieniu na jej miejscu nowego budynku mieszkalnego. Prace tego typu polegają na dobudowaniu jednego lub kilku pomieszczeń użytkowych oraz gospodarczych. Przed ich rozpoczęciem, warto zweryfikować, czy taka inwestycja się opłaca, dokonując kalkulacji, a także przeprowadzając skrupulatne ekspertyzy techniczne.

Pozwolenie na budowę to jedno z kilku zezwoleń, które trzeba uzyskać w celu rozpoczęcia prac.

Rozbudowa domu krok po kroku – wskazówki

Koszty rozbudowy nieruchomości zależą od zakresu i rodzaju wykonywanych działań. Najdroższe jest rozbudowanie domu wszerz, ponieważ w skład wchodzą prace ziemne, która są drogą inwestycją (cena może być niższa np. przy budowie tarasu).

Adaptacja poddasza jest stosunkowo tania, ale nadbudowa domu (np. dołożenie piętra) jest mniej okazyjną inwestycją ze względu na konieczność budowy schodów, przebudowy zadaszenia lub ulepszenia stropów. Warto również zadbać o odpowiednie zagospodarowanie terenu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Zagospodarowanie terenu jest bardzo ważnym elementem i obejmuje m.in.:

  • usytuowanie i położenie przyszłych oraz istniejących obiektów budowlanych;
  • usytuowanie i położenie sieci oraz przyłączy.

Plan zagospodarowania przestrzennego można zmienić w razie potrzeby, aczkolwiek w celu rozpoczęcia budowy – urząd musi posiadać plan zagospodarowania przestrzennego.

Jakie formalności są wymagane do rozbudowy domu?
Jakie formalności są wymagane do rozbudowy domu?

Odpowiedni plan ochrony zdrowia i bezpieczeństwa

Pozwolenie na budowę to jedno z kilku zezwoleń, które trzeba uzyskać w celu rozpoczęcia prac. Należy również zadbać o dziennik budowy, założony przed docelowymi działaniami oraz o odpowiednią dokumentację techniczną budynku i plan ochrony zdrowia oraz ogólnego bezpieczeństwa. Ostatni z wymienionych dokumentów powinien podpisać kierownik budowy nadzorujący aktualny stan dziennika.

Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BIOZ) został wykonany w celu zapobiegania zagrożeniom, które mogą wystąpić podczas prac budowlanych (w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury wszystkie najważniejsze kwestie zostały uregulowane). Istnieją dwa rodzaje dokumentacji budowlanej. Są to m.in.:

  • dokumentacja techniczna domu,
  • dokumentacja prawna.

Dokumentację budowlaną powinno się przechowywać w odpowiednim miejscu, ponieważ przebudowa lub rozbudowa domu wymaga wielu formalności.

Rozbudowa domu – na czym polega? Jakie formalności są wymagane? Podsumowanie

Rozbudowa lub przebudowa domu ma wiele zalet, ale wyróżnia się również kilkoma znacznymi wadami. W przypadku dodania kondygnacji, należy opuścić na pewien czas budynek, co może być bardzo problemowe dla niektórych rodzin. Co więcej - rozbudowa nieruchomości wszerz może zwiększyć ogólną powierzchnię budynku, kosztem mniejszego ogrodu, co w większości przypadków wpłynie negatywnie na architekturę budynku. Reasumując, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy rozważyć wszystkie za i przeciw, a co najważniejsze - skonsultować swoje plany z resztą domowników.

Komentarze

  • Marek Kraska 2021-09-01T15:14:43Z

    Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak to jest z materiałami użytymi w projekcie - muszę je zrobić? Upatrzyłem sobie już projekt, ale na dachu jest blacha, a ja chcę dachówkę ceramiczną z Robena - da się to dopasować? I kto i kiedy to robi? Zgłosić to kupując projekt?