Budujemy piwniczkę ogrodową

W czasach, gdy nie istniały jeszcze lodówki, ziemianki były niezastąpione. Obecnie spotkać je można znacznie rzadziej, ale nadal bywają wykorzystywane i znajdują uznanie nie tylko wśród miłośników wina. Niezależnie od pory roku panuje w nich optymalna temperatura, są więc idealne do przechowywania owoców, warzyw oraz rozmaitych przetworów.

Piwniczka ziemna pozwala na utrzymanie temperatury w wysokości od 4 do 8 stopni Celsjusza. Uzyskanie podobnej temperatury w domowym podpiwniczeniu jest raczej niemożliwe. Na wybudowanie ziemianki możemy zdecydować się w dowolnym momencie, a koszty takiej

inwestycji nie powinny stanowić wielkiego obciążenia dla naszego budżetu. Jeśli więc z czasem okaże się, że pomieszczenia gospodarcze zaplanowane w domu są niewystarczające, to warto zastanowić się nad budową dodatkowej spiżarni w ogrodzie. Piwniczka może stanowić nie tylko praktyczne uzupełnienie powierzchni gospodarczej, ale jednocześnie może stworzyć ciekawy element architektoniczny w ogrodzie. Równie dobrze ziemiankę można skutecznie ukryć, sytuując ją w mniej widocznym miejscu i wokół sadząc rośliny ozdobne. Wszystko zależy od miejsca, w którym ją umieścimy oraz sposobu aranżacji przestrzeni wokół niej. 

Lokalizacja, fundamenty

Najlepszą lokalizacją dla ziemianki jest suche i zacienione miejsce. Budowę piwniczki rozpoczynamy od wykonania wykopu, który w miejscu ławy fundamentowej powinien być głębszy o 30 cm i jednocześnie szerszy od piwniczki, a jego ściany – powinny zostać zabezpieczone przed osuwaniem się za pomocą deskowania. Do wykonania fundamentów używa się betonu, a przestrzeń pomiędzy ławami wypełnia piaskiem. Na tak przygotowanej podstawie układa się warstwę przeciwwilgociową, która w późniejszym etapie zostanie połączona z izolacją ścian. Następnie należy dozbroić deskowanie ścian piwnicy prętami stalowymi i wypełnić betonem. Po trzech-czterech tygodniach, gdy beton już odpowiednio stężeje, można rozebrać deskowanie ścian i wykonać fundament oraz profil schodów wewnątrz piwnicy. Wielkość profilu schodów powinna uwzględniać grubość zaprawy oraz płytek, którymi chcemy wykończyć stopnie. Dobrym pomysłem jest utworzenie po obu stronach schodów półek, na których będzie można przechowywać produkty.

Strop i ogród na dachu

Do wykończenia posadzki wewnątrz piwnicy ziemianki najlepiej nadadzą się kamienne kostki brukowe, ułożone na podsypce piaskowej. Na posadzce następnie ustawiamy rusztowanie, podtrzymujące deskowanie stropu, który najlepiej sprawdzi się, jeśli otrzyma kształt łukowaty. Tak uformowany strop nie tylko wzmocni całą konstrukcję, ale jednocześnie sprawi, że piwnica będzie przypominała stare, tradycyjne wnętrza. Strop również musi być zbrojony. Do jego wypełnienia używa się betonu, zagęszczonego urządzeniem wibrującym. Po kilku tygodniach, gdy beton odpowiednio stwardnieje, można uzupełnić ściany i strop o izolację. Na stropie układa się kilka warstw izolacyjnych, na końcu pozostawiając około 50 cm ziemi. Trzeba przy tym pamiętać, że im grubsza warstwa ziemi przykryje ziemiankę, tym mniejszym wahaniom będzie w przyszłości ulegać temperatura w jej wnętrzu. Odpowiednio ukształtowana warstwa z urodzajną glebą na wierzchu pozwoli na utworzenie na dachu piwnicy części ogrodu z trawą oraz innymi roślinami.

Drzwi, wentylacja, schody

Wejście do piwniczki najlepiej zaplanować od strony północnej, co sprawi, że ściana frontowa nie będzie nagrzewać się od promieni słonecznych. Aby wykonać ścianę, stanowiącą główne wejście do piwnicy, należy na głębokości 1 metra wykonać fundament, a po jego stwardnieniu – ścianę z kamienia łamanego, łącząc poszczególne elementy za pomocą zaprawy cementowej. Na styku ściany murowanej i konstrukcji żelbetonowej należy pozostawić szczelinę, która zapobiegnie powstawaniu pęknięć, wynikających z ruchów podłoża. Szczelina powinna zostać odpowiednio zabezpieczona przed przeciekaniem. Podczas budowy piwnicy nie można zapomnieć o wentylacji; rurę wentylacyjną można na przykład wyprowadzić z piwnicy pionowo w górę i przykryć daszkiem.
Schody znajdujące się przed wejściem mogą zostać wykonane z betonu, a wykończone na przykład granitem. Po obu ich stronach powinny znaleźć się murki oporowe. Przed drzwiami wejściowymi należy utworzyć wgłębnik z odwodnieniem (chłonną studzienką z żeliwną kratką).
Gdy piwnica jest już w całości zbudowana, pozostaje poszukać odpowiednich drzwi wejściowych, które zapewnią pomieszczeniu optymalną izolację. Wnętrze ziemianki można pozostawić niewykończone, ale jeśli zależy nam na utworzeniu bardziej stylowego pomieszczenia, to warto obłożyć ściany kamienną okładziną. Dzięki temu uzyskamy wnętrze swym klimatem przypominające starą piwnicę.

Komentarze

 • Beny

  U mnie w Starostwie też powiedziano mi, że do 35m2 mogę budować ziemiankę na zgłoszenie. Ale też biję się z myślami, czy ruszać z budową, czy jednak płacić haracz, robić projekt, pozwolenie na budowę etc...
  Co urzędnik, to inna interpretacja :(

 • Wampee

  Mi powiedziano w urzędzie miasta i starostwie powiatowym, że do budowy ziemianki wystarczy napisać zgłoszenie o takiej inwestycji. Żadnych pozwoleń. Do 30 m2 możemy budować stawy ogrodowe, budynki typu ziemianki ogrodowe bez pozwolenia na budowę lecz trzeba to zgłosić w urzędzie.

 • Tooba.pl

  Realizacja piwnicy ogrodowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Ewentualnie, w przypadku niewielkiej ziemianki o prostej, płytkiej konstrukcji, można rozważyć jej zakwalifikowanie jako obiektu małej architektury (czyli obiektu użytkowego służącego codziennej rekreacji i utrzymaniu porządku).

 • w.Florczyk

  Przy budowie ziemianki nastąpił duży problem-a więc.Zgłosiłem budowę ziemianki o wymiarach 2,5x3,5 w skarpie która została po budowie domu.Ale prawo budowlane{polskie} wyprostowało mnie-pozwolenie na budowę-cała procedura jak na budowę domu.Ziemia moja ,skarpa usypana przeze mnie ,chciałem zagłebic ją w ziemi 1m,gdzie grunta zostały też nasypane i koniec marzeń.Wydaj kasę to będziesz miał swoją ziemianke, która nikomu nie przeszkadz i praktycznie jej nie widać.Szukałem jakiś wiadomości o nowym prawie budowlanym,który ma wejść w tym roku w czerwcu,ale nic nie znalazłem.Powiadomiono mnie że ziemianki nie będą na zgłoszenie w nowym prawie budowlanym.A więc kochane Państwo-budujmy nielegalnie państwo nam nie pomaga,wszyscy co opracowują prawo budowlane wydaje mi się ze siedza tam dziadki nie reformowalne.Choć sam jestem dziadkiem.A tak na końcu -siedzę na tarasie i patrze -jest miejsce -a ja bezsilny nic nie mogę zrobić .Jeżeli ktoś wie jak z tej bezilności wyjść będę wdzięczny