Co zrobić, gdy hałas w okolicy jest uciążliwy?

Szczególnie w miejscu zamieszkania, może być niezwykle uciążliwy. Choć jego odczuwanie jest sprawą subiektywną, to każdy człowiek w większym lub mniejszym zakresie czuje dyskomfort z tego powodu. Jak więc się bronić przed sprawcą całego zamieszania – czyli hałasem?

Jeśli przyczyny hałasu nie można bezpośrednio usunąć, pomocne mogą być odpowiednie materiały tłumiące hałas, a wykorzystane przy budowie i wykończeniu domu. Istniejące obecnie w naszym kraju przepisy techniczno-budowlane, a także właściwe normy, wskazują dla poszczególnych elementów budynków wymagania izolacyjności akustycznej.

Izolacja akustyczna budynku - przepisy prawne
Izolacja akustyczna budynku - przepisy prawne

Jakie akty prawne regulują normy w zakresie hałasu?

Podstawowym aktem prawnym w powyższym zakresie jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W akcie tym wprost wskazano, że budynek mieszkalny i związane z nim urządzenia cechować się powinny takim zaprojektowaniem i wykonaniem, by hałas, a konkretnie jego poziom, na który narażeni mogą być użytkownicy budynku czy też osoby przebywające w sąsiedztwie, nie był zagrożeniem dla ich zdrowia oraz by umożliwiał tym osobom pracę i wypoczynek w zadowalających warunkach.

Jeśli przyczyny hałasu nie można bezpośrednio usunąć, pomocne mogą być odpowiednie materiały tłumiące hałas, a wykorzystane przy budowie i wykończeniu domu.

 

Istotne są ponadto właściwe normy dotyczące izolacyjności akustycznej budynków, które są o tyle pomocne, iż wskazują, jaki jest dopuszczalny poziom hałasu w domu. Jeśli czujemy, że siedząc w salonie po całym dniu pracy dobiega do nas denerwujący z zewnątrz dźwięk, warto wiedzieć, że obowiązują tu dwie Polskie Normy:

  • PN-B-02151-3:2015 pt. „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach – Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych”.
  • PN-87/B-02151.02 pt. „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem pomieszczeń w budynkach. Dopuszczalne wartości poziomu dźwięku A w pomieszczeniach” (w trakcie nowelizacji).

Wskazane wyżej normy pokazują, iż dopuszczalny poziom hałasu zewnętrznego w domu wynosi 35 dB w ciągu dnia i 25 dB w nocy (od 22-giej do 6-tej rano). Ściany zewnętrzne jak i wewnętrzne a także ich elementy w budynkach mieszkalnych wykazywać powinny izolacyjność akustyczną na poziomie wskazanym w normie pt. „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach – Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych”. Wskazane w niej wymagania dotyczą izolacyjności ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropodachów, okien i drzwi – od dźwięków powietrznych, stropów i podłóg – od dźwięków powietrznych i uderzeniowych, oraz podestów i biegów klatek schodowych w obrębie lokali mieszkalnych – od dźwięków uderzeniowych. W normie wskazano też, że istniejące w budynku kanały czy przewody instalacyjne i wentylacyjne nie mogą pogarszać izolacyjności akustycznej.

Materiał izolujący akustycznie ściany.
Materiał izolujący akustycznie ściany.

Izolacyjność akustyczna w budynkach wielorodzinnych

Bardzo ważna jest izolacyjność akustyczna w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. We wskazanych wyżej normach podkreślono, że izolacja akustyczna stropów dzielących poszczególne mieszkania zapewniać musi takie działania akustyczne, które ograniczać będzie przenoszenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych, i to bez względu na zastosowany rodzaj nawierzchni na podłodze. Wskazano też na to, by minimalizować sytuacje, w których pomieszczenia typu łazienka czy kuchnia danego mieszkania przylegałyby do pokoju innego mieszkania.

Istotne są właściwe normy dotyczące izolacyjności akustycznej budynków, które są o tyle pomocne, iż wskazują, jaki jest dopuszczalny poziom hałasu w domu.

W sytuacji, gdy to niemożliwe, norma zaleca, aby ściana dzieląca dwa mieszkania, która separuje pokój od wskazanych pomieszczeń sąsiedniego mieszkania, cechowała się taką konstrukcją, która minimalizuje przenoszenie dźwięków materiałowych. Można uzyskać to poprzez stosowanie ściany, której masa powierzchniowa będzie nie mniejsza niż 300 kg/m2 (zastosowanie np. grubszego pustaka). Ponadto, niezależnie od konstrukcji i usytuowania ściany, mocując urządzenia i przewody instalacyjne w mieszkaniu, zastosować należy zabezpieczenia przeciwdrganiowe.

Izolacja akustyczna w budynkach wielorodzinnych.
Izolacja akustyczna w budynkach wielorodzinnych.

Mieszkanie w pobliżu punktów handlowo-usługowych

A co w przypadku istniejących w okolicy zakładów usługowych, w których użytkuje się hałaśliwe maszyny i urządzenia, albo też zakładów gastronomicznych czy lokali prowadzących działalność rozrywkową? Tutaj norma wskazuje, że budynki zajęte pod taką działalność powinny być odpowiednio zabezpieczone, by minimalizować wydostający się z nich dźwięk jak i drgania.

Izolacja akustyczna stropów dzielących poszczególne mieszkania zapewniać musi takie działania akustyczne, które ograniczać będzie przenoszenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych, i to bez względu na zastosowany rodzaj nawierzchni na podłodze.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.