Czy można zmienić kierownika budowy?
Inwestor realizujący projekt domu jednorodzinnego ma obowiązek zatrudnić kierownika budowy, który będzie pełnić nadzór nad pracami i ponosić odpowiedzialność za ich przebieg. Najlepiej, gdy za całą budowę odpowiada jeden kierownik, ale co zrobić, jeśli w trakcie prac konieczna jest zmiana na tym stanowisku?
Prawo budowlane nie wprowadza ograniczeń w tym zakresie. Budowę domu równie dobrze może prowadzić jeden kierownik, jak i kilku, którzy będą kolejno po sobie przejmować obowiązki. To drugie rozwiązanie może wydawać się mniej korzystne, wiąże się bowiem między innymi z koniecznością dopełnienia za każdym razem wymaganych przez prawo formalności. Czasem jednak jest nie do uniknięcia - np. gdy dotychczasowy kierownik nie wywiązuje się należycie ze swoich obowiązków. Bywa też i tak, że inwestor do prowadzenia każdego etapu prac woli zatrudnić innego kierownika.
Przejęcie obowiązków
Kierownik podejmuje swoje obowiązki w momencie podpisania oświadczenia o ich przejęciu. Jego oświadczenie jest dołączane do zawiadomienia inspektoratu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych. Gdy przejęcie funkcji następuje w trakcie trwania prac budowlanych, inwestor nie ma obowiązku niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie nadzoru budowlanego. Obowiązek ten został w ostatnich latach zastąpiony wymogiem dołączenia do dokumentacji budowy oświadczenia nowego kierownika o przejęciu obowiązków. Do oświadczenia powinna zostać dołączona kopia uprawnień budowlanych oraz zaświadczenie właściwej izby samorządu zawodowego.
Budowę domu równie dobrze może prowadzić jeden kierownik, jak i kilku, którzy będą kolejno po sobie przejmować obowiązki.
W oświadczeniu powinna zostać dokładnie określona data przejęcia obowiązków przez nowego kierownika, od tego momentu będzie bowiem liczony okres, za który będzie on odpowiedzialny. Konieczne jest także protokolarne przejęcie budowy przez kierownika od inwestora i odpowiednie zabezpieczenie całego terenu wraz ze znajdującymi się na nim obiektami czy maszynami.
Zapis w dzienniku budowy
Zmiana kierownika musi zostać odnotowana również w dzienniku budowy. Dopiero wówczas, gdy w dzienniku zostanie odnotowane przejęcie obowiązków przez kierownika wraz z podaniem stanu zaawansowania robót oraz stopniem zabezpieczenia przekazywanego terenu, następuje faktyczna zmiana na tym stanowisku. Pod tymi informacjami powinien podpisać się zarówno inwestor, jak i kierownik budowy.
Komentarze