Domek letniskowy do przeniesienia

Zakup i przeniesienie drewnianej chałupy na działkę letniskową może stanowić korzystne rozwiązanie. To szybki i niedrogi sposób na zabudowę działki rekreacyjnej. O ile stary nowy dom będzie w dobrym stanie technicznym.

Stara chałupa drewniana może przeistoczyć się w niepowtarzalny domek letniskowy. Przenoszenie domów zyskuje na popularności, można nawet mówić o pewnego rodzaju modzie. Na portalach ogłoszeniowych jest wiele ofert dotyczących sprzedaży domów drewnianych przeznaczonych do przeniesienia. Najczęściej są to niewielkie domki letniskowe, ale znaleźć można także prawdziwe perełki – tradycyjne budynki o architekturze charakterystycznej dla danego regionu. Dla inwestorów koszty tego rodzaju przedsięwzięć nierzadko mają drugorzędne znaczenie, a na pierwszy plan wysuwa się wyjątkowość starych chałup. Po pierwsze – z powodu budulca. Drewno to najzdrowszy materiał budowlany wyróżniający się absolutnie wyjątkowymi właściwościami. A po drugie – stara chałupa ma swój urok, wieloletnią historię, oryginalną architekturę. Jej przeniesienie skutkuje więc także mniej wymiernymi korzyściami - satysfakcją z uratowania przeznaczonego do rozbiórki budynku oraz zamieszkania w nietuzinkowym domu.

Do ceny, jaką trzeba zapłacić za stary dom, należy doliczyć koszty transportu, wykonania fundamentów, robocizny związanej z rozbiórką i ponownym złożeniem budynku.

Stara chałupa drewniana może otrzymać nowe życie jako domek letniskowy
Stara chałupa drewniana może otrzymać nowe życie jako domek letniskowy

Przenoszenie domu 

Chałupy przeznaczone do rozbiórki zazwyczaj nie kosztują wiele. Do ceny, jaką trzeba zapłacić za stary dom, należy jednak doliczyć także koszty transportu, wykonania fundamentów, robocizny związanej z rozbiórką i ponownym złożeniem budynku. W starym domu przeważnie część elementów wymaga wymiany, do budżetu całego przedsięwzięcia trzeba zatem dopisać także ich koszty. Opłacalność przenosin starego domu w dużej mierze zależy więc od stanu, w jakim znajduje się budynek. Dobrze także, aby wymagał jak najmniej przeróbek.

Stan techniczny 

Dla oceny opłacalności inwestycji bardzo ważne jest określenie stanu technicznego budynku. Jeśli jego faktyczna kondycja nie zostanie prawidłowo oszacowana, koszty przedsięwzięcia mogą przekroczyć założony budżet, a nawet okazać się wyższe niż budowa nowego domu. Do oceny stanu technicznego budynku najlepiej wynająć fachowca, który określi z jakimi naprawami należy się liczyć.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.