Domy szeregowe – czy warto? Zalety i wady

Domy szeregowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą wyprowadzić się z mieszkania, ale nie mają środków finansowych lub potrzeby budowania domu wolnostojącego. Istnieje bardzo dużo aspektów przemawiających za przeprowadzką do „szeregówek”, jednak czy ostatecznie warto wybrać projekt domu w zabudowie szeregowej? Prezentujemy plusy i minusy takiego rozwiązania.

Ile kosztuje dom szeregowy? Jakie są jego wady i zalety? Omawiamy!
Ile kosztuje dom szeregowy? Jakie są jego wady i zalety?

Jakie są koszty budowy i utrzymania „szeregówki”?

Koszty budowy i utrzymania domu w zabudowie szeregowej są stosunkowo niskie w porównaniu do eksploatacji nieruchomości jednorodzinnej. Wynika to między innymi z mniejszej ilości prac budowlanych do wykonania oraz materiałów, jakie trzeba wykorzystać do wzniesienia domu szeregowego. A zatem - dlaczego „szeregówka” jest tańsza od nieruchomości jednorodzinnej? Skupimy się na kilku podstawowych aspektach:

Czy domy szeregowe są bardziej komfortowe od mieszkań w bloku?

Domy szeregowe wyróżniają się przede wszystkim większymi powierzchniami od mieszkań w bloku. Są bardziej komfortowe, ponieważ można je podzielić na przystępną strefę dzienną i nocną ze względu na stosunkowo duży metraż (zazwyczaj ok. min. 120 m²) oraz pietrowe rozmieszczenie. Dają też wiekszą niezależność i względnie większą intymność oraz spokój mieszkańcom. W wypadku domu szeregowego mamy zwykle jedynie sąsiada z prawej i lewej strony, a wyeliminowane są niedogodności związane np. z sąsiadem mieszkającym nad nami. W bloku zwykle może przeszkadzać np. tupanie mieszkańców pietro wyżej - w domu szeregowym taki problem nie występuje. Szeregówka daje więc poczucie niezależności. Pozwala poczuć się swobodnie, a dodając do tego wspaniały ogródek (nawet bardzo małych rozmiarów), sprawiamy, że w takim domu można odpocząć znacznie lepiej niż np. na balkonie. Oprócz tego, nawet w najmniejszym ogródku możemy założyć uprawę warzyw, np. pomidorów, ogórków czy papryki, co jest zwykle niemożliwe w przypadku balkonu. Jakie są wady i zalety domów w zabudowie szeregowej?

Nowoczesny projekt domu Koncept-52 S
Tooba
Nowoczesny projekt domu Koncept-52 S

Domy szeregowe – zalety

Domy szeregowe odznaczają się szeregiem zalet zauważanych przez inwestorów. Chcąc wymienić chociaż część z nich, należy wspomnieć o takich aspektach jak:

  • warunki egzystencji zbliżone do mieszkania w domu jednorodzinnym (niezależne wejście, własny garaż w bryle budynku, niskie koszty budowy i eskploatacji - w porównaniu do wolnostojącego domu)
  • łatwość podziału na część dzienną i sypialną dzięki piętrowemu rozmieszczeniu pokoi
  • własny ogród
  • własny garaż z bezpośrednim wejściem do domu.

Koszty budowy i utrzymania domu w zabudowie szeregowej są stosunkowo niskie w porównaniu do eksploatacji nieruchomości jednorodzinnej, co często ma największe znaczenie w momencie podejmowania wyboru o zakupie domu szeregowego.

Domy szeregowe – wady

Szeregówki, choć populane w ostatni czasie, mają także wady, o których warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji o budowie lub kupnie nieruchomości. Do największych wad "szeregówek" należą:

  • brak możliwości zmiany projektu domu - budynki są tworzone jako spójny zespół identycznych stylistycznie domów
  • brak możliwości kreatywniejszego rozplanowania funkcji domu - mniejsze możliwości aranżacyjne niż w domu jednorodzinnym
  • rozbudowa jest w większości przypadków niemożliwa
  • izolacja akustyczna podobna do mieszkań w bloku - możliwe są dochodzące odgłosy sąsiadów
  • bliskie sąsiedztwo za płotem odbiera czasem wrażenie intymności.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii, jaką jest wspólna dbałość o czystość i stan techniczny budynków. Zaniedbanie ze strony jednego właściciela, może oznaczać kłopoty dla pozostałych. Dla przykładu, jeśli sąsiad nie dba o higienę swojej części budynku – domownicy obok mogą mieć problem np. w momencie pojawienia się szkodników (np. karaluchów). Stworzenia po prostu przejdą do innego lokum i będą tam grasowały, aż nie zostaną użyte odpowiednie detergenty do likwidacji niechcianych stworzeń.

Niekorzystnym czynnikiem powodującym, że niektórzy rezygnują z zakupu domów szeregowych, jest przeciągający się czas budowy skutkujący nierównymi możliwościami finansowymi przyszłych sąsiadów. Wynika to z bardzo prostego powodu – część z nich może otrzymać kredyt później, niż się spodziewali. Bywały przypadki, że z planowanych kilkunastu miesięcy budowy wyszło kilka lat ze względu na brak funduszy udziałowców.

Prywatność w domu szeregowym – jak to wygląda w praktyce?
Prywatność w domu szeregowym – jak to wygląda w praktyce?

Prywatność w domu szeregowym – jak to wygląda w praktyce?

Dom szeregowy zwykle jest komfortowy i zapewnia odpowiedni poziom prywatności. Co więcej, „szeregówka” sprzyja powstawaniu więzi społecznych, które przeistaczają się niekiedy w znajomości trwające do końca życia. Domy szeregowe sprzyjają również poczuciu bezpieczeństwa, ponieważ mieszkańcy na danych osiedlach zazwyczaj bardzo dobrze się znają i w porę mogą zaalarmować się wzajemnie o zagrożeniach.

Jednak bliskość ogrodów i tarasów odbiera pewną część intymności. W większości wypadków będziemy słyszeli rozmowy sąsiadów lub odgłosy zabawy dzieci na działce obok i odwrotnie. Musimy być na to przygotowani decydując się na dom szeregowy.

Domy szeregowe – podsumowanie

Domy szeregowe wyróżniają się licznymi zaletami, jednak nie są wolne od wad. Biorąc pod uwagę mniej kosztowną budowę, tańsze ogrzewanie oraz niewielki teren konieczny do zagospodarowania w porównaniu do nieruchomości jednorodzinnej – warto wybrać projekt domu szeregowego.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy jednak przeanalizować również wady tego rozwiązania, np. to, że domy w zabudowie szeregowej są tworzone w pewnym schemacie, co uniemożliwia zmianę projektu nieruchomości.

Dom w zabudowie szeregowej
Dom w zabudowie szeregowej

Reasumując, jeśli nie przeszkadza nam, że po części musimy się dostosowywać m.in. w kontekście projektu oraz późniejszego funkcjonowania do sąsiadów za ścianą, projekt „szeregówki” jest jak najbardziej dla nas. Jeśli natomiast wykazujemy niechęć do zachowań innych ludzi, a co gorsza – przebywania z nimi – musimy zastanowić się nad inwestycją w dom jednorodzinny.

Przeczytaj: Czym jest bungalow i czy warto wybrać projekt takiego domu?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.