Domy szeregowe – plusy i minusy. Czy warto wybrać projekt domu w zabudowie szeregowej?

Domy szeregowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają pieniądze na wyprowadzkę z bloku, ale nadal chcą zachować uroki pochodzące z miejskiego życia. Istnieje bardzo dużo aspektów przemawiających za przeprowadzką do „szeregówek”, jednak czy ostatecznie warto wybrać projekt domu w zabudowie szeregowej? – plusy i minusy takiego rozwiązania.

Ile kosztuje dom szeregowy? Jakie są jego wady i zalety? Omawiamy!
Ile kosztuje dom szeregowy? Jakie są jego wady i zalety? Omawiamy!

Jakie są koszty budowy i utrzymania „szeregówki”?

Koszty budowy i utrzymania domu w zabudowie szeregowej są stosunkowo niskie w porównaniu do eksploatacji nieruchomości jednorodzinnej. Wynika to przede wszystkim z mniejszej ilości pracy oraz materiałów, jakie trzeba wykorzystać do wybudowania „szeregówek”. Warto również wspomnieć o możliwości skoncentrowania się na jednym placu budowy i stosunkowo niewielkim terenie w porównaniu do gabarytów konkretnej budowli. Zatem, dlaczego „szeregówka” jest tańsza od nieruchomości jednorodzinnej?

 • mniej kosztowna budowa;
 • tańsze ogrzewanie (sąsiedzi ocieplają wspólną ścianę);
 • niewielki teren konieczny do zagospodarowania.

Warto jednak poruszyć temat izolacji akustycznej, która niestety w takich formach zabudowy nie jest najlepsza.

Warto jednak wspomnieć, że takie rozwiązanie niesie za sobą pewne minusy. Dla przykładu, jeśli sąsiad nie dba o higienę swojej części budynku – domownicy z „za ściany” będą mieli drobny problem w przypadku pojawienia się szkodników (np. karaluchów). Stworzenia po prostu przejdą do innego lokum i będą tam grasowały, aż prowokator całego zajścia (czyli sąsiad niedbający o higienę) nie użyje odpowiednich detergentów do likwidacji „źródła”.

Czy domy szeregowe są bardziej komfortowe od mieszkań w bloku?

Domy szeregowe wyróżniają się przede wszystkim większymi gabarytami od mieszkań w bloku. Są bardziej komfortowe, ponieważ można je podzielić na przystępną strefę dzienną i nocną ze względu na stosunkowo duży metraż (zazwyczaj ok. 120 m2).

Warto również wspomnieć, że „szeregówka” daje poczucie niezależności. Pozwala poczuć się swobodnie, a dodając do tego wspaniały ogródek (nawet bardzo małych rozmiarów), można odpocząć znacznie lepiej niż na balkonie – chociażby ze względu na całkowite odizolowanie od otoczenia dzięki ogrodzeniu. Jakie są wady i zalety domów w zabudowie szeregowej?

Nowoczesny projekt domu Koncept-52 S
Tooba
Nowoczesny projekt domu Koncept-52 S

Domy szeregowe – zalety

 • warunki egzystencji zbliżone do mieszkania w domu jednorodzinnym;
 • dom położony niedaleko centrum miasta;
 • wysoki standard otoczenia domu;
 • piętrowe rozłożenie podzielone na część rodzinną i prywatną;
 • własny ogród.

Domy szeregowe – wady

 • nie można zmieniać projektu nieruchomości („szeregówki” są tworzone w zespole domów);
 • brak możliwości szerszego rozplanowania funkcji domu (parter jest niemal zawsze częścią sypialnianą);
 • rozbudowa jest w większości przypadków niemożliwa.

Koszty budowy i utrzymania domu w zabudowie szeregowej są stosunkowo niskie w porównaniu do eksploatacji nieruchomości jednorodzinnej.

Niekorzystnym czynnikiem powodującym, że niektórzy rezygnują z zakupu domów szeregowych, jest przeciągający się czas trwania budowy skutkujący nierównymi możliwościami finansowymi przyszłych sąsiadów. Wynika to z bardzo prostego powodu – część z nich może otrzymać kredyt, później niż się spodziewali. Bywały przypadki, że z planowanych kilkunastu miesięcy wyszło kilka lat ze względu na brak funduszy.

Trzeba również bardzo pilnować, co robią wykonawcy, ponieważ zdarzały się różne nieciekawe zagrywki ułatwiające pracę budowlańcom. Otóż z doświadczeń klientów wiemy, że pracownicy, chcąc „zaoszczędzić”, mogą nawet odprowadzić rynnę na naszą posesję lub zrezygnować z ocieplenia wspólnej ściany.

Prywatność w domu szeregowym – jak to wygląda w praktyce?
Prywatność w domu szeregowym – jak to wygląda w praktyce?

Prywatność w domu szeregowym – jak to wygląda w praktyce?

Z doświadczenia możemy stwierdzić, iż mieszkańcy domów w zabudowie szeregowej czują się bardzo komfortowo, z zachowaniem wysokiego poziomu prywatności. Co więcej – „szeregówka” sprzyja powstawaniu więzi społecznych, które przeistaczają się w znajomości trwające niekiedy do końca życia. Domy szeregowe sprzyjają również poczuciu bezpieczeństwa, ponieważ mieszkańcy na danych osiedlach zazwyczaj bardzo dobrze się znają.

Warto jednak poruszyć temat izolacji akustycznej, która niestety w takich formach zabudowy nie jest najlepsza. Dodatkowo mały, wąski ogród stanowi jednak część wspólną, chociażby przez to, że sąsiedzi, jeśli nie będą nas widzieć – usłyszą, o czym rozmawiamy.

Domy szeregowe – plusy i minusy. Podsumowanie

Domy szeregowe wyróżniają się licznymi zaletami, jednak nie są wolne od wad. Biorąc pod uwagę mniej kosztowną budowę, tańsze ogrzewanie oraz niewielki teren konieczny do zagospodarowania w porównaniu do nieruchomości jednorodzinnej – warto wybrać projekt „szeregówki”.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować również wady tego rozwiązania. Otóż domy w zabudowie szeregowej są tworzone w pewnym schemacie, co uniemożliwia zmianę projektu nieruchomości.

Dom w zabudowie szeregowej
Dom w zabudowie szeregowej

Reasumując, jeśli nie przeszkadza nam, że po części musimy się dostosowywać m.in. w kontekście projektu oraz późniejszego funkcjonowania z sąsiadami za ścianą – projekt „szeregówki” jest jak najbardziej dla nas. Jeśli natomiast wykazujemy niechęć do zachowań innych ludzi, a co gorsza – przebywania z nimi – musimy zastanowić się nad inwestycją w dom jednorodzinny.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

1. Czy dom w zabudowie szeregowej może stać się również urozmaiceniem życia towarzyskiego?

Jak najbardziej! Gościnni lokatorzy mogą zaprosić swoich sąsiadów na grilla, odwiedzić ich w celu poszerzenia więzi sąsiedzkich, a nawet wyjechać z nimi na wspólne wakacje. Wszystko zależy od kontaktu pomiędzy stronami.

Domy szeregowe wyróżniają się licznymi zaletami, jednak nie są wolne od wad.

Warto jednak pamiętać, że mieszkanie z lokatorem „za ścianą” wymaga dużej tolerancji. Oprócz podstawowego hałasu, życie uprzykrzać może nam przykładowo remont dachu lub jednego z pomieszczeń u sąsiada. W konsekwencji będziemy musieli słuchać „stuków” i „puków” przez kolejne dni, albo nawet tygodnie.

2. Dlaczego nie mogę posiadać okien ani większych prześwitów w ścianach bocznych?

Okna w ścianach bocznych są niepożądane przez lokatorów za ścianą, ponieważ byłoby widać ich część mieszkalną. W związku z tym trzeba zainwestować w większą ilość żarówek oraz nieco wyższe opłaty za prąd. Jeśli natomiast „szeregówka” zostanie zaprojektowana profesjonalnie – dodatkowe oświetlenie nie będzie potrzebne ze względu na wystarczającą ilość promieni słonecznych przedostających się do środka.

Projekt Poezja A - segment lewy z oferty Tooba.pl
Tooba
Projekt Poezja A - segment lewy z oferty Tooba.pl

3. Czy osiedla domów budowanych w zabudowie szeregowej są bezpieczne?

W większości przypadków – tak. Wynika to z faktu, iż są to poniekąd strzeżone osiedla. Może nie w pełni, jednak 90% z nich jest oddzielona płotem od tzw. reszty świata. Pozwala to skutecznie odstraszyć większość intruzów m.in. ze względu na kod, który trzeba podać, aby wejść na takie osiedle.

4. Ile trwa budowa domu w zabudowie szeregowej?

Budowa domu w zabudowie szeregowej trwa zazwyczaj kilkanaście miesięcy. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż może się to przedłużyć ze względu na ograniczone budżety innych współlokatorów, którzy jeszcze nie otrzymali pełnej sumy kredytu. Istnieją przypadki, gdzie sąsiad zakończył budowę domu i wprowadził się do niego, a współlokator obok był na etapie ukończenia fundamentów.

5. Czy „szeregówka” jest dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonego budżetu?

Dom w zabudowie szeregowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonego budżetu. Po pierwsze – zaoszczędzimy na gabarytach posesji, która jest zazwyczaj niewielka. Po drugie – wydamy znacznie mniejszą kwotę na materiały i ocieplenie niż w przypadku nieruchomości jednorodzinnej. Po trzecie – jeśli zadbamy o prawidłowy projekt budynku, nie będziemy musieli inwestować w dodatkowe oświetlenie w okolicach ścian wspólnych, ponieważ promienie słoneczne doświetlą tzw. ciemne strefy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.