Budowa domu i modernizacja w 2019 roku. Ulgi i dofinansowania

Dyrektywa Unii Europejskiej z 29 lipca 2016 roku (2016/1318) określa przepisy, które będą obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków od 2021 roku. Głównym zamysłem jest zminimalizowanie prawie do zera zużycia energii. W związku z tym w wielu krajach wdrażane są programy, dzięki którym teoria stanie się praktyką – także w Polsce. Od bieżącego roku wprowadzany ma być program „Czyste powietrze” oraz program „Ograniczenia Niskiej Emisji”. Poniżej wyjaśniamy, jakie są założenia obu programów i na jakie dofinansowania możemy liczyć budując lub modernizując dom.

Program
Program "Czyste powietrze" ma na względzie zarówno istniejące, jak i dopiero powstające budynki

Smog a zmiany w prawie budowlanym

W Polsce – poza problemem zużycia energii – mamy jeszcze jeden problem, jakim jest smog. Nie bierze się on znikąd – wg opinii ekspertów główną przyczyną smogu jest spalanie odpadów i kiepskiej jakości opału oraz użytkowanie starych instalacji piecowych (poza oczywiście innymi powodami, takimi jak spaliny samochodowe itp.). Presja opinii publicznej, mediów czy instytucji europejskich sprawiła, że Ministerstwo Środowiska musiało podjąć konkretne kroki, mające na celu zminimalizowanie problemu. Odpowiedzią jest program „Czyste powietrze”, o którym piszemy poniżej.

Program „Czyste powietrze” – na co można uzyskać dofinansowanie?

Realizacja tego programu obejmuje okres 2018-2029. Od września 2018 roku jest możliwość składania wniosków o dofinansowanie z wojewódzkich funduszy. Nabór wniosków potrwa aż 10 lat. Budżet programu wynosi ponad 63 mld zł, natomiast w formie pożyczek jest to prawie 40 mld. Program w założeniach ma objąć około 4 mln budynków. W przypadku już istniejących budynków, możemy uzyskać finansowanie:

Program ma na względzie także inwestorów budujących nowe domy. Tutaj możemy uzyskać dofinansowanie do:

 • zakupu węzłów cieplnych oraz ich montaż,
 • instalacji ogrzewania elektrycznego,
 • kotłów na paliwo stałe oraz pomp ciepła,
 • montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wysokość dotacji w programie „Czyste powietrze” i progi

W 2018 roku wysokość dotacji plasowała się na poziomie między 30 a 90 proc. kosztów kwalifikowanych podejmowanej inwestycji. Od 2019 roku dofinansowanie ma wzrosnąć z 30 do 40 proc. (a dotacja 30 proc. ma być ulgą podatkową). Jeśli chodzi o progi dotacji, są one uwarunkowane miesięcznymi dochodami w przeliczeniu na osobę w rodzinie:

 • maks. 90 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie 600 zł/osobę;
 • maks. 80 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie 601-800 zł/osobę;
 • maks. 70 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie 801-1000 zł/osobę;
 • maks. 60 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie 1001-1200 zł/osobę;
 • maks. 50 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie 1201-1400 zł/osobę;
 • maks. 40 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie 1401-1600 zł/osobę;
 • maks. 30 proc. kosztów inwestycji przy dochodzie powyżej 1600 zł/osobę.

Możemy uzyskać dofinansowanie przykładowo na panele fotowoltaiczne i solarne, pompy ciepła i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
Możemy uzyskać dofinansowanie przykładowo na panele fotowoltaiczne i solarne, pompy ciepła i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

„Czyste powietrze” pod znakiem zapytania…

Na dzień opracowywania niniejszego artykułu (9 stycznia 2019 rok) pojawiły się wątpliwości co do realizacji przez rząd programu „Czyste powietrze” w takim kształcie, jaki był zapowiadany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Powodem jest deklaracja Komisji Europejskiej, że nie zamierza finansować pieców węglowych oraz gazowych – a w dużej mierze budżet programu miał być finansowany ze środków unijnych. Z informacji Gazety Wyborczej natomiast wynika, że Komisja być może zgodzi się na dopłaty do kotłów gazowych, ale promowane mają być o wiele bardziej ekologiczne źródła ciepła – np. pompy ciepła. Wokół programu narasta więc wiele kontrowersji. Jeśli jeszcze nie złożyli Państwo wniosków, ale zamierzają uzyskać finansowanie jak najszybciej, może warto skorzystać z alternatywy, jaką jest program „Ograniczenia Niskiej Emisji”. Jego zasady wyjaśniamy poniżej.

Program „Ograniczenia Niskiej Emisji” – założenia dofinansowań

W tym programie celem jest wdrożenie w jak największej liczbie domostw ogrzewania przyjaznego środowisku, a jego realizacja ma odbywać się od 2019 do 2023 roku. Program korzysta ze środków budżetu państwa. Kontrolą realizacji natomiast (w tym przyznawania środków) ma zajmować się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu możemy starać się o dofinansowanie na wymianę kotłów, pieców i kominków na instalacje proekologiczne. Warunkiem jest modernizacja źródła ciepła na kocioł gazowy, ogrzewanie elektryczne lub kocioł zasilany paliwem stałym, ale spełniający normy efektywności energetycznej czy też stopnia emisji zanieczyszczeń.

Budżet programu wynosi 12 mld zł, co po rozłożeniu na długi okres trwania programu, wyniesie rocznie od 1 do 3 mld zł.

Źródła:

1. http://wyborcza.pl/7,155287,24337220,czyste-powietrze-tylko-na-papierze-flagowy-program-rzadu-sie.html

2. https://www.money.pl/gospodarka/program-czyste-powietrze-na-zakrecie-bruksela-przeciw-doplacaniu-do-piecow-weglowych-6335869101942913a.html

3. https://dziennikzachodni.pl/program-czyste-powietrze-2019-wnioski-i-zasady-jak-dostac-pieniadze-na-termomodernizacje-i-wymiane-pieca-w-prywatnych-domach/ar/13509185

4. https://www.tooba.pl/porady/Budowa-domu-energooszczednego-jak-wybrac-projekt 

Komentarze

 • Kacper 2019-06-25T10:18:52Z

  Świetny artykuł!