Łazienka w sypialni

Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej inwestorów, jest połączenie sypialni z łazienką. Z pewnością jest to propozycja, która nie wszystkim przypadnie do gustu, ale osoby, które jednak odważą się na realizację takiego projektu, zyskają wyjątkową i komfortową przestrzeń.

Połączenie sypialni z łazienką, czy też - ujmując to innymi słowami – umieszczenie łazienki w sypialni, obwarowane jest kilkoma warunkami. Aby podjąć się realizacji takiego zamysłu, przede wszystkim musimy dysponować wystarczająco dużym pomieszczeniem, zapewniającym komfort codziennego użytkowania.

Łazienka połączona z sypialnią
Łazienka połączona z sypialnią

 

Wentylacja i ogrzewanie

Kwestią nie do przeoczenia jest także sprawa wentylacji. Nikt z pewnością nie chce, aby w jego sypialni panowała wilgoć i w efekcie na ścianach pojawiła się pleśń. Konieczny jest więc odpowiedni system wentylacji, wspomagany przez systematyczne wietrzenie. Pomyśleć trzeba także o tym, że pomieszczenie swoją powierzchnią odbiegające od standardowych łazienek będzie trudniejsze do właściwego ogrzania. W tak przestronnym wnętrzu niełatwo utrzymać odpowiednią temperaturę. Jeszcze inną sprawą, o której trzeba pomyśleć jeszcze na etapie projektowania wnętrza, jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W części, w której znajdzie się wanna i inne urządzenia sanitarne, powinny zostać wykorzystane materiały odporne na wilgoć. Interesujące efekty można uzyskać zwłaszcza, łącząc i komponując różne materiały.

Aby w sypialni połączonej z łazienką nie panowała wilgoć, konieczny jest odpowiedni system wentylacji, wspomagany przez systematyczne wietrzenie.

Wanna przy łóżku

Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym, czy wprowadzić w życie tak niebanalny projekt, powinni rozważyć wszystkie jego zalety i wady. Wśród wad takiego rozwiązania można wymienić ewentualne problemy z wentylacją oraz niedogodność, pojawiającą się w sytuacji, gdy odgłosy kąpieli przeszkadzają zasnąć jednemu z małżonków.

Wanna tuż obok łóżka
Wanna tuż obok łóżka

Aranżując podobne wnętrze, można zdecydować się na oddzielenie części kąpielowej od sypialni szklaną ścianą lub innym przepierzeniem. Można jednak wybrać bardziej śmiałe rozwiązanie, w którym dwie części nie są niczym przedzielone; nie ma pomiędzy nimi wyraźnej granicy lub jest ona ledwo dostrzegalna. Wanna może wówczas sąsiadować z miejscem do spania, a granica pomiędzy poszczególnymi strefami może zostać zaznaczona w bardzo subtelny sposób. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy zastosować odmienne dekoracje i materiały wykończeniowe.

 

Wannę można zasłonić szklaną ścianą lub innym przepierzeniem. Można też wybrać bardziej śmiałe rozwiązanie i nie oddzielać od siebie obydwóch części. 

 

Przeczytaj: Jak zamontować stelaż do WC? Instrukcja krok po kroku

Komentarze

  • pat i mat 2013-08-24T15:59:44Z

    po pół roku "spania w łazience" przedzieliliśmy te pomieszczenia ścianą, mimo rekuperatora zapachy "łazienkowe" w części sypialnianej utrzymywały się do rana.