Łazienka w sypialni
Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej inwestorów, jest połączenie sypialni z łazienką. Z pewnością jest to propozycja, która nie wszystkim przypadnie do gustu, ale osoby, które jednak odważą się na realizację takiego projektu, zyskają wyjątkową i komfortową przestrzeń.
Połączenie sypialni z łazienką, czy też - ujmując to innymi słowami – umieszczenie łazienki w sypialni, obwarowane jest kilkoma warunkami. Aby podjąć się realizacji takiego zamysłu, przede wszystkim musimy dysponować wystarczająco dużym pomieszczeniem, zapewniającym komfort codziennego użytkowania.
Wentylacja i ogrzewanie
Kwestią nie do przeoczenia jest także sprawa wentylacji. Nikt z pewnością nie chce, aby w jego sypialni panowała wilgoć i w efekcie na ścianach pojawiła się pleśń. Konieczny jest więc odpowiedni system wentylacji, wspomagany przez systematyczne wietrzenie. Pomyśleć trzeba także o tym, że pomieszczenie swoją powierzchnią odbiegające od standardowych łazienek będzie trudniejsze do właściwego ogrzania. W tak przestronnym wnętrzu niełatwo utrzymać odpowiednią temperaturę. Jeszcze inną sprawą, o której trzeba pomyśleć jeszcze na etapie projektowania wnętrza, jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. W części, w której znajdzie się wanna i inne urządzenia sanitarne, powinny zostać wykorzystane materiały odporne na wilgoć. Interesujące efekty można uzyskać zwłaszcza, łącząc i komponując różne materiały.
Aby w sypialni połączonej z łazienką nie panowała wilgoć, konieczny jest odpowiedni system wentylacji, wspomagany przez systematyczne wietrzenie.
Wanna przy łóżku
Inwestorzy, którzy zastanawiają się nad tym, czy wprowadzić w życie tak niebanalny projekt, powinni rozważyć wszystkie jego zalety i wady. Wśród wad takiego rozwiązania można wymienić ewentualne problemy z wentylacją oraz niedogodność, pojawiającą się w sytuacji, gdy odgłosy kąpieli przeszkadzają zasnąć jednemu z małżonków.
Aranżując podobne wnętrze, można zdecydować się na oddzielenie części kąpielowej od sypialni szklaną ścianą lub innym przepierzeniem. Można jednak wybrać bardziej śmiałe rozwiązanie, w którym dwie części nie są niczym przedzielone; nie ma pomiędzy nimi wyraźnej granicy lub jest ona ledwo dostrzegalna. Wanna może wówczas sąsiadować z miejscem do spania, a granica pomiędzy poszczególnymi strefami może zostać zaznaczona w bardzo subtelny sposób. Aby osiągnąć taki efekt, wystarczy zastosować odmienne dekoracje i materiały wykończeniowe.
Wannę można zasłonić szklaną ścianą lub innym przepierzeniem. Można też wybrać bardziej śmiałe rozwiązanie i nie oddzielać od siebie obydwóch części.
Przeczytaj: Jak zamontować stelaż do WC? Instrukcja krok po kroku
Komentarze