Jak wyciszyć mieszkanie i dom? Panele akustyczne

Komfort akustyczny w pomieszczeniach to po optymalnej temperaturze powietrza najbardziej pożądany parametr użytkowy domów i mieszkań. W obecnych czasach o akustykę dba się już na etapie projektowania i wznoszenia budynków. Jednak nie zawsze tak było, co skutkuje koniecznością stosowania dodatkowych wyciszeń. Jednym ze sposobów na powyższe jest użycie paneli akustycznych.

 

Panele akustyczne - sposób na wyciszenie domu
Decorativos
Panele akustyczne - sposób na wyciszenie domu

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalny poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 decybeli w ciągu dnia i 30 decybeli w godzinach nocnych. W blokach budowanych z tzw. wielkiej płyty, a także w wielu starszych domach jednorodzinnych rzeczywistość ma się nijak do wymagań stawianych przez normy. Na poprawę akustyki wewnątrz budynku istnieje aktualnie wiele sposobów. Często wykorzystuje się do tego celu np. ekrany akustyczne na ruszcie (izolację z wełny mineralnej pokrytą okładziną ścienną). Przy odpowiedniej grubości izolacji taki ekran jest dość skuteczny, ale niestety powoduje zmniejszenie powierzchni użytkowej wnętrza. Alternatywą dla tego rozwiązania są gotowe panele ścienne o właściwościach akustycznych i jednocześnie niepodważalnych walorach dekoracyjnych.

Co to jest panel akustyczny?

Panele akustyczne to produkty wykonywane z materiałów o właściwościach tłumienia dźwięków. Zasadniczą rolę odgrywa tu struktura pianki z tworzyw sztucznych, umieszczanej we wnętrzu wyciszającej okładziny. Panele akustyczne mocuje się bezpośrednio do ściany lub sufitu – najczęściej na specjalny klej. Nie mają one znacznej grubości, przez co nie ograniczają przestrzeni użytkowej wyciszanego wnętrza, a skutecznie chronią przed nadmiernym hałasem. Jest to też rozwiązanie na tyle dobrze zaprojektowane, że nie zniekształca dźwięków powstających wewnątrz pomieszczenia. W związku z tym sprawdza się dobrze tak w mieszkalnictwie, jak i w profesjonalnych studiach nagrań czy innych przestrzeniach publicznych o podwyższonych wymaganiach akustycznych.

Walory dekoracyjne paneli akustycznych

Stały wzrost zainteresowania poprawą komfortu akustycznego w pomieszczeniach powoduje, że producenci służących do tego celu materiałów wciąż rozszerzają swoje oferty. Jeszcze do niedawna produkty te stosowano jedynie z konieczności, czyli zwłaszcza tam, gdzie były niezbędne z użytkowego punktu widzenia. Dziś maty i panele akustyczne przybierają coraz bardziej zróżnicowany i na tyle interesujący wygląd zewnętrzny, że są chętnie wprowadzane do domów i mieszkań także ze względu na aspekt dekoracyjny.

 

Panele akustyczne - dekoracja ścian
Panele akustyczne - dekoracja ścian

 

Dostępne aktualnie panele akustyczne to ciekawa i często niepowtarzalna przez żaden inny materiał wykończeniowy okładzina ścienna bądź sufitowa. Są one dostępne w bardzo różnych formatach oraz występują w ogromnej mnogości wzorów i kolorów. Mogą mieć postać okładziny drewnopodobnej, tworzyć na ścianach najróżniejsze struktury, które następnie nadają się do pomalowania bądź stanowić dekorację samą w sobie. Na szczególną uwagę zasługują panele akustyczne w wersji 3D o skomplikowanych strukturach i bogato zdobionych powierzchniach, tworzących efekt trójwymiarowości. Wykończona w ten sposób ściana jest wyciszona i jednocześnie pięknie się prezentuje.

Montaż paneli akustycznych

Montaż paneli ściennych akustycznych jest na tyle prosty, że z powodzeniem można przeprowadzić go samodzielnie. Prace rozpoczynają się od przygotowania podłoża pod wyciszenie. Musi być ono suche, czyste oraz pozbawione odspajających się powłok malarskich. Na słabe, kruszące się tynki warto najpierw nanieść warstwę preparatu gruntującego.

Panele akustyczne przykleja się do ścian i sufitów za pomocą kleju montażowego. Powinien to być klej, który nie zawiera rozpuszczalników oraz charakteryzuje się szybkim wiązaniem początkowym. Wtedy posmarowane elementy wyciszenia niemal natychmiast zaczynają trzymać się powierzchni, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Podczas klejenia paneli wyciszających warto zachować staranność. Prawidłowe efekty (zarówno praktyczne, jak i wizualne) uzyskuje się tylko wówczas, gdy poszczególne elementy okładziny dokładnie i szczelnie przylegają do siebie. Odrobiny umiejętności wymaga także nanoszenie kleju. Należy robić to tak, by nie dopuścić do zabrudzenia wierzchniej części paneli.

Panele akustyczne do wyciszenia domu lub mieszkania – ile to kosztuje?

Wprawdzie w ofercie materiałów służących do wyciszania pomieszczeń od wewnątrz znaleźć można rozwiązania w cenie nawet kilku złotych za m2 (np. styropianowe płyty kasetonowe). Nie jest to jednak żaden sposób na poprawę izolacyjności akustycznej w domu czy mieszkaniu. Wydatek na panele, których obecność faktycznie podniesie komfort akustyczny jest niestety dużo większy. Profesjonale wyciszenie z paneli kosztuje bowiem od 150 do 200 zł/m2. Przy czym warto nadmienić, że takiego wyciszenia nie montuje się z reguły na całości ścian czy sufitów, a jedynie na wybranych (najbardziej newralgicznych) powierzchniach.

Zobacz: Pianka akustyczna - właściwości, zastosowanie w domu jednorodzinnym

Komentarze