Jeże, ropuchy i nietoperze mile widziane w ogrodzie

W ogrodzie jest miejsce nie tylko dla niechcianych szkodników. Jeśli zadbamy o odpowiednie warunki, w zielonym otoczeniu domu znajdziemy także sprzymierzeńców. Jeże, ropuchy, nietoperze, a także krety wykonają za nas część pracy i pomogą pozbyć się szkodników.

Ogród przyjazny środowisku naturalnemu jest obsadzony różnorodną roślinnością, nie ma w nim miejsca na środki chemiczne, są za to zwierzęta, które pomagają w walce ze szkodnikami. Aby w ogrodzie pojawili się pożyteczni goście, najpierw trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Ogród obsadzony jedynie trawnikiem i ogrodzony żywopłotem nie spełni tych wymagań. Roślinność powinna być bardziej zróżnicowana.

Woda dla gości

Wymagania poszczególnych gatunków zwierząt różnią się między sobą, łączy je jednak wspólna potrzeba dostępu do wody. W ekologicznym ogrodzie nie może więc zabraknąć jej źródła. To może być strumyk, oczko wodne lub inny zbiornik. Istotne jest, aby źródło przez cały rok było łatwo dostępne dla wszystkich stworzeń. Dodatkowo można wystawić specjalne poidełko dla ptaków.

Jeże, ropuchy i nietoperze są objęte ochroną.

Kto może być pożytecznym mieszkańcem ogrodu? Na pewno jeż. Pomoże pozbyć się ślimaków, drobnych gryzoni oraz larw i poczwarek owadów. Tym cenniejsza będzie to obecność, że jeże w Polsce są pod całkowitą ochroną. Aby zachęcić je do osiedlenia się właśnie w naszym ogrodzie, można wystawić poczęstunek (na przykład drobno siekane mięso wymieszane z płatkami owsianymi). W zacisznym miejscu można pozostawić stertę gałęzi, która stanie się dla jeża bezpiecznym schronieniem.

Żaby i ropuchy są mile widzianymi mieszkańcami ogrodu
Żaby i ropuchy są mile widzianymi mieszkańcami ogrodu

Sympatyczne żaby 

Żaby gustują w owadach, pajęczakach, chrząszczach, dżdżownicach oraz drobnych zwierzętach wodnych. Do życia potrzebują wody. Żaby brunatne są pod całkowitą ochroną, zielone jedynie w okresie godowym. Zielone są bardziej związane z wodą, brunatne część życia spędzają na ziemi. Podobnie ropuchy, które żywią się ślimakami, owadami i ich larwami, a większe potrafią zjeść nawet jaszczurki i młode gryzonie. Ropuchy są objęte całkowitą ochroną.

Kret pomoże

Wbrew powszechnym opiniom również krety są pożyteczne. Pozostawiają po sobie niekoniecznie eleganckie kopce, ale za to zjadają dżdżownice oraz wiele owadów. Nie podgryzają natomiast korzeni warzyw, o co są często oskarżane.

  Naturalny ogród powinien być obsadzony różnorodną roślinnością. Jeśli zostaną zapewnione odpowiednie warunki, pojawią się zwierzęta, które pomogą w walce ze szkodnikami.

W ogrodzie mile widzianymi gośćmi są także objęte ochroną jaszczurki zwinki i żyworodne. Pomagają pozbyć się owadów, dżdżownic oraz ślimaków. Podobnie ptaki. Większość rodzimych gatunków ptaków jest pożyteczna. Warto wystawić im nie tylko poidełko, ale także wiosną powiesić skrzynki lęgowe, a zimą zamontować karmnik. Zrewanżują się, eliminując część szkodników.

Aby przyciągnąć do ogrodu ptaki, możemy zamontować poidełka i budki lęgowe
Aby przyciągnąć do ogrodu ptaki, możemy zamontować poidełka i budki lęgowe

Twój przyjaciel nietoperz

Bardzo dobrze, gdyby w ogrodzie zamieszkał również nietoperz, chociaż ta idea nie u wszystkich wzbudzi entuzjazm. Niesłusznie, bo nietoperze zjadają nie tylko owady (w tym komary), ale także gąsienice, za co są cenione m.in. przez sadowników. Wszystkie gatunki występujące w Polsce są objęte ochroną, żaden z nich nie atakuje ludzi. Żeby zaprosić nietoperza do ogrodu, można umieścić na drzewie specjalną budkę, w której ten będzie mógł zamieszkać.

Komentarze

  • Krzychu 2020-08-19T14:23:07Z

    A od kiedy to dżdżownice to szkodniki żeby się ich trzeba było pozbywać?

    • marcin 2023-01-11T20:17:08.052Z

      pewnie to mala pomylka do wybaczenia