Kto może kupić ziemię rolną?

W ubiegłym roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące obrotu ziemią rolną. Od tej pory nieruchomości rolne mogą kupować wyłącznie rolnicy. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków. W jakiej sytuacji możliwy jest zakup ziemi rolnej?

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy działkę określa się jako rolną? Jakie warunki muszą zostać spełnione? O ziemi rolnej mówimy wówczas, gdy jest ona lub może być wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie (zarówno jeśli chodzi o uprawę roślin, jak i hodowlę zwierząt). Taka nieruchomość jednocześnie musi zostać przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele związane bezpośrednio z produkcją rolną lub znajdować się na terenie, dla którego nie uchwalono planu miejscowego. Jeśli takie właśnie warunki zachodzą dla działki, którą zamierzaliśmy kupić, nasze plany inwestycyjne mogą legnąć w gruzach. Opisane powyżej grunty mogą kupować rolnicy indywidualni, ale nawet ich dotyczą pewne ograniczenia (nie mogą dokupić ziemi, jeśli wskutek transakcji powierzchnia ich gospodarstwa przekroczyłaby 300 ha). Poza tym nabywca, który kupuje ziemię rolną, jest zobowiązany do prowadzenia gospodarstwa rolnego, a prawo pierwokupu przysługuje dzierżawcy i Agencji Nieruchomości Rolnych (z pewnymi wyjątkami - nie dotyczy m.in. sytuacji, gdy nieruchomość kupuje osoba bliska zbywcy, Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego).

Dom na wsi
Budowa domu na wsi może się nie udać. Działki rolne obecnie mogą kupować niemal wyłącznie rolnicy

Ziemia rolna dla każdego

Od powyższych reguł istnieją wyjątki. Ograniczenia nie dotyczą ziemi, nawet jeśli jest uprawiana przez rolników, o ile w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została już przeznaczona na inne cele niż rolne. Przepisy nie obejmują również działek rolnych o powierzchni do 0,3 ha. Ziemi rolnej nie można jednak dzielić na tak małe parcele. Jest to dopuszczalne jedynie wówczas, gdy ma na celu powiększenie sąsiedniej nieruchomości rolnej lub regulację granic pomiędzy sąsiadującymi ze sobą nieruchomościami rolnymi. Powyższe przepisy nie dotyczą również działek o powierzchni do 0,5 ha, na których w dniu 30 kwietnia 2016 r. znajdował się budynek mieszkalny oraz obiekty, które nie były już wykorzystywane do produkcji rolnej. Ograniczenia nie obowiązują również terenów, które w decyzji o warunkach zabudowy zostały przeznaczone na inne cele niż rolne. Decyzja taka musiała jednak uprawomocnić się przed 30 kwietnia 2016 r. W przeciwnym razie grunty zostaną uznane za rolne.

Ograniczenia w obrocie nie dotyczą ziemi, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została przeznaczona na inne cele niż rolne. Nawet jeśli obecnie jest uprawiana przez rolników. 

Ziemia rolna dla rodziny

Łatwiej jest kupić nieruchomość rolną, jeśli jest się osobą spokrewnioną z rolnikiem. Osoba bliska dla sprzedającego – czyli dziecko, wnuk, rodzic, dziadek, rodzeństwo, małżonek – może nabyć każdą nieruchomość rolną, nawet jeśli do tej pory nie miała nic wspólnego z rolnictwem. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o darowiznę. Ziemia rolna może zostać przekazana tym aktem osobie bliskiej albo rolnikowi indywidualnemu. Natomiast w spadku rolnik może przekazać swoją nieruchomość każdemu, bez ograniczeń związanych ze stopniem pokrewieństwa. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach Agencja Nieruchomości Rolnych ma prawo wykupić ziemię od obdarowanego lub spadkobiercy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy jest nim osoba bliska dla wcześniejszego właściciela.

Działka rolna
Osoba, która kupi ziemię rolną, przez co najmniej 10 lat musi prowadzić gospodarstwo rolne

Za zgodą ANR

Istnieją dwa wyjątki, które umożliwiają zakup ziemi rolnej przez osoby, które nie są rolnikami i nie są spokrewnione z dotychczasowym właścicielem. W każdym z nich jest wymagana zgoda Agencji Nieruchomości Rolnych. W pierwszym przypadku o zgodę ANR może zwrócić się nabywca, który dopiero zamierza zostać rolnikiem i stworzyć gospodarstwo rodzinne. We wniosku musi m.in. przedstawić swoje kwalifikacje rolnicze, zobowiązać się do zamieszkiwania na wybranym terenie przez pięć lat i zobowiązać się do należytego prowadzenia gospodarstwa rolnego.

W drugiej sytuacji to zbywca zwraca się do ANR o zgodę na sprzedaż nieruchomości. Uzyska ją, jeśli wykaże, że mimo starań nie udało mu się znaleźć kupca zgodnego ze wskazaniami zawartymi w ustawie. Dowodem w sprawie może być na przykład ogłoszenie zamieszczone w prasie ogólnopolskiej, na które nie wpłynęła żadna odpowiedź. We wniosku trzeba także wykazać, że nowy właściciel gwarantuje prawidłowe prowadzenie działalności rolniczej (czyli posiada stosowne wykształcenie lub doświadczenie).

Obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego nie ciąży na nabywcy, który jest osobą bliską dla sprzedawcy. Nie musi uprawiać ziemi przez 10 lat. W dowolnym momencie może ją sprzedać lub wydzierżawić.

Zgoda sądu na wcześniejsze zbycie nieruchomości - kiedy?

Czy zawsze konieczna jest zgoda sądu na podstawie art. 2b ust. 3 (ustawa z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego) w momencie, gdy chodzi o zbycie nieruchomości rolnej pomiędzy osobami bliskimi? Jak się okazuje, są od tej reguły odstępstwa. Dokładne informacje znajdziemy w Uchwale Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 roku. Niżej podajemy fragment jej treści.

Zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 2052) osobie bliskiej w rozumieniu art. 2 pkt 6 wymienionej ustawy nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust. 3 tej ustawy.

Obowiązki rolnika

Na osobie, która kupiła ziemię rolną, ciążą pewne obowiązki. Przez co najmniej 10 lat musi prowadzić gospodarstwo rolne. Przez okres 10 lat nie może również sprzedać nieruchomości ani oddać jej w posiadanie innym podmiotom. Jest to możliwe jedynie w sytuacji, gdy uzyska sądowe zwolnienie z wymienionych obowiązków i zgodę na sprzedaż ziemi (może tak się zdarzyć w wyjątkowej sytuacji – na przykład spowodowanej ciężką chorobą). Od tych zasad też istnieje wyjątek. Obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego nie ciąży na nabywcy, który jest osobą bliską dla sprzedawcy. Osoba bliska nie musi uprawiać ziemi przez 10 lat; w dowolnym momencie może ją sprzedać lub wydzierżawić. 

Komentarze

 • Anna

  A co w przypadku kiedy mama jest na rencie chorobowej posiąga 8h ziemi która dzierzawi sąsiadowi i chciałaby wybudować dom? Da radę jakoś to ogarnąć? Może ktoś był w podobnej sytuacji?

 • Gość

  Damian, jak aktualne to wyslij smsa 727909561

 • Gość

  Witam mój tato ma dług w Krusie dosyć spory. W czy może mi sprzedać kawałek działki?

 • Gość

  czy oferta sprzedazy jest aktualna

 • Damian

  Witam Mam działkę do sprzedania 1.85h na wsi 7000 metrów pod zabudową następna częsć to łąka chcę za nia po 4 zł z metra wieś położona pośród lasów łochowskich dobry dojazd do wyszkowa spokojna okolica dla ludzi ceniacych spokój chcę za nią tylko tyle z metra bo kasy potrezbują.

 • adam

  witacz, jak żona może kupić niezależnie od męża? czy powierzchnia małżeństwa sumuje się ?

 • Anna Luk

  Witam. Ciocia chce mi podarowac 10 arow. Niestety jest to ziemia rolna i musi to byc 30 arow. Czy mozna jakos obejsc ten przepis by mogla podarowac mi lub swojej siostrze 10 arow

 • Lucyna

  Witam, nie jestem rolnikiem a chce kupić działkę rolną o powierzchni 1200 m2 oraz przylegającą do niej działkę budowlaną wraz z budynkami o powierzchni 2500m2, obie działki mają tą samą księgę wieczystą czy za tem mogę dokonać zakupu tych gruntów

 • Kamilcom

  Możesz sprzedać działki jeśli nie zostały na ciebie przepisane jakoś po kwietniu 2016

 • Sabina Milewska

  Ponad 10 lat temu kupilam 2ha v i vl klasa .Nikt tego nie uprawial ja tez. Czy moge ja sprzedac ?

 • Gość

  Ki

 • Gość

  Kurczaczki, chcę kupić najwspanialsze (jak dla mnie) poletko 3,7 ha żeby się na nim OSIEDLIĆ! Nie jestem i nie chcę być rolnikiem w takiej formie, jaką proponuje mi ustawa. Chcę wybudować dom, mieć kilka kur, pszczoły, ze dwie kozy i czuć, że jestem na swojej ziemi - u siebie. Chcę stworzyć swoją ojczyznę. Przeraża mnie takie jawne nieposzanowanie prawa własności. Jeśli nie będzie innego wyjścia - założę swój kościół ( do rejestracji wystarczy 100 podpisów) Wkurza mnie tylko, że zmusza się ludzi do takich kombinacji i, jakby nie było, oszustwa. Jako związek wyznaniowy będę miała więcej praw niż uczciwy obywatel. Echhhh... żałosne to i żenujące :(

 • Gość

  Prawda! Co to za własność . skoro muszę prosić urzędasów o zgodę na to czy tamto ?!
  Moja ziemia , mój dom a przepisy tworzone dla korporacji i grup wyznaniowych , nie dla nas Polaków . Jak długo Polacy będą się godzić na takie przekręty tak długo w świecie nie będzie dla nich szacunku. Z naszych podatków mają pensje , posłowie sami sobie podwyżki robią, wyprzedają nasz majątek narodowy ...chory kraj , nie widzi ,że obcy rządzą!!!

 • polak

  sensowny artykuł
  huczne obchody niepodległości ale czy wolności
  jesteśmy niewolnikami bez żadnych praw
  urzędnik decyduje o naszym życiu i wyborze i niech wszyscy to sobie na czole zapiszą by o tym pamiętać
  to ze chodzę po ulicy nie znaczy ze jestem wolnym człowiekiem

 • Anżej

  tak nie jesteś rolnikiem

 • Clubislife

  Mój ojciec nie jest rolnikiem ale ccec kupić ziemię rolną o powierzchni 0,5 h w tej samej miejscowości co zbywca. Ziemia posiada już plan zagospodarowania przestrzennego. Czy może kupić taka ziemię i później przepisać mi w darowiznie abym mógł wybudować na niej dom?

 • defin

  nie jestem rolnikiem a chcę kupić działkę rolną zabudowaną. czy są jakieś przeciwskazania??

 • sipiora

  no i jak z ta sprzedaza

 • kok

  Witam
  Chcę kupić ziemię rolniczą o pow. 0,42 ha ( obok mojego gospodarstwa)
  Jestem rolnikiem od 3lat, mieszkam w gospodarstwie od urodzenia
  Posiadam wykształcenie wyższe oraz techniczne rolnicze
  Posiadam 11,30ha oraz dzierżawię 10 ha( umowa na 10lat)
  Czy spełniam warunki aby kupić ziemię rolniczą ?? Czy gospodarstwo muszę prowadzić przez 5lat? Czy muszę mieć zgodę z KOWR-u?

 • kok

  Witam
  Chcę kupić ziemię rolniczą o pow. 0,42 ha ( obok mojego gospodarstwa)
  Jestem rolnikiem od 3lat, mieszkam w gospodarstwie od urodzenia
  Posiadam wykształcenie wyższe oraz techniczne rolnicze
  Posiadam 11ha oraz dzierżawię 10 ha( umowa na 10lat)
  Czy spełniam warunki aby kupić ziemię rolniczą ?? Czy gospodarstwo muszę prowadzić przez 5lat? Czy tez muszę mieć zgodę z KOWR-u?

 • Dnaa

  Kolejny artykuł z serii co zrobić aby móc nabyć ziemię rolną. A może zamiast tego zacząć pisać, że ziemię rolną powinien mógł nabyć każdy kto chce. To jest nasza ziemia, a nie urzędników i PiS. Dlaczego jakaś Rada Gminy i jakiś urbanista ma decydować co będzie na mojej działce. Grunty te należą do osób fizycznych i to one powinny decydować. a w przypadku działań dotykających całą społeczność powinno się zapytać tę społeczność. Może wreszcie jasno powiedzieć, że gmina nikomu nie jest potrzebna, że te wszystki decyzje i wymogi to przejaw niewolnictwa, że służą tylko po to aby zapewninić dostatnie życie urzędnikom.

 • Myśliciel

  Ja kumam.

 • Lovela

  Witam. Chcę kupić pole 1.2 ha. Nie jestem rolnikem. Osobą sprzedającą jest moja kuzynka . Trochę dalsze pokrewieństwo. Jej mama i mój tata to cioteczne rodzeństwo. To pole posiada jeden nr działki . Cześć pola przylega do drogi asfaltowej. Chciałbym postawić na tej części dom. Pytanie jest czy mogę wydzielić tą część pola na działkę budowlaną zaraz po zakupie czy muszę to pole uprawiać przez najbliższe 10 lat w nienaruszonym areale? Bardzo proszę o odp.

 • Gość

  Witam mam dwie działki 2,16h ziemi i 0,37 pod domem czy mogę to sprzedać czy muszę podzielić działki...
  jeśli mogę sprzedać to do kogo się zgłosić>

 • Gość

  A co w przypadku jeśli działka leży w sąsiedniej gminie?

 • Tomek

  Witam. Z dzialki 0.8 h rolnej wyznaczone jest 20 a terenu rolno-budowlanego z domem,
  Czy ona po zakupie podlega uzytkolanie 10 lat w celach rolniczczy nie. Brak MPZP.

 • Mariusz

  Zabrakło Andrzeja Leppera !

 • Agata

  Witam
  Mam pytanie chce kupić działkę o powierzchni 13000m2 z dwoma budynkami gospodarczymi. Nie jestem rolnikiem. Czy mogę się o nią starać. Jakieś wnioski itd.

 • Gość

  To wynika wprost z powyższego artykułu, osoba bliska może nabyć zięmię bez ograniczeń

 • Estera

  Mam pytanie. Moi dziadkowie zmarli dziadek 37 lat temu babcia 15 lat temu. Pozostała ziemia w kilku kawałkach . Moja mama i jej rodzeństwo na sprawie spadkowej dostali po części jaka im się należała. Ale do tej pory nie dogadali się co kto chce. Mama chce rozwiązać ten problem. Ale każde spotkanie kończy się kłótnia . Na jednym z tych kawałków ziemi znajduje się dom który niszczeje. A mama obiecała mi ze jeśli dojdą do porozumienia to odpisze mi kawałek ziemi za tym domem. Czy jest to możliwe jeśli nie jestem rolnikiem. Chciałabym wybudować tam dom a dalej posadzić drzewa owocowe lub borowke amerykańska tam jest około 2 ha. Ziemia zdziczala i porosla drzewami.

 • Mirek

  Witam, otrzymałem od brata 2 ha pola darowizną chce go sprzedać jak mogę to zrobić ? Nadmieniam ze nie jestem rolnikiem i nie mieszkam w tej miejscowości gdzie to pole.Jak najlepiej sprzedać bez problemów?. Słyszałem że ma wejść ustawa korygująca czy już jest w sejmie? proszę o pomoc

 • Leszek

  Witam. Jestem synem rolnika chcę kupić działkę 0,5ha na której będę mieszkał , jest to łąka z kawałkiem bagna gdzie chciał bym wykopać staw . Nie będę jednak prowadził działalności rolniczej . Czy jest taka możliwość ?
  PS Działka będzie kupowana od brata mojej mamy . Czy takie pokrewieństwo wystarczy?

 • Maria

  Witam. Mam pytanie. Chce kupic córce dom i 2 ha ziemi, córka ma 18 lat uczęszcza do liceum ogólnokształcącego czy to ze nie chodzi do szkoły rolniczej może stanowić problem. Proszę o pomoc.

 • Alicja

  Witam. Chcę kupić działkę, która ma wydana decyzję o warunkach zabudowy. Obecny właściciel poinformował mnie że muszę wystąpić o zgodę do gminy bądź ANR na zakup poprzez notariusza i ponieść z tego tytułu dodatkowe koszty. Jeżeli dobrze zrozumiałam to taka sytuacja tyczy się działek rolnych na których będzie prowadzona produkcja rolna tak? Proszę o pomoc

 • Kasia 1989

  Witam,
  chcę kupić działkę rolną o powierzchni 27 arów. Działka nie była dzielona po prostu taką ma powierzchnię. Czy muszę posiadać zgodę ANR na taki zakup? Działek rolnych zgodnie z Państwa informacjami nie dzieli się na parcele mniejsze niż 30 arów a tu taka właśnie jest. Dodam, że w najbliższym czasie mama chce mi przepisać ziemię w innej gminie zabudowaną budynkami gospodarczymi (pozostałość po gospodarstwie dziadków), powierzchnia ponad 20 arów. Czy mogę w związku z tym dokupić ziemię w innej gminie i czy będę płacić wówczas podatek rolny czy od nieruchomości. Ziemię traktuję jako inwestycję.

 • Gość

  Jeżeli na danej ziemi, istnieją oczka wodne, stawy, baseny itd, to prawo pierwokupu ma starosta, jeszcze jeden problem ; )

 • Ivi123

  Witam. Mam pytanie dotyczące zakupu ziemi. Jestem żona rolnika. Ponad 3 lata mam płacone składki krus. Czy mogę na siebie kupić ponad ha ziemi? Czy muszę mieć pomimo placonych skladek szkole rolnicza? W tej chwili mam wykształcenie wyzsze w zupelnie innym kierunku. Będę wdzieczna za odpowiedź. Niestety nikt mi nie potrafi konktretnie odpowiedziec

 • Gość

  Witam, chcę kupić działkę o powierzchni 66 arów, nie jestem rolnikiem, czy nie będę miał problemów z kupnem tak dużej powierzchni? Czy jeśli dokupię z czasem działkę tak dużą, aby w sumie było powyżej 1ha, to czy wtedy stanę się "rolnikiem"? Nie mam skończonej szkoły rolniczej, a podobno przepisy się ciągle zmieniają.

 • kos

  AndrzejKos

 • Domi

  Witam. Chcemy z mężem kupić mała działkę rolna o powierzchni 25 arów. Z tego co zrozumiałam nie musimy być rolnikami?

 • AGA

  Dzień dobry, chcielibyśmy z mężem kupić dom z dużą działką. Działka ta ma 10 700m² a dom 90m² plus 2 duże garaże i budynki gospodarcze, staw zarybiony i 20 arów działki są obsadzone porzeczkami i drzewami owocowym. Obecnie mieszkamy za granicą i nie mamy meldunku w Polsce od 3 lat. Nieruchomość ta jest w gminie graniczacej z gmina, w której mieszkaliśmy poprzednio ale w tym samym powiecie. Nie jesteśmy rolnikami, ale mój tata jest rolnikiem i dziadek też był. Właściciel nieruchomości hodowal tam ptaki ozdobne i drzewka iglaste. I teraz tak:
  Czy możemy kupic tą nieruchomość?
  Czy jedno z nas musi zostać rolnikiem żeby to kupic i czy wtedy możemy to kupić razem czy tylko to z nas, które będzie miało szkołę rolnicza?
  Czy wystarczy szkoła rolnicza czy musi też być zdany pozytywnie egzamin?
  W jakiej instytucji uzyskamy najpewniejsza informacje o możliwości zakupu tej nieruchomości ( Urząd Gminy, Agencja Rolna, Starostwo Powiatowe...)?
  Z góry dziękuję za pomoc.

 • agricola

  Może ktoś wyjaśni jak mają się te bolszewickie brednie zwane kształtowaniem ustroju rolnego do Prawa Własności i wolności działalności gospodarczej?
  Żaden rolnik jak dotąd nie zauważył, że jest w o niebo gorszej sytuacji jak jego pradziadkowie za tzw. pańszczyzny?
  Do tego uwiązany jest do ziemi jak pies do budy i zmuszany do niekorzystnego dysponowania swoją własnością.
  Prawo Własności to nie dzierżawa czy użytkowanie wieczyste.
  Do tego ta nieograniczona wolność nabywania i zbywania ziemi przez związki wyznaniowe.
  Robicie Chłopy za frajerów, ktoś Was robi w trąbę.
  Żaden tego nie kuma?

 • Paula

  witam :) Chcialabym sie zapytac komu moge sprzedac grunty rolne I czy jest mozliwosc przemianowania ich na dzialki budowlane ? I co moge zrobic z zabytkowym domem ktory jest w fatalnym stanie wrecz nadajacy sie do rozbioru dodajac ze moi dziadkowie maja prawo do zachowku

 • hania

  w 2002 kupilam dzialke siedliskowa 1,27 ha, w celu budowy domu i siedliska. Nie wybudowalam, bo okazala sie bagnista i bardzo mokra. Koszt osuszenia bylby za wysoki. Jest to laka, z ktorej podobno nawet krowy nie jadly trawy- jak twierdzi rolnik, ktory byl pierwszym wlascicielem tej ziemi. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy, czesc dzialki w pasie 60 m od drogi, jest przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne, a reszta pod uprawy rolne. Ta laka, nigdy nie byla uprawiana. Nie wiem, ktorej jest ona klasy, ale chyba najgorszej, bo nie place nawet podatku rolnego. Mieszkam za granica i nie zamierzam juz mieszkac w Polsce, a potrzebuje pieniedzy na zycie wiec chcialabym ja sprzedac. Owszem oferowal mi jej kupno(za cene ktora zaplacilam ;) )- "rolnik" posiadajacy juz pol wsi, nie uprawiajacy ziemi ;) Od tego czasu zainwestowalam w doprowadzenie pradu, wody i karczowanie z koszeniem przez 16lat. Dla kogo jest ta ustawa? Czy jest jakas mozliwosc sprzedania tej dzialki ?

 • ROBERT

  WITAM POSIADAM GOSPODARSTWO ROLNE OK 14 H W MOJEJ MIEJSCOWOŚCI BYŁA KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO I CHCIAŁ BYM WYKUPIĆ GRUNTY POKOPALNIANE CZYLI ZWAŁOWISKO NA KTÓRYM ROŚNIE LUCERNA DZIAŁKI ZNAJDUJĄ SIĘ W ŚRODKU MOJEGO GOSPODARSTWA I MAM DO WYKUPU OK 3 H CZY PRZYSŁUGUJE MI PRAWO PIERWOKUPU (GMINA NAPISAŁA DO KOPALNI ŻE NIECHCĘ TEJ ZIEMI WYKUPIĆ A JA CHCĘ SCALIĆ GOSPODASRSTWO )

 • kamilek

  witam chcem kupić małe pole w pobiżu nowej soli poniewarz marze zostać rolnikiem

 • Natalia

  witam, posiadam działkę 70 arów i chcemy z mężem dokupić 1h ziemi i założyć plantacje drzew, mieszkamy w miejscu gdzie jest działa juz 7 lat. Czy możemy ją kupić, nie mamy wykształcenia rolniczego.

 • Kasia

  Witam, mąż jest właścicielem działki budowlano - rolnej o pow. 1,07 ha w gminie, w której jest zameldowany od urodzenia. Chcemy dokupić działkę sąsiadującą o pow. 1,08 ha i na obu tych działkach postawić dom. Pozostałą część obu działek będzie uprawiał mój teść, który jest rolnikiem z tej samej gminy. W jaki sposób będziemy mogli nabyć tę nieruchomość?

 • Kamil

  Czlowiek jest niewolnikiem. Nawet jesli ma uczciwie zarobione pieniadze to i tak musi sie prosic urzedasow o zgode.

 • Stanislaw Z.

  Siostra moja chce podarowac mi 7 ha ziemi rolnej, ktora kupila ok. 20 lat temu. Mieszkam za granica. Czy to mozliwe, i jakie restrykcje czy warunki mialy by tu obowiazywac?

 • szachy3

  Witam, czy mogę kupić działkę 12000 m2 - użytek rrolny klasy 4 a i 4 b. Działka uzyskała w maju 2017 r. ostateczna decyzję ustalająca warunki zabudowy ?

 • Tooba.pl

  Witamy! Tak jak odpowiedzieliśmy jednej osobie poniżej "Przepisy dla działek, na których są budynki mieszkalne są mniej restrykcyjne, dlatego nie powinno być problemów."

 • Joanna Z

  Witam, planujemy z mężem kupić dom, który położony jest na działce o powieżchni 74ary. Polowe działki stanowi teren budowlany. Czy jedno z nas musi zostać rolnikiem aby kupić dom z działką?

 • Endi

  Dziękuję

 • Tooba.pl

  Witamy! Przepisy dla działek, na których są budynki mieszkalne są mniej restrykcyjne, dlatego nie powinno być problemów. Pozdrawiamy!

 • Endi

  Witam. Moja żona jest rolnikiem od 20-01-2015 roku. Chcemy kupić działkę około 0.8h na której jest budynek mieszkalny. Działka jest położona w tej samej gminie. Czy możemy to kupić bez żadnych problemów??????????

 • Tooba.pl

  Jak piszemy w artykule: Istnieją dwa wyjątki, które umożliwiają zakup ziemi rolnej przez osoby, które nie są rolnikami i nie są spokrewnione z dotychczasowym właścicielem. W każdym z nich jest wymagana zgoda Agencji Nieruchomości Rolnych. W pierwszym przypadku o zgodę ANR może zwrócić się nabywca, który dopiero zamierza zostać rolnikiem i stworzyć gospodarstwo rodzinne (....) W drugiej sytuacji to zbywca zwraca się do ANR o zgodę na sprzedaż nieruchomości. Uzyska ją, jeśli wykaże, że mimo starań nie udało mu się znaleźć kupca zgodnego ze wskazaniami zawartymi w ustawie". I wtedy jest jak Pan pisze - jeśli Agencja się zgodzi, można sprzedać ziemię osobie, która nie jest rolnikiem w rozumieniu ustawy.

 • Max

  Niestety nie masz racji.Sprawdziłem dzwoniąc do agencji rolnej.Jeden warunek zakupu to prawo pierwokupu przez ar.Oni zaś nie są zainteresowani więc przedaż może nastąpić

 • Tooba.pl

  Niestety, żeby kupić ziemię rolną, trzeba mieszkać w tej samej gminie, co działka, od min. 5 lat. Przepisanie działki natomiast może nastąpić najwcześniej po 10 latach od zakupu.

 • Max

  Witam.Wójek jest rolnikiem ale mieszka 100km stąd.Czy może kupić ziemie rolną 1h.w innym miejscu jeśli spełnia wszystkie pozostałe warunki?i po jakim czasie może przepisać ją swojej siostrze jako darowizne?lub jej sprzedać.

 • Grzegorz

  Może cos wiecej? dodam ze przed podzialem dzialka miala 24 a i uprawialismy ją cały czas....

 • Gość

  nie

 • Grzegorz

  Witam. Posiadam działke rolną w innej gminie z możliwością zabudowy jednorodzinnej(11 a).Czy jako posiadacz owej działki mogę kupić hektar działki rolnej w gminie w ktorej mieszkam od urodzenia?

 • Zatroskana

  Witam. W 2005 roku odziedziczyłam po mężu działkę rolną o pow. 17591m2. Chcę ją sprzedać w całości lub podzielić na mniejsze i i sprzedać . Położona jest w narożniku dróg powiatowej i gminnej.Na 0,50 ha działki są wydane WZ. Czy ze względu na stan zdrowia ( choroba nowotworowa), mogę wystąpić do sądu o pozwolenie na sprzedaż? Słyszałam ,że ustawa z 11 kwietnia 2003r. o kształtowaniu ustroju rolnego taką sytuację przewiduje.Czy w moim przypadku ANR nie będzie możliwości jakiegokolwiek działania? Zamieszczam ogłoszenia i jestem ciekawa , czy gdy znajdzie się kupiec będę mogła ją sprzedać za kwotę mnie zadowalającą. Obecnie ziemia od dwóch lat ugoruje, po wyrwaniu drzew owocowych , które na niej rosły.

 • Kamila

  Witam, chcemy z mężem kupić działkę 0.24 h na wsi, w miejscowości gdzie mieszkamy, jest to działka rolna, a my rolnikami nie jesteśmy. Chcemy postawić tam dom. Czy będzie problem z kupnem?

 • Tooba.pl

  Nie można podzielić według prawa działki rolnej na mniejszą niż 30 a, także nie jest to rozwiązanie. Pisze Pan, że na działce stoi dom - takie działki nie podlegają przepisom o kupnie ziemi rolnej. Przepisy te nie dotyczą działek o powierzchni do 0,5 ha, na których w dniu 30 kwietnia 2016 r. znajdował się budynek mieszkalny oraz obiekty, które nie były już wykorzystywane do produkcji rolnej.

 • Kamil

  Witam! Mam problem z kupnem dzialki o powierzchni 71a stoi na niej dom oraz budynek gospodarczy. Czy jeśli działka zostanie podzielona przykładowo na 3 działki, 2 po 29a a trzecia 13a. Czy wtedy nie będąc rolnikiem można zakupić te 3 działki, czy liczy sie suma wszystkich działek razem jakie może posiadać osoba nie bedąca rolnikiem?

 • Tooba.pl

  Według obecnych przepisów musiałby Pan jeszcze mieszkać w gminie, w której chce Pan kupić działkę, co najmniej 5 lat. Wtedy raczej nie powinno być problemu z kupnem.

 • Franciszek 34

  Witam
  Mieszkam obecnie w bloku i jako, że nie jestem rolnikiem chciałbym kupić działkę od rolnika na budowę domu. Sprawa jest taka, iż chodziłem na profil rolniczy na którym zrobiłem Kursy Rolnicze R3. Jako że jestem teraz informatykiem zwracam się z pytaniem, czy mogę kupić tą działkę i zbudować na niej tylko i wyłącznie dom oraz garaż na samochód ?
  Pozdrawiam

 • Tomik

  Witam,
  W okolicach gdzie mieszkam mam możliwość kupienia 2 działek rolnych o łącznej powierzchni 3h ( od dwóch różnych rolników ), obie działki są łąkami a raczej chaszczami gdzie nikt nie zagląda. Chciałbym na nich założyć stadninę koni i pobudować dom mieszkalny. Sam pochodzę z gospodarstwa ale obecnie pracuje na etacie i dodatkowo pomagam rodzicom. Czy mam szanse na to żeby zostać rolnikiem i prowadzić stadninę ??

 • Tooba.pl

  Witamy. Według ustawy Pani tata będzie mógł przepisać działkę dopiero po 10 latach. Pozdrawiamy

 • Gabi

  Witam. Moj tata rolnik zamierza kupic 7ha pola, ksiega wieczysta posiada 2 dzialki jedna 1.5 ha, a druga 5.5 ha. Mamy z mezem zamiar kupic to razem z tata poniewaz interesuje nas ta mniejsza dzialka. My niestety jako nie rolnicy sami nie kupilibysmy 1.5 ha. I pytanie jak szybko Tata moglby mi te 1.5ha przekazac w darowiznie jako swojej corce? I kiedy ja moge dopisac do tej dzialki swojego meza??

 • rolnik

  Witam chce sprzedać 1,5 hektara ziemi osobie która nie jest rolnikiem , ziemia ma być przeznaczona pod kopalnie piasku , przed wejściem ustawy w marcu 2016 roku w gminie było wyłożone studium więc złożyłem dokumenty o przeznaczeniu tej działki pod kopalnie piasku , urzędnicy poinformowali mnie że prace nad nowym planem ruszą z końcem 2016 a do dziś nic się dzieje , czy zatem na podstawie studium otrzymam zgodę na sprzedaż dodam że jak do tej pory nikt więcej nie był zainteresowany, natomiast urzędnik w gminie odpowiadający za wydawanie koncesji zapewnia że nie będzie żadnych problemów bo plan zagospodarowania jest restrykcyjny wobec działek leżących w granicach miasta natomiast moja moja działka jest położona 10 km od granic miasta jest ostatnią działka w gminie następna to już inna gmina gdzie planu zagospodarowania nie ma a nowym sąsiadem jest osoba która chce kupić moją ziemię

 • Elżbieta

  witam! Chcę sprzedać 0,3092 nie rolnikowi z klasą IV i V . Wcześniej obok ten sam nabywca kupił
  siedlisko i mniejszą działkę. Wszystko jest w jednym ciągu i tworzy jedną całość.Do do działki o którą pytam nie ma innego dojazdu tylko przez wcześniej kupione działki. Nowy właściciel już zamieszkuje na wcześniej nabytych działkach i tam chce pozostać na stał. Jak mogę sprzedać pozostałość , dałam już ogłoszenie o zbyciu i co dalej ?

 • Tooba.pl

  Rzeczywiście ma Pani rację - przeoczyliśmy informację o tym, że działka jest zabudowana. W takim przypadku - tak jak Pani pisze - nie jest potrzebna żadna zgodna ANR. Przepraszamy za pomyłkę i dziękujemy za czujność.

 • Tooba.pl

  Taka sprzedaż nie podlega ograniczeniom, jeśli sprzedaje Pani ziemię rolnikowi z tej samej miejscowości. Dlatego procedura sprzedaży wygląda, jak w przypadku zwykłej sprzedaży nieruchomości.

 • Kasia

  Proszę o wyjaśnienie. Przecież działki do 0,5 ha z budynkiem mieszkalnym nie wymagają zgody ANR na sprzedaż osobie nie związanej z rolnictwem.

 • Katarzyna

  Witam chciałabym sprzedać 60 arów ziemi rolnej Rolnikowi z tej samej wsi to jakie dokumenty i gdzie trzeba złożyć

 • Piotr

  Czyli nadal nie wiem jak to jest z zakupem działki rolnej do 0,5 ha zabudowanej domem jednorodzinnym... Gdyż według artykułu z : 2017-02-17, aktualizacja 2017-09-28 :"Powyższe przepisy nie dotyczą również działek o powierzchni do 0,5 ha, na których w dniu 30 kwietnia 2016 r. znajdował się budynek mieszkalny oraz obiekty, które nie były już wykorzystywane do produkcji rolnej. "

 • Piotr

  Czyli jak to jest z zakupem działki rolnej do 0,5 ha zabudowanej?

 • Tooba.pl

  W naszym osądzie to notariusz ma rację - przepisy jasno mówią o zakupie ziemi rolnej. Rozwiązaniem może być udanie się do ANR (skoro sądzą, że jednak nie trzeba mieć ich zgody), aby pisemnie potwierdzono, że zakup przez Pana tej nieruchomości nie wymaga ich zgody.

 • Piotr

  Witam. Jak to w końcu jest z zakupem działki rolnej 36 ar zabudowanej domem wolnostojacym? Na działce znajduje się dodatkowo budynek gospodarczo-mieszkalny tj wcześniej był tam chlew, ale przerobiony jest na garaż i pokój mieszkalny. Wszystko jest ogrodzone w jednym kawałku i nie ma tam prowadzonej działalności rolniczej. Jest tylko przydomowy ogródek i kilka drzew. Notariusz twierdzi że jest potrzebna zgoda Agencji Rolnej a Agencja że nie ma takiej potrzeby. Dodam, że nie mam wykształcenia rolniczego. Nieruchomość zlokalizowana jest na terenie zabudowy mieszkaniowej i zagrodowej jednorodzinnej - 4RMN oraz mała część działki na terenie oznaczonym symbolem 4R - tereny upraw polowych i rolnych. Klasa ziemi RV, Br-RV. Osoba od której kupuję jest mi zupełnie obca.

 • Tooba.pl

  Jeżeli ma Pani doświadczenie, które uda się Pani formalnie poprzeć, to nie powinno być problemu z kupnem.

 • marlena

  Dzień dobry, chciałabym kupić siedlisko z ziemią i założyć gospodarstwo rolne. Czy wg nowych przepisów moge kupic ziemie jesli wykształcenie rolnicze bede uzupełniać? Dodam, że doświadczenie w pracy na gospodarstwie mam wieloletnie, a brakuje mi jedynie przysłowiowego "papierka"

 • Anita

  Witam posiadam gospodarstwo rolne które nie uprawiam ale jest w dzierżawie chciałabym sprzedać 1 hektar ziemi rolnej która w wstępnym planie zagospodarowania jest przeznaczona jako działka handlowa usługowa. Według gminy to przenaczenie się nie zmieni a plan ma być uchwalony w 2018r. Czy mogę sprzedać ziemię osobie prywatnej nie będącą rolnikiem przed uchwaleniem planu zagospodarowania?

 • Basia

  Witam mam gospodarstwo lecz ziemi nie uprawiam jest w dzierżawie chcialabym sprzedac 1hektar ziemi i mohe pytanie to czy agencja musi wyrazić zgode na to i kto ewentualnie oszacuje wartosc tej ziemi?

 • Tooba.pl

  Jeżeli jest Pani rolnikiem, może Pani kupić tą ziemię. Jeżeli jednak nie kwalifikuje się Pani jako rolnik, nie będzie takiej możliwości. Z drugiej strony, jeśli brat jest rolnikiem, jako rodzina może Pani starać się o kupno takiej ziemi. Co do przekształcenia na działkę budowlaną - wszystko zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestzrennego - może Pani zapytać w gminie, czy na tym terenie będzie możliwość budowy domu.

 • Anka

  Witam. Czy nie majac w ogóle na siebie ziemi moge kupić od brata który ma ziemie rolna działkę (pole)i przekształcić ja w działkę budowlaną żeby pobudować na niej dom?

 • Tooba.pl

  Można kupić ziemię na Panią, jeżeli pole znajduje się w gminie, w której Pani mieszka. Pozdrawiamy!

 • Krzyś

  Jak się pracowało lub pomagałoto z ustawy rolnik powinien zgłosić domownika czyli jest konieczność opłacenia KRUS chyba że sie pracowało zawodowo albo obowiązek ustał - 5 lat przedawnienia ok

 • zyta

  prowadzimy gospodarstwo z mezem od 30 lat chcemy kupic pole a mąż jest na rencie chorobowej .czy według nowych przepisów mozna

 • PITER

  Dlatego nigdy więcej PIS!!!

 • Tooba.pl

  Jeśli mieszka Pani w tej gminie od przynajmniej 5 lat, to nie powinno być problemu z dzierżawą. Pozdrawiamy!

 • Gabi

  Witam. Od trzech lat mam opłacane składki KRUS jako żona rolnika. Czy po tych trzech latach mogę na siebie wziąć w dzierżawę ziemię 1hektar w tej samej gminie ewentualnie kupić ten hektar. Dodam, że nie mam wykształcenia rolniczego. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 • Beta

  Witam! Przez tę bzdurną ustawę jestem "uziemiona" 20 km od pałacu kultury, gdzie mało kto chce być już rolnikiem a nawet jeśli to żaden rolnik nie jest w stanie tu upić gruntów po miejscowych cenach ( cena gminna to 80 zł za m2). Mamy łącznie 6 ha z czego część podzielona na 3 z po 1ha. Komu ma służyć ta ustawa? Czy "mędrcy" pomyśleli o takich sytuacjach? Wygląda na to, że będąc samotną kobietą mam wsiąść na ciągnik jak kobieta z PRL. Oczywiście żartuję ale przez łzy bo nic nie mogę w tej chwili zrobić z moją własnością. A powinnam się cieszyć, że mam tyle ziemi blisko stolicy..... gdzie jest konstytucja i moje prawo do swobodnego dysponowania własnością?

 • Rafał

  Witam mam działke 58 ar, o kształcie litery "L". Jest to 1 działka pod 1 numerem. Była to działka rolna. W 2008 roku została wydana decyzja o zabudowie - z decyzji (mapki) wynika, że zabudowa jest na tej części przedniej biorąc pod uwagę kształt działki "L" i jak by działka budowlana ma wielkość 27 ar. Działka cały czas stanowi jedną całość pod 1 numerem. Czy ze względu na wydanie na decyzję z 2008 roku o zabudowie mogę ją sprzedać w całości osobie nie będącej rolnikiem ?

 • Tooba.pl

  Jeżeli ziemia jest sprzedawana rolnikom, którzy mieszkają w tej samej gminie, nie ma takiej potrzeby. Pozdrawiamy!

 • Artur

  Witam. Jestem rolnikiem ,w spadku z mamą i siostrami dostaliśmy gospodarstwo rolne. Chcielibyśmy cześć pola sprzedać rolników z tej samej gminy. Czy wtedy też musimy pytać o zgodę ANR? Czy w ogóle ANR jest zainteresowana odkupieniem ziemi? Z góry dziękuję za pomoc.

 • Tooba.pl

  Jest opcja wykonania drogi i przez to powierzchnia działki zmniejszy się na tyle, by mógł ją kupić nie-rolnik. Jednak za drogę potem trzeba płacić podatek, więc nie jest do końca dobre wyjście...

 • Tooba.pl

  O wiele łatwiej będzie kupić ziemię rodzicom - i wtedy oni mogliby ją Panu przepisać, ale dopiero po 10 latach (takie są przepisy). Istnieje szansa, że skoro prowadzi Pan działalność rolniczą od kilku lat, to jednak dostanie Pan zgodę ANR. Jeżeli dodatkowo nie ukończył Pan 40 roku życia, przepisy są łagodniejsze dla takich młodych rolników.

 • Adrian

  Posiadam 3000 metrów ziemi rolnej na wiosce gdzie są obok domy i nie mogę swojej własności sprzedać bo rząd trzyma łapę na mojej własności przecież jest demokracja a ja nic nie mogę zrobić po mimo ze mam klienta nie rolnika!! Proszę o pomoc w tej sprawie?

 • Damian

  Odpisze mi ktos na moje pytanie ponizej?

 • Damian

  Witam Chce kupic ziemie 6 hektarow ale nie mam jeszcze nic na siebie,jestem w krusie od 2 lat w tym roku zalozylem siedzibe stada i mam pare zwierzat na siebie zarejestrowanych ,tylko ze ta ziemia jest w innym wojewodztwie ale rodzice maja na siebie w tej gminie ziemie. I bede mogl kupic ta ziemie?

 • Tooba.pl

  Młodzi rolnicy rzeczywiście mają łatwiej w tym aspekcie - do 40 roku życia .

 • Tooba.pl

  Żeby móc kupić ziemię, musiałby Pan też mieszkać w gminie, w której jest działka od co najmniej 5 lat oraz w tym czasie mieć też staż rolniczy - niekoniecznie musi być Pan ubezpieczony w KRUSie, trzeba jednak wykazać, że prowadziło się (lub pomagało?) w gospodarstwie rolnym.

 • Gość

  Mam 45 lat. Kończę 2 letnią szkołę rolniczą. Interesuje mnie pszczelarstwo. Chcę nabyć 2 ha ziemi rolnej i założyć pasiekę, czy jestem już za stary ;-)
  Podobno, ziemię rolną może kupić wykształcony rolnik wieku do 40 lat. Czy ktoś coś o tym wie?

 • Anna

  mam pytanie. chciałabym kupić dom na wsi, który stoi na 12 arowej działce. do niej przylega działka 18 arów baz zabudowań. Obydwie w jednej księdze wieczystej. Nie mam uprawnień rolniczych. Czy są jakieś przeszkody prawne, aby zakupić te dwie nieruchomości? Czy też np. dom z działką kupię ja, a działkę bez domu mój syn. Pozdrawiam

 • Anna

  Witam czy jeśli narzeczony nie jest rolnikiem i nie ma nic wspólnego z rolnictwem to czy jesgo rodzice mogą mu wydzierżawić ziemię która jest zadłużoną w KRUS ?

 • Tooba.pl

  Niestety problemem jest te 50m2 - jeżeli działka przekracza powierzchnię 3000 m2 może ją kupić tylko rolnik. Wyjściem może być podzielenie działki na dwie mniejsze, ale to proces długotrwały. Ewentualnie poprowadzenie drogi tak, aby powierzchnia zmniejszyła się o 50 m2 - jednak tutaj - jak przeczyta Pan w komentarzach poniżej - też występują problemy np. z tym, kto ma płacić podatek za taką drogę. Chociaż pisze Pan, że drogi dojazdowe zostały już wykonane pomiędzy działkami, więc nie wiem, czy w ogóle to wyjście wchodzi w grę.

 • Jan

  Ja mam taki problem, że posiadam działkę (rolną) o powierzchni 3050m2. Kupiłem ją 10 lat temu z zamiarem, że może "kiedyś" coś tam sobie wybuduję i wyprowadzę się za miasto. Teren nie jest objęty planem, a ja nie mam decyzji o warunkach zabudowy. Obecnie moja sytuacja i plany mocno się zmieniły i chciałbym sprzedać tę działkę - nie rolnikowi, który chciałby tam wybudować dom mieszkalny (nie zagrodowy) i mieszkać sobie w spokoju. Obok jest kilka podobnych działek, bo jak kupowałem swoją to z większego terenu zostało ich wydzielonych więcej, już z drogami dojazdowymi pomiędzy nimi. Nic tam jeszcze nie jest wybudowane, a na tym terenie (kompleks tycg wydzielonych działek) od dawna nie ma żadnej dzialalnosci rolniczej
  Jak to zrobić, by móc normalnie (w miarę normalnie) sprzedać tę nieruchomość?

 • Tooba.pl

  Witamy. Większość z tego, co Pan opisał, przemawia za tym, że może Pan kupić ziemię rolną w Pana gminie - raczej nie powinno być problemów, z racji czasu zamieszkania w gminie i posiadania wykształcenia rolniczego.

 • Mariusz

  Witam, chciałby kupić działkę rolną o powierzchni 4965 m kw, która leży na terenie gminy w której mieszkam i jestem zameldowany od 6 lat. Działka będzie sprzedawana w drodze przetargu przez bank lub komornika. Posiadam wykształcenie rolnicze, posiadam również numer ewidencyjny rolnika lecz nie płacę KRUS ponieważ pracuję na etacie. Posiadam ziemię rolną 4 ha (w tej chwili jest zalesiona), która leży na terenie innej gminy. Czy mogę kupić tą działkę leżącą na terenie mojej gminy, choć dotychczas posiadam ziemię na terenie innej gminy?

 • Tooba.pl

  Bez problemów byłoby w przypadku tej samej gminy. Jednak w takich przypadkach jak Pana, rzadko zdarza się unieważnienie. Najlepiej jeszcze podpytać w urzędzie, ale uważamy, że ma Pan duże szanse na finalizację zakupu.

 • Ania

  Mam do kupienia działkę 6900 m oznaczoną jako rolna w tym : 0,36 ha las klasa IV 9 w tym staw),0,07 ha rolna klasa IV,0,12 ha budowlana klasa V,0,15 nieużytki. Nie ma planu zagospodarowania,jest studium określone jako zabudowa wielorodzinna i mieszkaniowa.Nie jestem rolnikiem a działkę chcę wykorzystać na usługi ,rekreacja i gastronomia . Co mogę zrobić,żeby zakupić nieruchomość ?

 • Alexander

  Jestem rolnikiem od 3 lat (płacę KRUS) mam zamiar dokupić 5 ha ziemi rolnej, ale w sąsiadującej gminie. Zanim zostałem rolnikiem pomagałem rodzicom przez 5 lat w prowadzeniu ich gospodarstwa, czy mogę bez obaw o unieważnienie kupić ta ziemię?.

 • Seba

  Czy mogę kupić grunt rolny i innej gminie o pow 0,84 ha nadmienię ze w okolicy są inne zabudowania działka graniczy z droga gminna uzbrojona w kanalizację wodę i prąd

 • leszek

  dodam ,że na licytacji są dwie działki 1000 i 2600 m2?

 • leszek

  czy można kupić ziemię rolną z licytacji komorniczej nie będąc rolnikiem

 • Golub-Dobrzyń

  Witam
  Posiadam działkę z domem 30 arów , mam wykształcenie rolnicze, chciałbym kupić działkę rolną o powierzchni 37 arów która graniczy z moją działką ale tylko 1 słupkiem granicznym.
  Czy mogę bez przeszkód nabyć tę działkę?
  Oczywiście obie działki są w jednej gminie.
  Pozdrawiam

 • Tooba.pl

  A czy mieszka Pan w tej gminie od co najmniej 5 lat? Jeśli tak, to nie będzie problemu. Jeśli nie, jest szansa na kupno, ponieważ działki rolno-budowlane są trochę inaczej traktowane - ale mogą być mimo wszystko problemy.

 • Tooba.pl

  Niestety tak, przepisy w tym zakresie bardzo utrudniają kupno osobom, które nie są rolnikami.

 • Alek

  Witam. Nieruchomość złożona z 12a działki z domem (budownictwo mieszkaniowe i zagrodowe) i 30a działki rolnej (tereny rolne). Czy nie będąc rolnikiem (ale mając wykształcenie rolnicze) można to kupić bez problemu? Obie działki są na jednej księdze wieczystej. Pozdrawiam!

 • jan

  Tooba, p.Patrycja pyta : czy ona zapłaci odatek? odpowiedz jest: tak, poniewaz ziemii nie ma przez 5 pelnych lat kalendarzowych -liczą się pełne lata od stycznia do grudnia to jeden rok -zakupnp. w pazdzierniku nie jest liczony od pazdziernika- rok zaczyna się od stycznia do konca roku i to daje 1 rok

 • Grzegorz

  Witam, dzierżawię 1ha ziemi nie mam wykształcenia rolniczego i nie jestem w krus. Chcę dokupić 3.5ha w tej samej gminie. Czy będą z tym problemy?

 • Tooba.pl

  Jeżeli córka udokumentuje, że posiada staż w rolnictwie, nie powinno być problemów z kupnem.

 • Gość

  Miala staź u mnie czyli rodzicow i pomagala w rolnictwie ,od urodzenia mieszka tez razem i działka ktora chce kupic jest polozona tuż obok.Chciałaby razem z mezem rozwinac swoje gospodarswo zaznaczam ze ziemie ktora chce kupic juz dzierzawi.

 • Tooba.pl

  Nie współpracujemy z instytucjami zajmującymi się takim zakresem, więc niestety nie możemy Panu pomóc. Pozdrawiamy

 • Tooba.pl

  Witamy. Niestety nie zajmujemy się wyceną nieruchomości - nie możemy Panu pomóc. Często agencje nieruchomości dokonują bezpłatnej wyceny bez zobowiązań - warto udać się do lokalnego pośrednika. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Przepisy do działek rolno-budowlanych są dość skomplikowane i uzależnione od przepisów lokalnych. Najlepiej, jak uda się Pan do urzędu i zapyta o szczegóły. Wszystko zależy od zapisów z planu miejscowego i innych przepisów.

 • Adam

  Witam jestem właścicielem 1.5 h ziemi chciałbym dokupić 1.5 h ziemi umiejscowinej w tej samej gminie w celu powiększenia gospodarstwa. Jestem na zusie nie jestem zameldowany w gminie gdzie leżą nieruchomości lecz w sąsiedniej. Mam pytanie o podanie adresu kancelarii zajmującej się prowadzeniem dokumentacji

 • Mario

  Witam. Mam rowniez pytanie dotyczace sprzedazy ziemi. Jestem w krusie od ponad 9 lat. Mam prawie 4 hektary ziemi rolnej. Chcialbym sprzedac ok.2 hektarow poniewaz planuje budowe domu a to mnie troche odciazy. Drugie pytanie dotyczy ceny . Jaka bylaby cena za taki obszar. Teren lubelskie. Ciekawostka taka ze slyszalem ze chca tam stawiac jakis osrodek rekreacyjny.

 • Dom

  A co z zachowkiem?

 • Sławek

  Ja właśnie rozpoczynam kurs R3 jest to kurs dzięki któremu będę miał tytuł rolnika i tak jak jest napisane w artykule "za zgodą ANR" będę mógł kupić grunt rolny. Przynajmniej tak to rozumiem.

 • Łukasz

  Witam chciałbym sprzedać działkę budowlano - rolną czy musze najpierw zaproponować tą działkę Agencji nieruchomości rolnych ? czy moge ją sprzedawac? |Jeżeli tak to czy w przypadku działki budowlano rolnej muszę sprzedać rolnikowi?

 • Gość

  Witam. Razem z przyszłą żoną upatrzyliśmy sobie działkę o wielkości ok 1ha. Oboje jesteśmy po studiach, ona kończy mgr ja skończyłem inż. oboje skończyliśmy kierunki nie związane z rolnictwem (informatyka i księgowość).
  Chciałbym zapytać czy istnieje jakaś możliwość zakupu takiej działki, aktualnie jest to łąka w środku lasu. Z góry dziękuje za informację. Na tą chwile nie znam właściciela tej działki przed zapytaniem w ogóle o sprzedaż chciałbym się dowiedzieć czy jest w ogóle szansa na zakup.

 • Tooba.pl

  Witamy! Wysokość tego podatku jest uzależniona od wartości rynkowej nieruchomości ustalanej na podstawie średnich cen obowiązujących w danej miejscowości. Stawka podatku wynosi 2% wartości sprzedawanego prawa majątkowego, w tym przypadku będzie to 2% wartości sprzedawanej nieruchomości. Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy spoczywa na kupującym. Ziemię natomiast może Pan sprzedać osobie o statusie rolnika według ustawy, który zamieszkuje w gminie, w której znajduje się działka od min. 5 lat.

 • Tooba.pl

  Jeśli w MPZP działka jest na terenie przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe, wówczas należy wystąpić o wyłącznie z produkcji rolnej - taki proces trwa różnie - czasami nawet "od ręki", czasem około miesiąca. Jeśli natomiast ziemia jest rolna klasy 4-6 o pochodzeniu organicznym to trzeba złożyć wniosek o "odrolnienie". Odpowiadając na Pana pytanie, co do czasu trwania takiego odrolnienia - wszystko zależy od starostwa. Zwykle trwa to od miesiąca do nawet pół roku, także nie możemy jednoznacznie stwierdzić, jak długi jest ten proces.

 • Patrycja

  Witam,
  posiadam 1.03 ha ziemi rolnej. Nie jestem rolnikiem tylko osobą fizyczną.
  Ziemię zakupiłam w 2014 roku, zastanawiam się jednak nad jej sprzedażą.
  W jaki sposób mogę to zrobić? Skoro nie posiadam tej ziemi od 5 lat zapłacę podatek w jakiej wysokości od sprzedaży gruntu?
  Komu prawnie mogę sprzedać tą ziemię?

 • Gość

  I nie ma możliwości obejścia tych przepisów? A ile trwa proces odrolnienia działki?

 • Tooba.pl

  To dodatkowo podnosi Pana szanse - są spore na to, że zakup obejdzie się bez problemów. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  A czy wcześniej był Pan ubezpieczony w KRUSie? Jeżeli przez te 10 lat pomagania rodzicom tak było, to nie będzie problemu - spełnia Pan warunki ustawowe definicji rolnika. Jeżeli nie, też jest możliwość zakupu takiej działki, ponieważ jest ona sąsiadująca z Pana gospodarstwem rolnym - więc sądzimy, że nie powinno być większego problemu.

 • Tooba.pl

  Lepiej jest zrobić darowiznę - mniej formalności i szybszy proces. Chyba, że jest Pan rolnikiem i spełnia inne warunki do kupna ziemi rolnej (o których piszemy w artykule) - wtedy bezpośrednia sprzedaż będzie lepszym rozwiązaniem.

 • Tooba.pl

  Niestety osoba niebędąca rolnikiem nie może kupić - w świetle ustawy - działki rolnej powyżej 0,5 ha, jeśli znajduje się na niej budynek. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Musi mieć staż rolniczy (piszemy o tym w artykule) lub wykształcenie oraz być zameldowanym w gminie, gdzie jest działka (min. 5 lat). Pozdrawiamy!

 • Paweł

  Dodam do komentarza poniżej, że mam kwalifikacje rolnicze, ktore zdobylem w tym roku i mieszkam na terenie Gminy, w ktorej sa położone grunty od urodzenia.

 • Paweł

  Witam,
  Mam możliwość kupienia 50% udziałów działki rolnej o pow 1.85ha, która znajduje się w sąsiedztwie mojego gospodarstwa rolnego, które prowadzę od 2 lat, (pomagałem wcześniej rodzicom w gospodarstwie ponad 10 lat). Czy mogę zakupić te udziały? Jeśli są jakieś przeciwwskazania to co mam zrobić, aby móc kupić?

 • Dom

  Moi rodzice mają gospodarstwo i sa rolnikami. Wydzielili działki i chcieliby jedna mi przekazać. Czy lepiej zrobic umie darowizny czy sprzedaż? Jakie na to znaczenia w odniesieniu do uprawnień go zachowku mojego rodzeństwa?

 • Barbara

  Czy mogę kupić działkę rolną o powierzchni 1,2 ha na której jest budynek mieszkalny na którym głównie mi zależy, nie jestem rolnikiem, nie jestem osobą bliską ale mieszkam w tej gminie w której jest działka

 • Piotrek

  Witam,mam wujka ,ktory mieszka za granica.Jakie warunki musi spełnić żeby kupić ziemie i ja uprawiac?Pozdrawiam

 • Tooba.pl

  Czy Pana córka jest rolnikiem? Tak jak wg definicji: Rolnikiem indywidualnym jest osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze i nie więcej niż 300 ha, która od pięciu lat mieszka na terenie gminy, gdzie posiada działkę rolną i od pięciu lat samodzielnie na niej gospodaruje. Pisze Pan, że córka posiada działkę od 2 lat - jeżeli wcześniej nie miała ona stażu w rolnictwie, musi jeszcze poczekać z kupnem. Wyjściem może być kupno ziemi przez Pana, jeżeli jest Pan rolnikiem i od 5 lat (w tej gminie) uprawia ziemię.

 • Tooba.pl

  Witamy! Jaka powierzchnia działki znajduje się w planie jako część "rolna"? Jeżeli jest to powierzchnia poniżej 0,3 ha nie powinien mieć Pan problemów. Niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie odpowiedzieć, nie znając szczegółów.

 • Gość

  Dwa lata temu przepisalam córce 4 ha ziemi ,czy teraz ona jako rolnik moźe dokupic ziemie ktora znajduje sie po sasiedzku 8 ha .własciciel zmarł i jego siestra jako spadkobierczyni chce to sprzedac

 • Łukasz

  Witam.planuje kupić działkę Rolno-Budowlaną o pow 0.4ha pod budowę nieruchomości.
  pytanie: Czy mogę ją nabyć jako osoba fizyczna pracująca poza granicami kraju ale zameldowaniu w gminie w której znajduje się owa działka??
  pozdrawiam

 • Tooba.pl

  Jest to dość świeża uchwała - dziękujemy za uwagę; zmodyfikujemy artykuł z jej uwzględnieniem, ponieważ rzeczywiście dużo zmienia. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  A czy jest Pani rolnikiem i mieszka Pani od min. 5 lat w gminie, w której znajduje się nieruchomość? Jak dużą część działki chce Pani kupić?

 • Tooba.pl

  Dokładnie tak. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  To jest działalność rolnicza, więc kwalifikuje się Pan do nabycia ziemi rolnej (działy specjalne produkty rolnej).

 • Tooba.pl

  Notariusz ma rację - obecnie może Pan zbyć działkę najwcześniej 10 lat od daty jej nabycia.

 • Borys

  Czy znaja panstwo uchwałe Sądu Najwyższego z 22 czerwca 2017 roku, sygn. akt III CZP 24/17 ?

 • Ciekawa11

  Chce kupic udzial w spadku od wujka, brata mojej mamy. Jest to udział w gospodarstwie rolnym. Czy mogę to zrobić.?

 • Krzysiek

  Dziekuje za odpowiedz, w takim razie taka sama sytuacja jest gdy rodzic zdecyduje sie darowac ziemie swojemu wlasnemu dziecku ?

 • Darek

  Chciałbym kupic ok 2h ziemi pod inwestycje, budowa szklarni, uprawa nowoczesna. Jestem zameldowany w gospodarstwie ktore zostalo przepisane na mojego brata wraz z ziemia. Czy istnieje szansa kupna ziemi w tej samej gminie na mnie ?

 • tomek

  witam otrzymałem spadek po dziadku pole 4ha wraz z baratem chcemy się tego pozbyć znaleźliśmy klienta rolnika z okolicy czy możemy to sprzedać? okres który upłyną od dziedziczenia to rok, notariusz poinstruował nas że musi upłynąć 10lat wedle nowej ustawy

 • Tooba.pl

  Jeżeli to działka rolna, obowiązują Pana przepisy dotyczące nabywania i zbywania gruntów rolnych. Pozdrawiam!

 • Roman

  Posiadam działkę o powierzchni 0,3007 ha. W roku 2008 Urząd Gminy wydał decyzję o warunkach zabudowy. Do chwili obecnej jednak nie zostały wybudowane, żadne budynki. Działka od 2008 roku nie była wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej. Czy można ją sprzedać bez ograniczeń.

 • Tooba.pl

  Nie ma za co - polecamy się na przyszłość!

 • Gość

  Dziękuję serdecznie za odpowiedz

 • Tooba.pl

  Powierzchnia działki może stanowić problem. Łatwo można kupić działkę do 0,3 ha. W Pana przypadku prawo pierwokupu będzie miała niestety ANR i dopiero wtedy będzie mógł Pan (jeśli oni nie zechcą) kupić dom z tą działką.

 • Tooba.pl

  Jeżeli posiada Pani co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie oraz od 5 lat mieszka w danej gminie, gdzie znajduje się działka, nie będzie problemu. Jeżeli nie rejestrowała Pani działalności rolniczej, według definicji z ustawy, nie jest Pani traktowana jako rolnik.

 • Tooba.pl

  Na darowanie dziecku (zięciowi) ziemi nabytej po 30 kwietnia 2016 r. zgodę powinien wyrazić sąd. Rolnik, który zaryzykuje i daruje bliskim nieruchomość kupioną po 30 kwietnia 2016 r. bez zgody sądu, musi liczyć się z tym, że zostanie to zakwestionowane. Występując o zgodę, trzeba wnieść opłatę stałą w wysokości 40 zł i czekać na rozstrzygnięcie sądu. Ten bowiem nie musi zgodzić się na przekazanie gospodarstwa. Wtedy z jego oddaniem trzeba czekać dziesięć lat. Przepisy bowiem zabraniają wcześniejszego zbycia nieruchomości rolnej bez akceptacji sądu.

 • Tooba.pl

  Działek rolnych nie można podzielić na mniejsze niż 0,3 ha, jednak można spróbować zbudować drogę na granicy i wtedy powierzchnia działkę się minimalnie zmniejszy. Wtedy będzie można sprzedać działkę bez problemu. Pozdrawiamy!

 • Tooba.pl

  Dokładnie tak. Pozdrawiamy!

 • Marcin

  Mam w kupnie dom z działką rolną łącznie 1.2ha jestem na ZUS mam działalność. moi rodzice są rolnikami.czy mam szansę kupić ten dom jako zusowiec ? Bo wiadomo na KRS są marne zdolności kredytowej .proszę o odpowiedź

 • Elzbieta

  Posiadam grunty rolne ale pracowałam i mam emeryturę jednocześnie przez cały czas uprawiałam posiadaną ziemię. Czy mogę nabyć grunty rolne ?

 • Krzysiek

  Wiec moja tesciowa ktora jest rolnikiem moze spokojnie kupic ziemie rolna a pozniej ta ziemie mi darowac powiedzmy po 6 miesiacach ?

 • Kinga

  Witam
  Otrzymaliśmy z mężem darowiznę od jego dziadków 0'30 ha dzialka rolna 4 klasy w 2016 roku. Chcemy sprzedać działkę jednak okazało się że nie możemy . Sprzedać mozna tylko działkę od osoby bliskiej nie czekając na upłyniecie terminu 10 lat, a dziadkowie męża nie sa dla mnie osobą bliska. Czy jeśli podzielimy dzialke 0,30 ha na dwie mniejsze bedzie możliwa sprzedaż?? Proszę o odpowiedz

 • Tadeusz

  Dziekuje za odpowiedz (rozumiem, ze jeżeli nie mam obowiązku prowadzenia gospodarstwa osobiście to moge te 17 działek z bratankami podzielić. Tylko ze u notariusza sie nie da bo chcą zgodę anr czyli zostaje tylko sąd o ugodowy podział spadku. Tak abym miał na papierze wyszczególnione działki tylko na siebie. Tak ? Dobrze to rozumie?

 • Tooba.pl

  Osoby blisko spokrewnione z rolnikiem mogą kupić ziemię rolną. Wcześniej jednak pierwszeństwo ma ANR, jednak gdy uzasadnią Państwo, że chcą prowadzić tam potem taką działalność, powinno być znacznie łatwiej.

 • Tooba.pl

  Zgodnie z art. 2a ust. 1 u.k.u.r. nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Jednakże zgodnie z art. 2a ust. 3 pkt 2 u.k.u.r. przepis ten nie dotyczy nabycia nieruchomości rolnej w wyniku dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego. Nie ulega zatem wątpliwości, że w świetle tego wyłączenia nabywcą nieruchomości rolnej – zarówno w drodze dziedziczenia ustawowego, jak i testamentowego – może być osoba, która nie jest rolnikiem indywidualnym. Zgodnie z art. 2b ust. 4 u.k.u.r. do nabywców nieruchomości rolnej w przypadkach, o których mowa w art. 2a ust. 3 pkt 2 i 3, nie stosuje się przepisów art. 2b ust. 1 i 2. Oznacza to, że spadkobierca nieruchomości rolnej, jak również zapisobierca windykacyjny nie mają obowiązku prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 10 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej – obowiązku prowadzenia tego gospodarstwa osobiście.

 • Andrzej

  Chcemy kupić działkę, jest to działak rolna z zabudowaniami ( dom , stodoła) murowane powierzchnia ok.6h Bądz jej część 2,5-3h. Nie jesteśmy rolnikami, ale ojciec od 25lat posiada ziemię rolną ok 2h. Chciałbym tą ziemię przeznaczyć pod szkółkarstwo jako że już posiadamy niewielką szkółke drzewek ozdobnych.Czy mamy szanse na zakup takiej działki?

 • Tadeusz

  Witam. A co w sytuacji kiedy w tym roku otrzymałem orzeczenie sądu ( podział spadku po rodzicach) z 17 ha ja 1/3, brat 1/3 i nieżyjący brat 1/3 po nieżyjącym bracie jego czesć dziedzicza troje dzieci i zona wiec maja po 1/4
  I jak to rozpisać kiedy ja nie jestem rolnikiem. Ponoć ja moge sie na dzieci brata zrzec udziałów ale oni na mnie juz nie. Wiec co w takiej sytuacji zrobic aby to wkoncu podzielić przed notariuszem te 17ha
  Dodam ze jesteśmy zgodni co do Podzialu miedzy soba.
  Ale jak ? Jesli nawet tam nie mieszkam gdzie grunty sa położone. I nie spełniam wymogów anr.
  Prosze o podpowiedz

 • Tooba.pl

  Tak małą działkę może upić osoba niebędąca rolnikiem. Żeby wybudować na niej siedlisko, prawdopodobnie taka osoba będzie musiała przekształcić działkę na budowlaną. Jest też opcja, że Pan wybuduje na niej siedlisko i wtedy procedury będą łatwiejsze. Pozdrawiamy!

 • Danyś

  Czytając powyższy artykuł rozumiem, że posiadając działkę rolną o powierzchni 0,15 ha (dostałem w darowiznie od ojca rolnika) w klasie 3b rolnej i 4 łąki mogę ją sprzedać osobie nie będącej rolnikiem. Czy o budowę siedliska na takiej działce może starać się nie rolnik?

 • Tooba.pl

  Ziemię rolną może kupić nie tylko rolnik. Osoby spokrewnione z rolnikiem mogą nabywać działki rolne. Są na to szczegółowe przepisy - o części z nich piszemy w artykule. Pozdrawiamy!

 • P. Dorota

  Witam, chciałam się zapytać, czy mogę kupić działkę która jest własnością mojej cioci jest to działka nie uprawiana klasa 6 ok 2,2 ha (rosną na niej drzewa)? Nie jestem rolnikiem, i nie mam tez wykształcenia rolniczego. Jest możliwość obejscia tego? Pozdrawiam!
  Odpowiedz

 • Gość

  witam czy jezeli moj tesc jest współwłascicielem gospodarstwa rolnego ale nie jest rolnikiem a ziemia jest uprawiana przez jego brata ktory rowniez ma udziały w gospodarstwie moze kupic ziemie?

 • Tooba.pl

  Działkę rolną może kupić tylko rolnik mieszkający co najmniej 5 lat w danej gminie lub osoba blisko spokrewniona z nim. Pozdrawiamy!

 • Pan Jan

  Witam, chciałam się zapytać, czy mogę kupić zabudowania gospodarcze do których jest dołączona działka rolna 1,5ha? Nie jestem rolnikiem, i nie mam tez wykształcenia rolniczego. Jest możliwość obejscia tego? Pozdrawiam!

 • Tooba.pl

  Witamy! Jako syn rolnika może Pan nabyć działkę rolną o takiej powierzchni. Jednak na działce rolnej może wybudować dom jednorodzinny wyłącznie osoba będąca rolnikiem, tzn. osoba fizyczna będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadząca osobiście gospodarstwo rolne, posiadająca kwalifikacje rolnicze, zamieszkała w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa (art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego).

 • plis

  sris przecież to poprzedni przygotowali i nalegali...

 • carlos

  Witam. Czy mogę kupić grunt rolny powierzchnia 3600m2 jeśli ojciec jest rolnikiem? Słyszałem kiedyś, że rolnik może budować na swoich gruntach praktycznie gdzie chce jako siedlisko. Jeśli tak jest czy jako syn rolnika również mam takie przywileje ;) Podpowiedzcie coś bo ciekawą działkę mam na oku i nie wiem jak to ugryźć... Z góry dziękuję.

 • Tooba.pl

  Ustawa o gospodarce nieruchomościami (art. 93 ust. 2a) dopuszcza wydzielenie działki mniejszej niż 0,3 ha, jeśli miałaby ona powiększyć sąsiednią nieruchomość. Pozdrawiamy!

 • Ciorny

  Mam pytanie co i jak, ponieważ dostałem propozycję sprzedaży stodoły. Działka na której znajduje się stodoła ma pow. Około 2ha na tej samej działce znajduje sie też dom i inne zabudowy ktore są oddalone od tej stodoły. Działka jest rolna, a sasiad ktory kupił dom nie daleko naszej działki chce odkupić stodole z kawalkiem ziemi okolo 0,20ha, czyli trzeba odpisać od tych 2ha ta czesc. I pytanie czy da się to zrobić i czy on mógłby odkupić?

 • jakby

  To ty kolego bzdury opowiadasz i nie masz pojęcia o temacie. Wcześniejszy projekt nie zakładał nawet 50% tego co dodało PIS do ustawy. Prywatny osoba nie jest praktycznie w stanie założyć gospodarstwa rolnego, a obecni rolnicy mają ograniczenia.
  Po pierwsze: Dlaczego kościół ma prawo wykupu ziemi rolnej?! Co oni mają z tym wspólnego!? Czyżbyśmy mieli wraca do starych czasów gdzie trzeba u faroża odrobić swoje?
  Po drugie: Dlaczego rolnik nie może posiadać więcej niż 300ha? To jest absurd. Jeśli ktoś ma dobrze prosperujące gospodarstwo to dlaczego nie może go rozwijać?!
  Po trzecie: ANR może zarzucić rolnikowi złe gospodarowanie i tym samym wykupić ziemie za śmieszny grosz.

 • Tooba.pl

  Obecnie kupować ziemię rolną mogą: rolnicy indywidualni, kościoły, parki narodowe, jednostki samorządu oraz Skarb Państwa. Rolnikiem indywidualnym – w rozumieniu ustawy – jest osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze i nie więcej niż 300 ha ziemi, która od pięciu lat mieszka na terenie gminy, gdzie posiada działkę rolną i od pięciu lat samodzielnie na niej gospodaruje. Do zakupu ziemi są też uprawnieni członkowie rodziny rolników indywidualnych. Bliscy rolników nie muszą się bać o ojcowiznę. Jeśli jednak nie zechcą jej przejąć, rodzice nie będą mieli możliwości odsprzedania gruntów nie rolnikowi. Regulują te kwestię przepisy wprowadzone 30 kwietnia 2016 roku. Ustawa nie dotyczy jednak działek o powierzchni mniejszej niż 0,3 hektara, czyli poniżej 30 arów. Działki większe – do 0,5 ha – nie rolnik kupi, gdy znajduje się tam dom. Jednym z głównych zadań nowego prawa było utrudnienie spekulacyjnych inwestycji na rynku ziemi rolnej. Jednak osoba, która wiąże swoją przyszłość z rolnictwem ma

 • Kupujący

  Jak ziemię kupowali obcokrajowcy bez problemu to było dobrze!

 • Red

  Każdy może nabyć grunty rolne i nie trzeba mieć wykształcenia jak jest napisane w tym artykule. Zgody ANR są wydawane i najlepiej jak występuje o nią zbywca.

 • Ola

  Tzn nie dostałaś zgody? A jakiegoś konkretnego warunku nie spełniłaś, czy jakie uzasadnienie odmowy?

 • Nie rolnik

  Bzdury to Ty opowiadasz. Tak jak Wojtek napisał PiS odziedziczył po rządzie PO-PSL projekt który miał wejść w życie od stycznia i który tak pisze Wojtek był dużo gorszy i praktycznie likwidował obrót ziemią rolną. Obecny rząd przesunął w czasie wejście w życie tej ustawy i w tym czasie trochę ją zliberalizował. Jeżeli się wypowiada na jakiś temat to należałoby mieć chociaż troszkę wiedzy w tym temacie. Tu kupiłeś działkę jeszcze zanim PO z PSL napisało nową ustawę. Gdyby wybory wygrała stara ekipa to przepisy w tym zakresie byłyby jeszcze gorsze.

 • ewa

  a ja nie moge kupic rolnej 35 arow i czekam na zmane przepisow

 • dvdv

  Bzdury! Przecież kupiłem wtedy działkę. PiS rozpieprzył cały rynek handlu ziemią

 • hela

  by ich szlag trafił, żebym ja własnej 60 arowej działki otrzymanej od rodziców na leczenie nie mogła sprzedać, Boże co oni z nami wyczyniają, całkowicie nas zniewolili

 • Wojtek

  Projekt, który przyjęła PO w 2015 był jeszcze gorszy, praktycznie likwidował obrót ziemią rolna.

 • ROLNIK

  dziękujemy władzy PIS....ZA TEN BAŁAGAN....