Materiały do budowy domu: sprawdzamy jakość i parametry

Wybór materiałów budowlanych – szczególnie betonu i materiałów izolacyjnych – determinuje powodzenie budowy domu. Od tego zależy trwałość, jakość, energooszczędność i cena postawienia budynku. Jakie parametry muszą spełniać materiały (także odnośnie nowych przepisów budowlanych)? Jakie muszą mieć oznaczenia? Na czym można oszczędzić? Sprawdzamy.

Kiedy można najtaniej kupić materiały budowlane?
R-Consult
Kiedy można najtaniej kupić materiały budowlane?

Najważniejsze są dobre materiały na konstrukcję domu

Takie elementy budynku jak fundamenty czy ściany konstrukcyjne buduje się tylko raz. Nie możemy ich wymienić czy wyremontować, dlatego tutaj nie warto oszczędzać i wybrać jak najlepsze produkty, aby budynek służył nam wiele lat. Materiały, na których nie warto oszczędzać, to m.in. beton komórkowy, styropian, pianka poliuretanowa. Po materiały z niższej półki możemy sięgnąć w przypadku tynków dekoracyjnych czy innych elementów wykończenia, które nie zaliczają się do konstrukcji.

Kupuj taniej materiały budowlane w miesiące zimowe

Oszczędności poczynisz kupując materiały budowlane w miesiące zimowe. Budowy domu nie realizuje się w zimie, więc popyt na materiały maleje, a co za tym idzie – ceny maleją również. Właściciele sklepów i producenci nie chcą dopuścić do zalegania produktów do następnego sezonu, stąd oferują atrakcyjne rabaty. Ceny co prawda nie obniżają się w dużym stopniu, ale sumując wszystkie zakupy, może uzbierać się pokaźna kwota.

Zakup materiałów budowlanych: przez internet czy w hurtowni stacjonarnej?

Kupując materiały budowlane w hurtowni możemy liczyć na rabaty uzyskane bezpośrednio u sprzedawcy. O ile w przypadku klientów indywidualnych nie są one znaczne, o tyle przy większych zakupach (czy za pośrednictwem wykonawcy) różnica będzie odczuwalna. Coraz więcej osób decyduje się również na zakupy budowlane przez internet. Często możemy nabyć dokładnie te same produkty taniej, niż w sklepie stacjonarnym. Dlaczego tak się dzieje? Sklepy internetowe nie ponoszą tak dużych kosztów utrzymania, jak sklepy stacjonarne – dzięki temu mogą pozwolić sobie na niższe ceny (nawet o kilkanaście procent).

Uwaga! Zamawiając przez internet, zwróć uwagę na lokalizację sprzedawcy i koszty transportu. Niska cena materiału nie zawsze będzie jednoznaczna z oszczędnościami, jeśli magazyn sprzedawcy znajduje się daleko od lokalizacji Twojej działki.

Uwaga na oszustwa! Incydenty na rynku materiałów budowlanych

Zanim kupisz jakiekolwiek materiały budowlane, sprawdź internetową stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Znajdziesz tam wyniki badań prowadzonych nad próbkami produktów, które zostały zweryfikowane przez wojewódzkich inspektorów nadzoru budowlanego. Warto, ponieważ bywały sytuacje, w których wybrane produkty nie posiadały deklarowanych właściwości (w 2016 roku zbadano 442 próbki, z czego aż 264 nie posiadały deklarowanych przez producentów właściwości). Wśród wspomnianych produktów znalazły się głównie płyty styropianowe (producenci podawali błędny współczynnik przewodzenia ciepła – a on jest kluczowy dla właściwości izolacyjnych materiału), papy, cement, folie oraz stolarka.

Najważniejsze są dobre materiały na konstrukcję domu
Najważniejsze są dobre materiały na konstrukcję domu

Co zrobić, jeśli producent jest nieuczciwy? Możesz otrzymać zwrot pieniędzy!

Jeśli nadzór budowlany stwierdzi nieprawidłowości, może nakazać producentowi wycofanie produktu ze sprzedaży, ale... nie musi! Dlatego na rynku pojawiają się nierzadko produkty z wadami lub o właściwościach niezgodnych ze stanem faktycznym. Jeśli kupisz taki materiał, możesz zgłosić się do wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego, aby uzyskać nakaz zwrotu pieniędzy lub wymiany na inny towar. Pamiętaj jednak, że zgłoszenie musi nastąpić przed użyciem materiałów. Jeśli zostały już wykorzystane, możesz co prawda domagać się pokrycia kosztów wymiany materiałów, ale to wiąże się z koniecznością założenia sprawy sądowej.

Materiały budowlane ze znakami jakości CE lub B

Przed zakupem przeczytaj opis produktu oraz oznaczenia. Zwykle trzeba szukać znaku CE lub B. Znaki CE świadczą o tym, że produkt spełnia normy PN-EN lub posiada krajową aprobatę techniczną. Znak B natomiast stosowany jest przy ocenie zgodności z Polską Normą PN-B lub po krajowej aprobacie technicznej. 

Deklaracje właściwości użytkowych materiałów budowlanych

Gdy masz wątpliwości, co do jakości produktów, sprawdź ich deklaracje właściwości użytkowych. To oficjalne dokumenty potwierdzające parametry materiałów. Producent musi udostępniać tego rodzaju informacje i najczęściej umieszcza je na swojej stronie internetowej. Zasadą jest, że produkty o wyższych parametrach sprawdzane są przez specjalistów zewnętrznych (niezależnych od producenta), a materiały o niższych parametrach mogą posiadać deklaracje zgodności od samego producenta.

Gdy masz wątpliwości, co do jakości produktów, sprawdź ich deklaracje właściwości użytkowych.
IPEC Misiones
Gdy masz wątpliwości, co do jakości produktów, sprawdź ich deklaracje właściwości użytkowych.

Warto wybierać materiały energooszczędne! Przygotuj się na nowe przepisy od 2021 roku

Osoby, które zamierzają rozpocząć budowę od 2021 roku, muszą sprostać nowym wymaganiom technicznym w zakresie energooszczędności (wdrożenie w Polsce dyrektywy PE i Rady UE w sprawie charakterystyki energetycznej, której celem jest obniżenie ilości energii do pokrycia zapotrzebowania na ciepło w taki sposób, aby zrealizować ideę domów zeroenergetycznych). Już od 2014 roku zaczęły obowiązywać zwiększone wymagania, co do minimalnej izolacyjności (określała je Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie). Od 2017 roku wdrożono kolejny etap podwyższania energooszczędności nowych budynków, a ostatni planowany jest na rok 2021. I tak kolejno w 2014 roku wymagano, aby współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych U wynosił 0,25 W/(m2K), co oznaczało zwiększenie grubości izolacji o ok. 2 cm. Od 2017 roku współczynnik U miał wynosić nie więcej, niż 0,23 W/(m2K). Od 2021 roku z kolei, nie będzie mógł on przekroczyć 0,2 W/(m2K).

Poza zmianami w przegrodach budowlanych, zaostrzą się wymagania dotyczące właściwości stolarki. Od 2017 roku maksymalna wartość współczynnika U dla okna może wynosić 1,1 W/(m2K), a od 2021 roku współczynnik ten nie może być wyższy niż 0,9 W/(m2K).

Współczynnik Ep również ulegnie zmianie. Określa on roczną ilość energii, jaka jest potrzebna do ogrzewania budynku. Od 2017 roku wymaga się, aby nie przekraczała ona 95 kWh/m2 , natomiast od roku 2021 nie może ona przekraczać 70 kWh/m2.

5 kroków do energooszczędnego domu!

Zwrot materiałów budowlanych. To warto wiedzieć!

Sprzedawca może wyznaczyć dowolny termin zwrotu materiałów, o czym informuje w regulaminie sprzedaży. Najczęściej praktykowanym sposobem zwrotów jest wymiana na inny towar w tej samej cenie lub przy dopłacie, na towar w cenie wyższej. Jeśli materiał był kupowany na specjalne zamówienie, nie zawsze jego zwrot będzie możliwy. Warto wiedzieć, że jeżeli materiały zostały zakupione na odległość (przez internet czy telefon), możemy zwrócić produkty w ciągu 14 dni od otrzymania zakupów.

Dość powszechną praktyką jest także możliwość zwrotu niewykorzystanych materiałów. W przypadku kruszyw, bloczków, płyt termoizolacyjnych czy zapraw, oszacowanie, jaka ilość jest konieczna, często sprawia kłopoty. Dlatego nierzadko zdarza się, że spora część z tych towarów pozostaje po budowie. Wówczas, o ile produkty nie są zniszczone, markety budowlane zwykle przyjmują nadwyżkę, zwracając klientowi pieniądze.

Interesuje Cię temat budowy domu? Sprawdź poradniki budowlane redakcji Tooba.

Więcej informacji:

Oznaczenie CE, Wikipedia, źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE

Komentarze