Najbardziej kosztowne błędy przy budowie domu
Człowiek uczy się na błędach i może wyciągać z nich konstruktywne wnioski na przyszłość. Jednak są takie pomyłki, których lepiej nie popełniać – zwłaszcza na budowie, gdzie każdy błąd niesie ze sobą nie tylko różnego rodzaju zagrożenia, obniżenie jakości budynku i problemy podczas użytkowania domu, ale również koszty, i to zazwyczaj niemałe. Jakich błędów należy zatem się wystrzegać, aby nie narazić się na bankructwo?
Projekt domu i formalności - uwaga na błędy!
Pierwszą wpadkę budowlaną możemy zaliczyć jeszcze przed rozpoczęciem budowy – a konkretnie podczas wyboru projektu budowlanego. Atrakcyjna cena wybranego projektu czy efektowne wizualizacje mogą przyczynić się do podjęcia zbyt impulsywnej decyzji i zakupu projektu domu, który nie będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom. Może się również zdarzyć, że dany projekt będzie trudny lub nawet niemożliwy do zrealizowania na działce budowlanej, którą posiadamy, albo niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wówczas będziemy zmuszeni ponieść koszty adaptacji projektu lub po prostu wybrać inny.
Pierwszą wpadkę budowlaną możemy zaliczyć jeszcze przed rozpoczęciem budowy – a konkretnie podczas wyboru projektu budowlanego.
Na początkowym etapie budowy często zdarza się także błąd związany z formalnościami. Otóż, w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy należy złożyć zawiadomienie w wojewódzkim lub powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego o zamiarze rozpoczęcia prac. Brak takiego zawiadomienia może nas kosztować 500 zł.
Błędny wykop i wytyczenie budynku
Pierwszym etapem prac na budowie jest wytyczenie obrysu budynku przez geodetę i wykonanie wykopu. I już w tym momencie pojawia się ryzyko popełnienia błędu. Miejsce posadowienia domu można wyznaczyć zarówno przed wykonaniem wykopu, jak też i po, jednak w obu przypadkach przed przystąpieniem do budowy fundamentów należy upewnić się, że żaden element nie uległ przesunięciu. Jeżeli okaże się, że dom został niewłaściwie umiejscowiony, prawdopodobnie trzeba będzie wykonywać fundament o nowa. A to znacznie podnosi koszty budowy domu.
Drugim błędem, jaki można popełnić na tym etapie, jest pozostawienie humusu, czyli warstwy próchnicy w glebie lub wykonanie zbyt głębokiego wykopu. Obie te sytuacje mają negatywny wpływ na osiadanie budynku. Poza tym mikroorganizmy rozwijające się w humusie mogą w przyszłości niszczyć izolację przeciwwilgociową.
Nieprawidłowa budowa fundamentów
Prawidłowe wykonanie fundamentów domu jest szczególnie ważne, dlatego że poprawki mogą być nie tyle trudne czy kosztowne, co wręcz niemożliwe. Co zatem może pójść nie tak na tym etapie prac? Do najpoważniejszych nieprawidłowości należą:
- nieuzbrojona lub niewłaściwie uzbrojona podłoga na gruncie – może to doprowadzić do popękania posadzki;
- niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa – wilgoć przenika do fundamentów i ścian, zaś elementy zbrojenia mogą ulec korozji;
- nieprawidłowo wykonane zbrojenia fundamentów, bez zachowania ciągłości w narożnikach – osłabienie konstrukcji budynku i problemy podczas budowy wyższej kondygnacji, która również potrzebuje solidnego podparcia w fundamentach;
- niewłaściwe wyprowadzenie pionu i poziomu ścian – skutkiem tego są po prostu krzywe ściany, które trzeba będzie wyrównać, by móc np. wstawić stolarkę okienną.
Błędy przy wykonaniu stropu
Błędnie lub niedokładnie wykonane szalunki także mogą spowodować duże kłopoty przy zalewaniu elementów żelbetowych. Beton jest ciężki i szybko zastyga – jeżeli zatem szalunki są źle wykonane, mogą powstać rażące deformacje. Szalunków nie należy również demontować zbyt szybko – ponieważ wówczas beton nie osiągnie pożądanej wytrzymałości i strop może się uginać pod większym ciężarem. Podobny efekt, czyli uginanie i pękanie stropu, może być konsekwencją niewystarczającego wzmocnienia. Pręty zbrojeniowe i żebra rozdzielcze muszą być zatem ułożone z odpowiednią starannością, zwłaszcza w miejscach, gdzie będą się znajdowały ściany.
Błędy w wykonaniu więźby i źle dobrane pokrycie dachowe
Dach to bez wątpienia jeden z kluczowych elementów domu – dlatego podczas jego budowy warto wystrzegać się błędów, które mogą spowodować nie tylko niedogodności czy spustoszenie na koncie, ale również niebezpieczeństwo. Podstawą jest oczywiście więźba dachowa: do jej zbudowania najlepiej zatrudnić sprawdzonych fachowców, którzy wykonają konstrukcję zgodnie z projektem i bezbłędnie. Najczęstsze nieprawidłowości, jakie mogą się pojawiać, to nieodpowiednie połączenia elementów i zmniejszanie ich przekrojów, co wpływa na osłabienie całej konstrukcji. Nie należy również stosować innej klasy drewna niż ta, którą zaznaczono w projekcie.
Najczęstsze nieprawidłowości, jakie mogą się pojawiać, to nieodpowiednie połączenia elementów i zmniejszanie ich przekrojów, co wpływa na osłabienie całej konstrukcji.
Błędem jest także zastosowanie innego rodzaju pokrycia dachowego niż to, które zostało wcześniej zaplanowane. Więźba jest budowana pod kątem konkretnego materiału na pokrycie dachu – innego usztywnienia i wytrzymałości na obciążenie wymaga bowiem blachodachówka, a innego dachówka ceramiczna czy betonowa. Bez konsultacji z projektantem nie należy także montować na dachu takich urządzeń jak np. panele fotowoltaiczne.
Przesadne oszczędzanie na materiałach budowlanych
Kosztownym błędem popełnianym przez tych, którzy chcą uniknąć dużych kosztów, jest nadmierna oszczędność. Dotyczy to przede wszystkim oszczędzaniu na materiałach budowlanych. Jeżeli kupujemy produkty nieposiadające odpowiednich atestów i charakteryzujące się niską jakością, nie ma co liczyć na spektakularny efekt. Może uda się nam wybudować dom tanio, ale bardzo szybko zaczniemy dopłacać do tego interesu, kiedy zaczną pojawiać się usterki wymagające naprawy.
UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.
Komentarze