Nowe warunki techniczne dla ścian zewnętrznych

Polskie budownictwo czekają zmiany. Dużo uwagi poświęca się planowanej nowelizacji prawa budowlanego, znoszącej m.in. konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę. Tymczasem z początkiem 2014 roku zaczęły obowiązywać nowe wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków.

Artykuł archiwalny - aktualny na rok 2014

Troska o stan środowiska naturalnego i poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na oszczędności dotyczące energii – to jedne z kluczowych zagadnień, które przyczyniły się do wprowadzenia nowych wymogów. Nowe regulacje wyznaczają wyższe standardy w budownictwie, przyczyniając się tym samym do upowszechnienia rozwiązań energooszczędnych. W budowanych od tej pory domach ma być cieplej, a niższe zapotrzebowanie na energię ma iść w parze z niższymi kosztami ogrzewania.



Zmiany będą wprowadzane w trzech etapach. Pierwsze regulacje weszły w życie w 2014 roku, kolejne zaczną obowiązywać w 2017 oraz 2021 roku. Od 2014 w ciągu kolejnych 7 lat stopniowo będą zaostrzane wymagania związane z wartością współczynnika przenikania ciepła - od 0,25 do 0,20 W/(m2K). Dzięki zachowaniu odstępów czasowych w ich wprowadzaniu, przystosowanie do nowych standardów ma szansę odbyć się w sposób płynny i bezbolesny. Nie zmienia to jednak faktu, że przed wykonawcami oraz branżami związanymi z budownictwem stoją niemałe wyzwania. Mierząc się z nimi, jednocześnie uczynią krok, który sprawi, że polskie budownictwo stanie się bardziej nowoczesne.

Umax i wskaźnik EP

Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi poprawi się izolacyjność budynków; ściany będą lepiej izolowane, a okna i drzwi będą posiadać lepsze parametry energetyczne. Budując dom, będzie trzeba spełnić warunek maksymalnej dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną (czyli pochodzącą z nieodnawialnych surowców - np. węgla lub ropy). Wcześniej spełnienie wymagań energooszczędności poświadczano na jeden z dwóch sposobów: wykazując nieprzekroczenie maksymalnych wartości współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych (Umax dla przegród) lub wykazując nieprzekroczenie dopuszczalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Od 2014 roku trzeba spełnić obydwa wymagania jednocześnie. Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (wskaźnik EP) kompleksowo opisuje budynek pod względem energetycznym i środowiskowym. Na jego wartość ma wpływ m. in. sprawność systemów grzewczych i rodzaj paliw stosowanych do ogrzewania. W przypadku większości budynków obliczenie wskaźnika EP przy pomocy dostępnych programów nie stanowi problemu. Trudniejsze wyzwanie pojawia się w przypadku bardziej skomplikowanych obiektów; tutaj obliczenia muszą wykonać specjaliści posiadający doświadczenie w analizie energetycznej budynków.

Energooszczędność

Nowe przepisy mają sprzyjać efektywnemu budownictwu, w którym zostanie zachowany kompromis pomiędzy ceną budowy oraz kosztami późniejszej eksploatacji. Nowe wytyczne warto wziąć pod uwagę już na etapie wyboru projektu. Może przy tym okazać się, że w związku z regulacjami, które zostaną wprowadzone w kolejnych latach, warto zainwestować w rozwiązania bardziej energooszczędne niż wymagane minimum. Lepsza izolacyjność budynków przyniesie inwestorom wyłącznie zyski – sprawi, że zimą będzie łatwiej utrzymać ciepło i niższe będą rachunki za ogrzewanie, a latem - mniejsze zapotrzebowanie na chłodzenie.

Artykuł archiwalny - aktualny na rok 2014

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.