Jak zaprojektować i urządzić małą kuchnię? Wskazówki

Nawet mała kuchnia może być nowoczesna, efektywnie zaplanowana i skutecznie wykorzystywana. Najważniejsze jest jednak, aby właściwie zaprojektować i rozmieścić elementy zabudowy kuchennej oraz sprzęty elektroniczne. Zapoznajcie się z naszymi wskazówkami.

Mała kuchnia w bieli
Jak zaaranżować małą kuchnię?

Ergonomiczna aranżacja małej kuchni – zasada trójkąta roboczego

Projektując kuchnię, pod uwagę bierze się nie tylko możliwości lokalowe. Warto również przeanalizować nasze indywidualne potrzeby. Dla przykładu – inaczej zaplanujemy pomieszczenie, w którym ma się znaleźć miejsce do spożywania posiłków, od pomieszczenia, w którym będziemy jedynie gotować. Aby stworzyć jak najbardziej funkcjonalną i ergonomiczną przestrzeń w kuchni, architekci wnętrz zalecają wprowadzenie tak zwanej złotej zasady, czyli trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy rysowany jest w odniesieniu do rzutów pomieszczenia. Tworzą go trzy najważniejsze elementy wyposażenia kuchni: lodówka, kuchenka (płyta grzewcza, piekarnik), zlewozmywak. Zastosowanie optymalnych odległości pomiędzy wymienionymi wyżej sprzętami ułatwi i usprawni nam przygotowywanie posiłków, a także samo użytkowanie kuchni. Wolną przestrzeń pomiędzy wierzchołkami trójkąta wypełniają blaty robocze, szafki kuchenne i pozostałe urządzenia AGD.

Uwaga: Lokalizując lodówkę, kuchenkę i zlew, weźmy pod uwagę przyłącze wodne i elektryczne (lub gazowe w przypadku kuchenki gazowej). Łączna długość boków trójkąta roboczego nie powinna przekraczać 7 metrów.

Zalecane odległości pomiędzy elementami zabudowy kuchennej zgodnie z zasadą trójkąta roboczego:

 

  • odległość między lodówką a kuchenką (płytą kuchenną lub piekarnikiem) – powinna wynosić od 120 do 270 centymetrów;
  • odległość między lodówką a zlewem – od 120 do 210 centymetrów;
  • odległość pomiędzy zlewem a kuchenką (płytą kuchenną, piekarnikiem) – powinna wynosić od 120 do 210 centymetrów lub 90 centymetrów w przypadku małych kuchni i aneksów kuchennych.

Planując rozmieszczenie sprzętów AGD, należy również zwrócić uwagę na to, aby:

 

  • nie ustawiać lodówki w pobliżu okna, kuchenki, piekarnika;
  • nie ustawiać kuchenki lub piekarnika w narożniku;
  • zaplanować blaty pomocnicze pomiędzy kuchenką a zlewem;
  • zaplanować blaty pomocnicze również w pobliżu lodówki;
  • zmywarkę ustawić blisko zlewu.

Podział na strefy robocze w małej kuchni

Kolejną kwestią związaną z projektowaniem małej kuchni jest wyznaczenie poszczególnych stref roboczych. Ułatwia to przede wszystkim organizację przestrzeni w pomieszczeniu.

Strefy robocze w kuchni to:

 

  • strefa zapasów – obejmuje takie elementy wyposażenia kuchni jak lodówka, zamrażarka, szafki kuchenne, w których będzie przechowywana żywność niewymagająca chłodzenia;
  • strefa przechowywania – składają się na nią szafki i szuflady, w których przechowywane są np. garnki, sztućce, gadżety kuchenne i inne przedmioty;
  • strefa przygotowywania posiłków – to blaty robocze, blaty pomocnicze oraz opcjonalnie wyspa kuchenna (optymalna długość wszystkich blatów kuchennych wynosi około 120 centymetrów);
  • strefa gotowania – składają się na nią kuchenka (płyta grzewcza), piekarnik, mikrofala oraz inne sprzęty AGD przeznaczone do gotowania;
  • strefa mokra (inaczej strefa zmywania) – to zlewozmywak, zmywarka oraz szafka lokowana pod zlewem.

Wybór układu zabudowy do małej kuchni

Mała kuchnia w literę U
Mała kuchnia w kształcie litery „U”

W kuchniach o małym metrażu szczególnie ważny jest wybór układu zabudowy kuchennej. Mimo że w niewielkich wnętrza często decydujemy się na układ jednorzędowy (zabudowa kuchenna rozmieszczona w jednym rzędzie), to taki układ uniemożliwia zastosowanie wspomnianej wyżej złotej zasady. Przykładowe rozmieszczenie elementów wyposażenia w przypadku tej zabudowy: lodówka, blat pomocniczy, zlew, blat roboczy, kuchenka, blat pomocniczy. 

Uwaga: W przypadku układu jednorzędowego często stosuje się zabudowę słupkową (zabudowa do samego sufitu). Może się to niestety wiązać z optycznym zmniejszeniem kuchni.

W takim razie, jaki układ kuchenny będzie najlepszy? Projektanci wnętrz szczególnie polecają układ w kształcie litery „L”. Wówczas zgodnie ze złotą zasadą lodówkę umieszcza się na dłuższym boku trójkąta, na krótkim boku lokuje się kuchenkę, natomiast pomiędzy nimi powinien stanąć zlewozmywak. Opcjonalnie możemy zdecydować się również na zabudowę dwurzędową. Jednak pamiętajmy o tym, że w wielu wąskich kuchniach nie ma możliwości ustawienia dwóch rzędów szafek dolnego indeksu. Co więcej, zaleca się, aby przed szafką pozostawić około 120 centymetrów wolnej przestrzeni na swobodne otwieranie jej drzwiczek lub wysuwanie szuflad.

Popularne układy kuchenne w kształcie litery „U” oraz układ w kształcie litery „G” są natomiast dedykowane głównie do kuchni o dużym metrażu.

Uwaga: Jeżeli zależy nam na pozyskaniu dodatkowej przestrzeni w kuchni, to warto zastanowić się nad kuchnią otwartą na salon lub korytarz.

Jakie meble do małej kuchni?

Małe kuchnie zawsze stanowią szczególne wyzwanie w aranżacji. Mimo braku miejsca trzeba przecież stworzyć wystarczająca przestrzeń do przechowywania, możliwie dużą powierzchnię roboczą i w niektórych sytuacjach – miejsce do siedzenia. Przy dobrym rozplanowaniu jest to możliwe. Pierwszym krokiem każdego planowania jest ustalenie, jaki budżet mamy do dyspozycji. Znając finansowe ramy, można zacząć tworzyć zarys aranżacji.

W kuchni o małym metrażu należy zadbać nie tylko o właściwe rozmieszczenie sprzętów elektronicznych, ale również o stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Najlepszym wyborem będzie zabudowa mieszana, czyli połączenie szafek dolnego indeksu z wiszącymi szafkami górnego indeksu. Dobrym rozwiązaniem jest też połączenie szafek zabudowanych z szafkami otwartymi – wówczas aranżacja kuchni nie będzie przytłaczać – a także wybór szafek na widocznych nóżkach.

W małych kuchniach wybierane są takie rozwiązania jak:

 

  • szafki narożne;
  • szafki cargo;
  • szafki typu karuzela;
  • szafki z przesuwnymi frontami;
  • szafki z frontami otwieranymi do góry;
  • szafki z frontami uchylno-składanymi;
  • składane blaty robocze;
  • składane stoliki;
  • relingi kuchenne.

Oszczędność cennego miejsca w małej kuchni zapewnia rezygnacja z odstających uchwytów. W rachubę wchodzą tutaj tylko pojedyncze centymetry, ale w bardzo małej kuchni każdy jest na wagę złota. Powstaje w ten sposób nieco więcej miejsca na poruszanie się bez możliwości zaczepiania o uchwyty.

Uwaga: Tradycyjne skrzydło drzwiowe możemy zastąpić drzwiami przesuwnymi kasetowymi lub drzwiami harmonijkowymi. Jeżeli nie przeszkadza nam otwarta przestrzeń kuchni, to możemy całkowicie zrezygnować z zamknięcia. Konieczne będzie w tym wypadku zainstalowanie dobrego wyciągu, aby zapachy z kuchni nie rozchodziły się po pozostałych wnętrzach.

Aby wizualnie powiększyć małą kuchnię, wybierajmy zwłaszcza meble w jasnych barwach, a także szafki z lakierowanymi frontami, które będą odbijać światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Inną opcją jest wybór przeszklonych frontów. Jasną kolorystykę ścian i mebli możemy przełamać na przykład za pomocą kolorowych dodatków kuchennych.

Uwaga: Lakierowane fronty mebli oraz przeszklenia nie są zalecane do kuchni z oknem, które wychodzi na południową stronę.

Sprawdź: Kuchnia zamknięta – jak zaprojektować? Wskazówki, wady i zalety

Jak oświetlić małą kuchnię?

Ważną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa również oświetlenie. Mimo że małe pomieszczenie łatwiej jest doświetlić, to zaleca się zastosowanie kilku źródeł światła sztucznego – jedna, główna lampa sufitowa nie wystarczy. W kuchni warto doświetlić (np. za pomocą oświetlenia punktowego): blaty robocze i blaty pomocnicze, okolice kuchenki, okolice zlewu. Wybór nowoczesnego oświetlenia podszawkowego sprawi, że kuchnia będzie wizualnie powiększona.

Przeczytaj również: Pomysły na kolory ścian w kuchni – spójna i stylowa aranżacja

Sprzęt AGD do małej kuchni

Aby zyskać dodatkowe miejsce w kuchni, zaleca się wybór mniejszego sprzętu AGD. Dla przykładu – standardowa lodówka jednodrzwiowa lepiej sprawdzi się w niewielkim wnętrzu niż lodówka „side by side” (dwudrzwiowa). Lodówka w zabudowie co prawda pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w kuchni, jednak będzie mieć mniejszą pojemność niż lodówka standardowa.

Zamiast płyty grzewczej o kształcie kwadratu zdecydujmy się na płytę czteropalnikową o wydłużonym kształcie. Piekarnik lub kuchenkę mikrofalową możemy umieścić natomiast w zabudowie słupkowej.

Sprawdź: Jak zaprojektować i urządzić kuchnię otwartą? Wskazówki

Komentarze

  • Paulina 2024-04-13T21:51:06.031Z

    W przypadku niewielkich przestrzeni, jestem zdania, że warto wesprzeć sie opinią i radą specjalistów. Chocby w ikei na miejscu mozna poprosić o projekt projektantów, co jest wliczone w cene mebli. Funkcjonalna kuchnia to taka dopasowana do wymiarów powierzchni i co ważne odpowiednio zmontowana np. prze montiera mebli zgodnie ze wskazaniami producenta