Domy modułowe – charakterystyka, zalety i wady ich budowy

Istnieje wiele dobrych powodów, aby zdecydować się na dom modułowy. Przede wszystkim domy modułowe nadają się szczególnie dla osób niecierpliwych, które chciałyby budowę swojego wymarzonego domu przeprowadzić tak szybko i prosto, jak to możliwe. O zaletach i wadach domu modułowego w porównaniu z tradycyjnym murowanym często się dyskutuje. Dziś zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje!

Domy modułowe - poznaj zalety tego rozwiązania
Domy modułowe - poznaj zalety tego rozwiązania

Biorąc pod uwagę fakty, że tradycyjny dom jest uważany za trwały i dobrze izolowany pod względem cieplnym i akustycznym, a także oszczędny energetycznie, trzeba przyznać, że branża domów modułowych bardzo mocno się rozwinęła. Wykorzystanie mocniejszych materiałów, zastosowanie lepszej izolacji cieplnej ścian, wyrafinowana technika budowlana oraz większa elastyczność na etapie planowania sprawiają, że dawne słabe strony domów modułowych przeszły już do historii. Dlatego też dzisiejsze domy modułowe stanowią dobrą alternatywę dla domów murowanych i przekonują wysoką jakością i niskimi kosztami.

Przemysłowe przygotowanie modułów to szybki sposób na własny dom

Domy modułowe są konstrukcjami tworzonymi przez połączenie gotowych elementów wykonanych w fabryce. Kilka albo kilkanaście dużych elementów zostaje precyzyjnie złożonych na placu budowy. Ponieważ budowa domu z gotowych modułów musi być poprzedzona szczegółowym planowaniem, a pojedyncze elementy dostarczane są w stanie gotowym, rzadko pojawiają się problemy i trudności w fazie składania. Przyczyna tego jest prosta: wszystkie elementy, które później są na budowie składane, zostają wykonane w halach produkcyjnych pod ścisłą kontrolą. Ściany posiadają izolację odwiatru i chłodu, i podlegają ustawicznej kontroli jakości. Nieprzyjemne niespodzianki zostają wyeliminowane, jako że scentralizowane wytwarzanie modułów sprzyja postawieniu na solidną i dokładną produkcję. Poza tym wytwarzanie modułów jest niezależne od pogody i może przebiegać płynnie według planu. Dzięki uprzedniemu przygotowaniu elementów dom modułowy przekonuje również poziomem kosztów, ponieważ budowa jest stosunkowo tania. Korzyści cenowe wynikają ze standaryzowanego, przemysłowego wytwarzania modułów, co znacząco obniża koszty produkcji.

Przemysłowe przygotowanie modułów to szybki sposób na własny dom
Archiwum Allegro
Przemysłowe przygotowanie modułów to szybki sposób na własny dom

Krótki czas budowy niezależnie od wiatru i niepogody

Jedną z największych zalet domu modułowego jest krótki czas budowy. Dom modułowy da się zmontować w krótkim czasie i od wyboru projektu do zamieszkania nie mija zwykle więcej niż dwa-trzy miesiące nawet w przypadku domów całorocznych. Modułowe domy letniskowe powstają jeszcze prędzej. Decydując się na tradycyjny dom murowany, trzeba się liczyć z czasem budowy do trzech kwartałów. Dom modułowy wymaga jedynie, po uprzednim przygotowaniu podpiwniczenia albo płyty fundamentowej, zmontowania na działce gotowych elementów. Dzięki krótkiemu czasowi montażu, minimalizuje się ryzyko zakłóceń budowy przez warunki pogodowe. Odpada również czas dojrzewania betonu – nie do pominięcia w domu murowanym. Dom modułowy może bez problemu powstać również w okresie zimowym, co zdecydowanie przyspiesza moment zamieszkania we własnym domu.

Plac budowy nie wymaga pilnowania i zatrudniania nadzoru budowlanego

Szybki montaż gotowych modułów na placu budowy oznacza brak konieczności długotrwałego pilnowania składowanych materiałów. Budowa domu modułowego nie wymaga dopasowywania i przycinania na miejscu elementów. Plac budowy pozostaje czysty i nie wymaga sprzątania. Poza tym niektóre domy modułowe dają możliwość nie tylko szybkiego złożenia elementów, ale też rozłożenia ich i przeniesienia na nowe miejsce. Może to mieć znaczenie dla kogoś, kto zmieniając miejsce zamieszkania chce zabrać ze sobą swój dom.

Zaawansowana technologia i oszczędność energii

Właściciele budowanego domu modułowego mają wolną rękę w wyborze techniki grzewczej i zaopatrzenia w energię ich przyszłego mieszkania. Dom modułowy może bez problemu stać się domem energooszczędnym. Dzięki optymalnej izolacji cieplnej dzisiejsze domy modułowe nie ustępują jakością domom wznoszonym metodami tradycyjnymi. Daje to inwestorom pełną możliwość decydowania o efektywności energetycznej przyszłego domu. Dom modułowy może być zbudowany jako energooszczędny, ale też jako pasywny lub niskoenergetyczny. Nie ma również przeszkód, aby wykorzystać odnawialne źródła energii, jak technikę solarną, oraz zintegrować je z klimatyzacją.

Domy modułowe - największe wady i zalety
Allegro
Domy modułowe - największe wady i zalety

Cechy domów modułowych, które można uznać za wady

Tradycyjny dom da się budować etapami, w miarę dopływu środków, na dodatek różnymi metodami, z nakładem własnej pracy włącznie. Dom modułowy natomiast, zanim zostanie w elementach przewieziony na plac budowy, musi być całkowicie opłacony. Kupowany jest konkretny obiekt – niczym nowy samochód – i zgromadzić trzeba od razu całą kwotę pieniędzy. Jednorazowo trzeba zgromadzić albo pożyczyć całość środków. Budując dom tradycyjną metodą właściciel posiada pewne pole manewru, decydując się na droższe materiały albo ich tańsze zamienniki. W przypadku domu modułowego cena zostaje określona przez producenta i nie ma możliwości negocjacji. Cena domu modułowego oznacza zwykle cenę za podstawowy zestaw elementów i ich montaż na placu budowy. Fundamenty, instalacje oraz każdy dodatkowy moduł pociąga za sobą dodatkowe koszty. Krótko mówiąc: początkowa cena może się znacznie różnić od końcowej.

Dostarczenie modułów z fabryki wymaga odpowiedniej drogi dojazdowej do działki. Montaż odbywa się przy pomocy dźwigu, który nie tylko musi dojechać na budowę, ale też mieć dużo miejsca do swobodnego operowania. W niektórych wypadkach może to stanowić pewien problem.

Domy modułowe są przeważnie produkowane jako rozwiązania typowe. Trudno jest w takim wypadku o wprowadzanie indywidualnych szczegółów i dodatków. Tego rodzaju pewna schematyczność i powtarzalność nie dla każdego jest do przyjęcia.

Podsumowanie

W porównaniu do tradycyjnej technologii budowlanej, domy modułowe wykazują własne zalety i wady. W zależności od indywidualnych wymagań i potrzeb inwestora, mogą one odgrywać mniejszą lub większą rolę. Dzięki rozwojowi technologii budowlanej pod względem materiałów i jakości, wiele cech domów modułowych uznawanych za negatywne zostało skutecznie wyeliminowanych. Zalety domów modułowych z pewnością przeważają nad ich wadami.

Komentarze

  • Darek 2021-04-08T11:06:30Z

    Jakie podkłady pod panele?