Dom modułowy – ile kosztuje? Ile trwa budowa?

Każdy, kto decyduje się na dom modułowy, ma nadzieję na szczególnie krótki termin przeprowadzki do własnego mieszkania. Czy tak jest rzeczywiście? Jak długo trwa budowa domu modułowego? To prawda, że domy modułowe są najszybszym sposobem na własny dom, niemniej jednak na okres budowy wpływa wiele różnych czynników i nie da się wszystkiego załatwić z dnia na dzień.

Koszt i czas budowy - dom modułowy! Poznaj szczegóły
Koszt i czas budowy - dom modułowy! Poznaj szczegóły

Jakość budownictwa modułowego dawno już przestała ustępować tradycyjnym technologiom budowy, a nawet pod pewnymi względami ją przewyższa. Prefabrykacja modułów sięga 90%, a prace odbywają się w warunkach w pełni kontrolowanych. Gotowe moduły trafiają na plac budowy, gdzie są łączone na uprzednio przygotowanych fundamentach lub specjalnych podporach. Ściany, stropy, więźba dachowa – są przygotowywane na linii produkcyjnej na podstawie odpowiednich projektów technicznych.

Ile kosztuje budowa domu modułowego?

Koszt budowy domu modułowego zależy od rodzaju projektu, rozwiązań technicznych, wielkości i jakości materiałów. Ogólnie za stan surowy otwarty trzeba zapłacić od 1400 zł do 1800 zł za metr kwadratowy. Oczywiście, bywają wersje znacznie droższe i tańsze od przeciętnych. Budowa domu w technologii tradycyjnej jest droższa od modułowej i wynosi około 2000 zł za metr kwadratowy. Do tego należy doliczyć koszt wykonania fundamentów oraz koszty wynajmu specjalistycznego sprzętu (dźwigu) do montażu. Na znaczne oszczędności wynikające z technologii nie ma co liczyć; chyba że dosłownie potraktujemy zasadę „czas to pieniądz”, ponieważ na szybką budowę domu modułowego na pewno możemy liczyć.

Jaki jest czas budowy domu modułowego?

Gdyby za czas budowy domu modułowego przyjąć tylko czas montażu gotowych elementów, wynik byłby z pewnością imponujący. Tyle tylko, że doliczyć trzeba kilka innych okresów. Przede wszystkim trzeba uwzględnić czas oczekiwania kilku tygodni na otrzymanie zezwolenia na budowę. Zakładamy tutaj, że wszelkie potrzebne dokumenty zostały już wcześniej zgromadzone. Prawo budowlane dopuszcza wznoszenie pewnych budynków bez zezwolenia, ale na pewno do tej kategorii nie należy całoroczny dom mieszkalny na fundamentach.

W przypadku domu modułowego na pewno można odliczyć okres planowania, ponieważ odpowiednie dokumenty są już gotowe w szufladzie. Jak zwykle, do tej oszczędności czasu również należy podejść krytycznie. Trudno sobie bowiem wyobrazić zakup gotowego projektu domu – choćby i modułowego – bez wielokrotnego przejrzenia/sprawdzenia różnych dostępnych opcji i porównania ich z potrzebami i wyobrażeniami.

Z podpiwniczeniem, czy bez?

Drugim ważnym czynnikiem, który wpływa na czas budowy domu modułowego jest pytanie: piwnica, czy płyta fundamentowa? Kto zdecyduje się na podpiwniczenie domu, zyskuje takie plusy, jak dodatkowe pomieszczenia z przeznaczeniem na przykład na przytulny barek albo salę do ćwiczeń sportowych. W każdym razie musi upłynąć trochę czasu, zanim piwnica będzie gotowa. Uwzględnić trzeba przy tym konieczne prace ziemne. Łącznie z budową stropu podpiwniczenia zajmie to około czterech do pięciu tygodni. Decydując się na płytę fundamentową zamiast podpiwniczenia, można czas budowy skrócić o dwa-trzy tygodnie.

Czas oczekiwania na dom modułowy

Kiedy piwnica albo płyta fundamentowa pod dom modułowy są już gotowe, podpisuje się zwykle wiążącą umowę. Dopiero z tym podpisem zlecenie trafia do zakładu i poszczególne elementy trafiają na linię produkcyjną. Jest to uzasadnione, ponieważ nowoczesne domy modułowe dają możliwość wprowadzania licznych wariantów rozwiązań, co wymaga indywidualnego zastosowania różnych materiałów i elementów. Skoro więc produkcja „na skład” nie ma sensu, trzeba na realizację zamówienia nieco poczekać. Z reguły zakład określa termin produkcji, dostawy elementów i ich montażu, biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania - zwykle są to cztery tygodnie.

Ile kosztuje dom szkieletowy? Cena budowy i projektu>> TUTAJ

Jaki jest czas budowy domu modułowego?
Allegro
Jaki jest czas budowy domu modułowego?

Montaż idzie szybko – gorzej z robotami wewnętrznymi

Kiedy poszczególne elementy zostały już wyprodukowane, montaż idzie naprawdę szybko. Załadowane ciężarówki i dowiezione na plac budowy moduły są składane w ciągu dwóch dni razem z montażem dachu. Po montażu modułów przychodzi pora na prace wewnątrz surowego domu. Należy do nich:

 • instalacje elektryczne,
 • instalacje sanitarne,
 • instalacje grzewcze,
 • podłogi,
 • tynki,
 • wykładziny,
 • malowanie.

Dom gotowy pod klucz będzie dopiero po wykonaniu tych wszystkich prac. Trzeba przewidzieć na nie około ośmiu do dwunastu tygodni. Można powiedzieć, że prace wewnętrzne trwają w domu modułowym równie długo, co w domu murowanym. Dla oszczędności pieniędzy można zamówić montaż domu bez prac wykończeniowych i część ich, albo całość, wykonać we własnym zakresie. To daje znaczące oszczędności, jednak generalnie powinno się wykonywać tylko te prace, do których ma się odpowiednie kwalifikacje. Instalacje elektryczne i sanitarne z zasady powinien wykonywać doświadczony fachowiec.

Krótkie zestawienie

 • Sporządzanie planów – 1 dzień (projekty leżą gotowe w szufladzie).
 • Zezwolenie na budowę – do kilku miesięcy.
 • Przygotowanie budowy – piwnica albo płyta fundamentowa – 2-5 tygodni.
 • Montaż do stanu surowego – 1-2 dni.
 • Prace wykończeniowe – 8-12 tygodni.