Jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? Podpowiadamy
Kuchnia w kształcie litery „L” to rozwiązanie stosowane w pomieszczeniach o różnym metrażu, w przestrzeniach zamkniętych, ale również i w otwartych. Jakie są zalety i wady układu zabudowy kuchennej w kształcie litery „L”? Jak zaaranżować kuchnię w kształcie „L-ki”? Przeczytajcie.
Kuchnia w kształcie litery „L” – jakie są jej zalety i wady?
Układ kuchenny w literę „L” to rozmieszczenie elementów zabudowy kuchennej w dwóch łączących się ze sobą liniach, dzięki czemu zabudowa przybiera kształt litery „L”. Do dyspozycji mamy zatem dwa ciągi robocze oraz jeden narożnik.
Układ kuchenny w kształcie litery „L” cechuje się uniwersalnością i obok układu dwurzędowego jest najczęściej wybierany do przestrzeni kuchennej. Układ w literę „L” jest projektowany w: kuchniach zamkniętych, kuchniach otwartych, mniejszych aneksach kuchennych wydzielonych z salonu, kuchniach o dużym metrażu, kuchniach o średnim metrażu, kuchniach o małym metrażu. Kuchnia w „L-kę” stwarza również wiele możliwości aranżacyjnych, które oczywiście zależne są od metrażu oraz bryły pomieszczenia.
W kuchni w kształcie litery „L” możemy wprowadzić trójkąt roboczy, który ułatwia korzystanie z przestrzeni kuchennej oraz może przyspieszać proces przygotowywania posiłków. Wierzchołki trójkąta tworzą: lodówka, kuchenka, zlewozmywak.
Zaletą tego układu kuchennego jest również fakt, że elementy wyposażenia kuchni są najczęściej ulokowane blisko siebie. To sprawia, że kuchnia w literę „L” jest dobrze rozplanowana oraz funkcjonalna. Ważne jest jednak, aby pomiędzy ciągami roboczymi zachować odpowiedni prześwit pozwalający na wykonywanie kuchennych czynności przez więcej niż jedną osobę.
Do wad zabudowy kuchennej w kształcie litery „L” należy natomiast trudność w zaprojektowaniu tego układu w przypadku kuchni długiej oraz wąskiej – wybór „L-ki” może utrudniać prace kuchenne. Co więcej, taka zabudowa może wiązać się ze zbyt małą ilością miejsca do przechowywania w kuchni o dużym metrażu oraz z niewystarczającą przestrzenią roboczą – optymalna długość blatów roboczych wynosi ok. 120 centymetrów.
Układ w kształcie litery „L” wiąże się z zagospodarowaniem narożnika. Na rynku dostępne są specjalne systemy do szafek narożnych (karuzele, magic corner, cargo), jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że wybór szafki narożnej będzie wiązać się z wyższym nakładem finansowym.
Sprawdź: Kuchnia jednorzędowa – czy warto? Zalety i wady, porady aranżacyjne
Jak urządzić kuchnię w kształcie litery „L”?
Ponownie podkreślimy, że układ w kształcie litery „L” jest jednym z najbardziej uniwersalnych układów kuchennych i zapewnia wiele możliwości aranżacyjnych. Tak jak wspomnieliśmy, układ w kształcie litery „L” możemy wprowadzić zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i w otwartych. „L-ka” z krótkim bokiem znajduje także zastosowanie w małych aneksach kuchennych – wówczas bok zabudowy możemy zakończyć np. składanym blatem roboczym, składanym stołem lub wyspą kuchenną.
Uwaga: Urządzając kuchnię otwartą na salon, możemy stworzyć aranżację wspólną z pokojem dziennym lub wyróżniającą się na jego tle. Zdecydowanie częściej inwestorzy decydują się na opcję pierwszą – przestrzeń kuchenna tworzy harmonię z przestrzenią salonu m.in. dzięki zastosowaniu zbliżonej kolorystyki (ścian, podłóg, mebli) oraz tego samego stylu aranżacyjnego.
Rozwiązaniem polecanym jest zakup zabudowy mieszanej, czyli połączenie szafek dolnego indeksu z szafkami górnego indeksu. Wówczas dwa ciągi mebli ustawiamy względem siebie tak, aby łączyły się ze sobą pod kątem prostym. Wysokie elementy zabudowy warto ustawić na krańcach ciągów – może to być np. lodówka czy szafka słupkowa z zabudowanym piekarnikiem. Kolejną opcją może być stworzenie jednego, zdecydowanie dłuższego ciągu roboczego składającego się szafek i kuchennych urządzeń AGD oraz drugiego, krótszego ciągu z wyspą kuchenną, która cieszy się współcześnie niemałą popularnością. Nie tylko pełni ona funkcję reprezentacyjną, ale również jest niezwykle funkcjonalna. Wyspa kuchenna:
- tworzy miejsce do przechowywania różnych przedmiotów i produktów spożywczych niewymagających chłodzenia (może być wyposażona w szafki i szuflady);
- może być wyposażona w płytę grzewczą lub w piekarnik;
- może być wyposażona w zlewozmywak lub w zmywarkę;
- może odgrywać rolę stołu – jeżeli wybierzemy wyspę o wysokości minimum 100 centymetrów (standardowo wyspa ma ok. 85 centymetrów wysokości).
Długość blatów roboczych i wymiary mebli do w kuchni w „L”
Aranżując kuchnię w kształcie litery „L”, szczególną uwagę warto poświęcić przestrzeni blatów roboczych. Tak jak wspominaliśmy wyżej, optymalna długość blatów roboczych wynosi 120 centymetrów. Główny blat roboczy lokuje się pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem – jego zalecana długość to ok. 80 centymetrów. Pozostałe blaty (blaty pomocnicze) ustawia się pobliżu lodówki – blat długości ok. 30 centymetrów ułatwiający wypakowywanie zakupów czy wkładanie i wyciąganie produktów spożywczych – po drugiej stronie kuchenki, po drugiej stronie zlewozmywaka.
Uwaga: Aby optycznie powiększyć niewielką kuchnię, warto zdecydować się na zabudowę kuchenną w jasnych barwach, a także na szafki z frontami lakierowanymi lub przeszklonymi, które będą dodatkowo odbijać światło.
Standardowe modele szafek górnego indeksu mają ok. 40 centymetrów wysokości oraz 30 centymetrów głębokości. Wysokość szafek kuchennych dolnego indeksu standardowo wynosi od 82 centymetrów do 85 centymetrów. Przy czym należy podkreślić, że wysokość blatów kuchennych, które pokrywają owe szafki, warto dopasować zgodnie ze wzrostem domowników, którzy najczęściej będą korzystać z kuchennej przestrzeni. Aby obliczyć optymalną wysokość blatu kuchennego, należy zmierzyć odległość od zgiętego łokcia do podłogi, a następnie od otrzymanego wyniku odjąć 15 centymetrów. Natomiast zalecana odległość pomiędzy górną a dolną częścią zabudowy kuchennej nie powinna być mniejsza niż 45 centymetrów.
Zagospodarowanie narożnika
Zabudowa w „L-kę” charakteryzuje się obecnością narożnika pomiędzy dwoma ciągami roboczymi. W szafkach narożnych możemy przechowywać: produkty spożywcze, garnki, naczynia, kuchenne gadżety i inne elementy wyposażenia. Jest to możliwe dzięki wspomnianym już systemom narożnym ułatwiającym wkładanie i wyjmowanie przedmiotów. Są to: szafki typu karuzela (szafki z systemami obrotowymi służące do przechowywania przedmiotów o kształtach nieregularnych, np. garnków), szafki typu magic corner (szafki z systemami opierającymi się na pracy prowadnic wysuwających półki; magic corner dedykowane są do przechowywania przedmiotów o regularnym kształcie), szafki typu cargo (szafki z pojemnymi, wysuwanymi koszami).
Jak oświetlić kuchnię w literę „L”?
Bez względu na to, czy kuchnia w kształcie litery „L” będzie otwarta, czy zamknięta, ważną kwestią w jej aranżacji jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Unikajmy zastosowania wyłącznie jednego źródła światła sztucznego. Wiszącą lampę lub żyrandol możemy połączyć z oświetleniem punktowym – szczególną popularnością cieszą się taśmy LED, które montuje się np. na frontach szafek kuchennych. Najważniejsze jest jednak, aby dobrze doświetlić najważniejsze strefy w kuchni, czyli okolice: blatów roboczych, kuchenki, zlewozmywaka, wyspy kuchennej, stołu.
Barwa światła żarówki może być zbliżona do barwy światła naturalnego; ciepła barwa żarówki sprawi, że kuchnia będzie bardziej przytulna.
Przeczytaj również: Kuchnia w literę U – jak zaprojektować? Aranżacje, wady i zalety
Komentarze