Drenaż opaskowy - odwodnienie wokół domu
Jeśli na działce, na której ma powstać dom, występują niekorzystne warunki gruntowo-wodne i istnieje zagrożenie, że wokół fundamentów będzie gromadzić się woda gruntowa, należy wykonać drenaż opaskowy.
Aby przekonać się, jakie warunki gruntowo-wodne panują na działce, trzeba zamówić wykonanie badań geotechnicznych. Na ich podstawie następnie architekt dobierze odpowiedni rodzaj zabezpieczeń dla podziemnej części domu. W przypadku projektów gotowych – zadanie to należy do architekta wykonującego adaptację. To projektant zadecyduje, czy wokół domu trzeba wykonać drenaż opaskowy. Drenaż stanowi element konstrukcji hydrotechnicznej. Jest niezbędny w przypadku, gdy istnieje zagrożenie, że woda gruntowa będzie spiętrzać się ponad ławami fundamentowymi.
Ochrona fundamentów
Drenaż opaskowy pozwala na odprowadzenie wody, która mogłaby zagrozić fundamentom i przedostać się do budynku. Nie jest jednak niewystarczający wówczas, gdy istnieje obawa, że woda gruntowa będzie wywierać napór hydrostatyczny na fundamenty. W takim przypadku konieczne jest wykonanie izolacji wodochronnej typu ciężkiego.
Opaska wokół domu
Drenaż opaskowy składa się z wkopanego w ziemię systemu rur drenarskich, które okalają budynek na kształt opaski. Wykonane z tworzyw sztucznych rury posiadają otwory, przez które wpływa woda. Rury układa się ze spadkiem wokół ław fundamentowych, następnie obsypuje żwirem lub innym materiałem o dobrej przepuszczalności i zabezpiecza przed mułem włókniną filtracyjną. W narożnikach budynku umieszcza się studzienki rewizyjne, które gromadzą piasek spływający razem z wodą. W najniższym punkcie drenażu montuje się z kolei przejściowe studzienki zbiorcze, które stanowią grawitacyjny bufor. Woda opuszcza je dopiero wtedy, gdy przekroczy określony poziom.
Najpierw trzeba zamówić wykonanie badań geotechnicznych. Na ich podstawie architekt dobierze odpowiedni rodzaj zabezpieczeń dla podziemnej części domu.
Woda z drenażu powinna zostać zagospodarowana na terenie działki. Można ją rozprowadzić na posesji rurami drenarskimi lub skierować do studni, z której będzie wypompowywana do podlewania ogrodu. Można też odprowadzić ją do stawu, który znajduje się na działce, lub do innego zbiornika zlokalizowanego poza nią (po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń). Można też odprowadzić wodę do kanalizacji burzowej, jeśli takowa jest doprowadzona do posesji, albo wykonać specjalne studzienki chłonne i do nich skierować wodę.
Odwodnienie istniejących budynków
Drenaże opaskowe są wykonywane nie tylko podczas budowy nowych domów. Możliwe jest także umieszczenie odwodnienia wokół istniejących budynków. W tym celu trzeba po kolei odkryć ławy fundamentowe (ich jednoczesne odsłonięcie mogłoby zaszkodzić stabilności budynku).
Przeczytaj: Kanalizacja i odwodnienia – poradnik
Komentarze