Wynagrodzenie za roboty budowlane – jakie są koszty?

Na całkowity koszt budowy domu składa się kilka czynników. Przygotowując się do takiego przedsięwzięcia, należy zatem uwzględnić zarówno ceny materiałów niezbędnych do ukończenia poszczególnych etapów budowy, cenę projektu i – w razie potrzeby – jego adaptacji, a także koszty związane z formalnościami, które musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy (aby uzyskać pozwolenie) i po jej zakończeniu (aby móc zamieszkać w nowo wbudowanym domu).

Poza tym w dzisiejszych czasach raczej nie zdarza się, by ktoś własnymi rękami wybudował dom od A do Z – dlatego w kosztorysie nie możemy zapomnieć o wynagrodzeniu dla ekipy budowlanej.

Od czego zależą koszty robót budowlanych?

Najbardziej oczywistym elementem, który ma wpływ na cenę robocizny, jest wielkość domu i stopień skomplikowania projektu. Im większy dom, im więcej kondygnacji, a także ozdobnych detali i urozmaiceń, tym więcej dni pracy potrzeba na wybudowanie go, a co za tym idzie – tym więcej musimy zapłacić ekipom, które będą dla nas pracować.

Na koszty robocizny wpływa także technologia budowy. W Polsce najczęściej buduje się standardowe domy murowane i w takim przypadku możemy uzyskać najbardziej korzystną cenę, z powodu sporej konkurencji na rynku budowlanym. Jeżeli jednak planujemy budowę domu szkieletowego, pasywnego lub energooszczędnego, znalezienie doświadczonej ekipy może okazać się nieco trudniejszym wyzwaniem, a zatem również koszty robocizny będą wyższe.

Im większy dom, im więcej kondygnacji, a także ozdobnych detali i urozmaiceń, tym więcej dni pracy potrzeba na wybudowanie go, a co za tym idzie – tym więcej musimy zapłacić ekipom, które będą dla nas pracować.

Niemałe znaczenie dla ceny ma także region, w którym budujemy dom. Porównując średnie koszty robót budowlanych w poszczególnych województwach, można zauważyć, że mniej zapłacimy za wybudowanie domu np. w województwie podkarpackim, świętokrzyskim czy podlaskim, natomiast z wyższymi kosztami budowy muszą się liczyć mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego czy okolic Warszawy.

Poza wszystkimi wymienionymi czynnikami, koszty robocizny w dużej mierze są uzależnione od samej ekipy budowlanej – i w tym przypadku nie zawsze sprawdza się zasada: najwyższa cena = najwyższa jakość. Zdarza się, że na wycenę wpływa czasem nawet status materialny potencjalnego klienta, zaś doświadczeni, sprawdzeni budowlańcy mają niekiedy korzystniejsze ceny od tych mniej zaawansowanych.

 

Wynagrodzenie za roboty budowlane - od czego zależy?
Wynagrodzenie za roboty budowlane - od czego zależy?

 

Koszty robocizny na poszczególnych etapach budowy

Wysokość wynagrodzenia dla ekipy budowlanej zależy także od sposobu wykonania poszczególnych elementów budynku – od fundamentów aż po dach. Jeżeli zatem zależy nam na jak najbardziej precyzyjnym kosztorysie, warto oszacować koszty każdego etapu budowy – dzięki temu będziemy wiedzieć, za co właściwie płacimy.

Stan zerowy - koszty

Budowa fundamentów obejmuje wykonanie wykopu ziemnego, wybudowanie ław i ścian fundamentowych, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i termicznej oraz wylanie płyty chudego betonu z podsypką piaskową. Za robociznę na tym etapie zapłacimy średnio ok. 3800-8500 zł. I co istotne, najniższa cena wcale nie musi być przypisana do najmniejszego domu. Za fundamenty w domu parterowym o powierzchni 100 m2 zapłacimy nawet o kilka tysięcy więcej niż w domu 150 m2, który posiada 2 kondygnacje – ponieważ sama powierzchnia fundamentu w tym drugim przypadku będzie mniejsza.

Stan surowy - koszty

Kiedy fundamenty są już ukończone, budowa jest na etapie stanu zerowego. Kolejny poziom to stan surowy otwarty. Zaczyna się zatem wznoszenie konstrukcji budynku – pierwszym elementem są ściany nośne. Jeżeli wykorzystujemy najpopularniejszą obecnie, murowaną technologię budowy, to do budowy ścian zewnętrznych używamy zazwyczaj betonu komórkowego H+H24. Cena robocizny, podobnie jak w przypadku fundamentów, zależy od wielkości domu, a co za tym idzie – powierzchni ścian: im jest większa, tym droższe będzie ich wybudowanie. Szacunkowy koszt budowy dla domu ok. 100-150 m2 wyniesie ok. 6000-9000 zł. Ściany działowe (wewnętrzne) również wykonuje się z bloczków betonowych, jednak tutaj mogą być one cieńsze (beton komórkowy H+H12). Koszt robocizny wyniesie ok. 2500-4000 zł (przy założeniu, że wielkość domu to ok. 100-150 m2).

Cena robocizny, podobnie jak w przypadku fundamentów, zależy od wielkości domu, a co za tym idzie – powierzchni ścian: im jest większa, tym droższe będzie ich wybudowanie.

Następnym elementem budowy w stanie surowym jest strop i konstrukcja dachu. Za wykonanie standardowego stropu belkowo-pustakowego teriva zapłacimy ok. 2800-3200 zł. Montaż więźby dachowej możemy zlecić firmie dekarskiej – wówczas za samą robociznę zapłacimy ok. 3200-6000 zł, w zależności od powierzchni dachu. Drugą opcją jest więźba prefabrykowana, ale wówczas trzeba liczyć się z wyższym kosztem samej konstrukcji. Kolejny element budowy dachu to poszycie – obecnie najpopularniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest membrana, czyli paroprzepuszczalna folia izolacyjna. Za jej ułożenie zapłacimy ok. 850-1200 zł. Zwieńczeniem prac „na wysokościach” jest pokrycie dachowe – duże rozbieżności cenowe pojawiają się tu w przypadku materiału, który zamierzamy zastosować: dachówka ceramiczna będzie nas kosztować znacznie więcej niż blachodachówka. Jednak koszty robocizny są mniej zróżnicowane i – dla obu wymienionych rodzajów pokrycia – kształtują się na poziomie ok. 4500-11000 zł.

 

Budowa domu - koszty wynagrodzenia dla ekipy
Budowa domu - koszty wynagrodzenia dla ekipy

 

Czy warto oszczędzać na kosztach robocizny budując dom?

Szacuje się, że wynagrodzenie za roboty budowlane może wynieść ok. 28-35% kosztów budowy domu. Czy zatem warto w tym przypadku szukać oszczędności? I tak, i nie. Z pewnością warto negocjować z ekipą budowlaną, jeżeli zaproponowana wycena będzie znacznie odbiegać od pozostałych ofert. Jednak, z drugiej strony, wybór najtańszej i do tego niesprawdzonej ekipy może skończyć się budowlanym fiaskiem i niezadowoleniem z efektów, co przy tak dużym przedsięwzięciu jest – delikatnie mówiąc – niewskazane. Dlatego swoją decyzję najlepiej oprzeć na portfolio danego wykonawcy: po rezultatach możemy ocenić, czy opłaca się zainwestować większą kwotę, która zagwarantuje nam wysoką jakość, czy może mamy do czynienia ze zwykłymi naciągaczami.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Gość 2021-04-02T10:54:29Z

  nam rzucaja kwoty za robocizne ok 140000PLN za stan surowy otwarty.... i ze to tyle samo co zaplacimy za material.... czyli feefty-feefty

  • Gość 2020-07-12T15:17:30Z

   Kłamstwo budowlaniec nie może wziąć mniej niż drugie tyle co koszt materiału.

   • Gość 2021-01-24T19:05:42Z

    ponieważ ? o_O