Rękojmia na usługi budowlane

Kilka lat po wybudowaniu domu ujawniają się błędy popełnione podczas wykonywania dachu. Z sufitu zaczyna kapać, a naprawa usterki może pochłonąć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co robić? Swoje prawa można wyegzekwować na podstawie rękojmi.

Prace związane z budową, przebudową lub rozbudową domu są wykonywane na podstawie umowy o roboty budowlane (prace wykończeniowe mogą być realizowane na podstawie umowy o dzieło). Okres odpowiedzialności wykonawcy w przypadku umowy o roboty budowlane wynosi pięć lat od momentu oddania budynku. Jeśli w tym czasie zostaną ujawnione usterki wynikające z niewłaściwego wykonania robót lub zastosowania złej jakości materiałów dostarczonych przez wykonawcę, ten ostatni ma obowiązek naprawienia błędów.

Inwestor prywatny nawet po latach od zakończenia budowy domu może domagać się odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania robót budowlanych. 

Niezgodność z umową

Rękojmia obejmuje wady fizyczne i prawne. W przypadku robót budowlanych najczęściej jednak mamy do czynienia z wadami fizycznymi. Wada fizyczna polega na niezgodności wybudowanego obiektu/wykonanych robót z zapisami zawartymi w umowie. Ma to miejsce również wówczas, gdy wybudowany obiekt nie nadaje się do celu, o którym inwestor powiadomił wykonawcę podczas zawierania umowy.

Inwestor w ciągu miesiąca od ujawnienia usterki powinien zgłosić ją wykonawcy, żądając naprawy i wyznaczając termin jej wykonania
Inwestor w ciągu miesiąca od ujawnienia usterki powinien zgłosić ją wykonawcy, żądając naprawy i wyznaczając termin jej wykonania

Czas na rękojmię 

W ramach rękojmi inwestor ma prawo wystąpić z jednostronnym oświadczeniem o obniżeniu wynagrodzenia. Czyli sam może określić do jakiej kwoty powinna zostać obniżona cena za niewłaściwie wykonane prace. Takie jednostronne oświadczenie straci jednak ważność, jeśli wykonawca niezwłocznie naprawi usterkę (pod warunkiem jednak, że tym samym nie stworzy nadmiernych kosztów i trudności dla zamawiającego). Jeśli usterki pojawią się w wybudowanym budynku, którego wykonanie zostało już rozliczone, inwestor w ciągu miesiąca od ich ujawnienia powinien zgłosić je wykonawcy (w formie oświadczenia). Od tego momentu rozpoczyna się roczny termin na zgłoszenie roszczeń o dokonanie naprawy.

Wada fizyczna polega na niezgodności wybudowanego obiektu/wykonanych robót z zapisami zawartymi w umowie.

Odszkodowanie za nienależycie wykonane prace

Co istotne, pięcioletni okres rękojmi nie wyczerpuje możliwości dochodzenia praw przez poszkodowanego. Inwestor prywatny nawet po latach od zakończenia budowy domu może domagać się odszkodowania z tytułu nienależytego wykonania robót budowlanych. Istotny w tym przypadku jest termin wystąpienia szkody związanej z nienależycie wykonanym zobowiązaniem. Inwestor na dochodzenie odszkodowania ma dziesięć lat  - liczone od momentu ujawnienia wady. To w praktyce oznacza, że o odszkodowanie z tytułu nienależytego wykonania robót budowlanych można wystąpić nawet wiele lat po wybudowaniu domu, a termin przedawnienia roszczenia rozpoczyna swój bieg od dnia wystąpienia szkody, a nie od dnia zakończenia budowy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.