Uzbrojenie działki: koszty budowy przyłączy gazu, prądu i wody

Poszukując działki pod budowę domu, bierzemy pod uwagę zazwyczaj nie tylko jej cenę, lokalizację i otoczenie. Ważnym aspektem jest także uzbrojenie, czyli obecność przyłączy prądu, wody i – opcjonalnie – gazu. Działka nieuzbrojona może być nawet o ok. 25% tańsza niż uzbrojona w tej samej okolicy, jednak warto zdawać sobie sprawę z kosztów podłączenia mediów.

Doprowadzanie wody i kanalizacji do działki
Doprowadzanie wody i kanalizacji do działki

Procedura i koszty budowy przyłącza prądu

O podłączenie prądu warto zacząć ubiegać się jak najwcześniej, ponieważ procedury mogą potrwać nawet kilka miesięcy, a umowa z dostawcą energii elektrycznej stanowi załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Krótko mówiąc – bez prądu niewiele zdziałamy. W wybranym zakładzie energetycznym składamy wniosek o budowę przyłącza. Załącznikiem do wniosku powinna być kopia mapy geodezyjnej z planem sytuacyjnym, dokument potwierdzający prawo własności działki oraz – opcjonalnie – wypis z rejestru gruntów. Kiedy podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, podpisujemy z gestorem (zakładem energetycznym) umowę o budowę przyłącza, które zostanie wykonane do granicy działki. Z budową linii zasilającej od obrzeży działki do budynku musimy już poradzić sobie sami. Może zdarzyć się również tak, że z punktu widzenia gestora budowa przyłącza dla jednej działki znacznie oddalonej od „cywilizacji” będzie nieopłacalna – w takiej sytuacji możemy być zmuszeni do pokrycia części kosztów.

Koszt podłączenia prądu, podobnie jak pozostałych mediów, jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się działka, w jakiej odległości od sieci i w jakim regionie. Standardowo powinniśmy zmieścić się w kwocie ok. 2000-3000 zł, jeżeli jednak odległość – a co za tym idzie – długość łącza – będzie większa, wówczas za każdy metr płacimy dodatkowo.

 

Procedury związane z budową przyłącza prądu mogą trwać nawet kilka miesięcy
Procedury związane z budową przyłącza prądu mogą trwać nawet kilka miesięcy

 

Procedura i koszty podłączenia wody i kanalizacji

Procedura doprowadzenia kanalizacji do działki budowlanej wygląda podobnie jak w przypadku prądu. Zaczynamy od złożenia odpowiedniego wniosku w miejscowym przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym. Do wniosku dodajemy także załączniki, w postaci mapy oraz formularza, w którym podajemy m.in. szacunkowe zużycie wody oraz liczbę osób, które będą zamieszkiwać dom. Decyzję powinniśmy uzyskać w ciągu maksymalnie 2 tygodni – wówczas podpisujemy umowę o budowę przyłącza. Aby rozpocząć budowę, potrzebujemy projektu, za który zapłacimy ok. 1000-2500 zł i który należy skonsultować z zespołem uzgadniania dokumentacji projektowej. Wykonanie przyłącza musimy zlecić fachowcom posiadającym wymagane uprawnienia, zaś obioru dokonuje gestor, za co płacimy mu ok. 100-200 zł. Podobny koszt ponosimy w związku z wydaniem warunków zaopatrzenia w wodę. Do tego dochodzi opłata za podłączenie przyłącza do sieci (ok. 1000-2000 zł) oraz opłaty geodezyjne (ok. 1000-1800 zł). Jeżeli budowa przyłącza będzie wiązała się z koniecznością tymczasowych zmian w ruchu drogowym, wnosimy dodatkową opłatę w wysokości ok. 600-1000 zł. Sam koszt budowy przyłącza wynosi średnio 70-200 zł/ m.

Podsumowując wszystkie wydatki związane z przyłączem wodno-kanalizacyjnym, powinniśmy zamknąć się w kwocie ok. 6500-13 000 zł. Może również się zdarzyć, że nie będzie możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej (np. z powodu zbyt dużej odległości). W takiej sytuacji pozostaje nam budowa szamba lub – co jest lepszym rozwiązaniem – zakup przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków, której koszt to średnio 6500-20 000 zł, w zależności od pojemności (przy bardzo dużych pojemnościach cena może sięga nawet ok. 90 000 zł).

Procedura i koszty budowy przyłącza gazu

O ile bez prądu i wody trudno się obejść, o tyle na podłączenie do sieci gazowej nie każdy się decyduje. W kuchni możemy przecież zamontować kuchenkę elektryczną lub płytę indukcyjną i piekarnik, a ciepła może nam dostarczać piec na pellet czy ekogroszek. Jeżeli jednak zamierzamy korzystać z gazu lub chcemy po prostu zbudować przyłącze „na wszelki wypadek”, mając na uwadze możliwość zmiany sposobu ogrzewania czy instalacji kuchennych w przyszłości – wówczas rozpoczynamy całą procedurę podobnie jak w opisanych powyżej przypadkach. W gazowni składamy wniosek z załącznikami: dokumentem potwierdzającym prawo własności, mapą oraz informacją o przewidywanym zużyciu gazu. W ciągu ok. 2 miesięcy otrzymamy decyzję i podpiszemy umowę z gazownią.

Projekt przyłącza gazu kosztuje ok. 1500-2500 zł, natomiast za odbiór gotowego przyłącza przez gestora zapłacimy ok. 150-200 zł. Pojawią się także opłaty geodezyjne (szacunkowo ok. 2000 zł) oraz koszt montażu szafki gazowej (ok. 400-600 zł). Po podłączeniu do sieci musimy jeszcze podpisać umowę o dostawę gazu. Całościowy koszt budowy przyłącza, wraz ze wszystkimi formalnościami, może wynieść średnio 6000-9000 zł.

Podejmując decyzję o zakupie nieuzbrojonej działki, warto oszacować przede wszystkim możliwość budowy przyłączy prądu, wody i kanalizacji oraz gazu, a także stopień skomplikowania tego przedsięwzięcia. Jeżeli bowiem okaże się, że np. ze względu na lokalizację działki podłączenie mediów będzie mało opłacalne dla gestorów, nasze koszty mogą wzrosnąć tak znacząco, że korzystniej będzie kupić droższą, lecz uzbrojoną działkę.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

  • Krzysztof 2019-07-24T21:33:54Z

    "umowa z dostawcą energii elektrycznej stanowi załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Krótko mówiąc – bez prądu niewiele zdziałamy" - nie prawda. Ja bez tego dostałem pozwolenie, prąd załatwiłem później.

    • Gość 2019-07-24T17:22:33Z

      Bzdura ". Do tego dochodzi opłata za podłączenie przyłącza do sieci ""nikt nie ma prawa pobierac