Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Wady i zalety

Jaki rodzaj lodówki wybrać – lodówkę wolnostojącą czy do zabudowy? Czym różnią się te urządzenia? Na co zwrócić uwagę w przypadku kupna lodówki do zabudowy? Odpowiedzi na pytania znajdziecie w artykule. Przedstawimy również wady i zalety obu rodzajów chłodziarko-zamrażarek.

Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Porównujemy
Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Porównujemy

Lodówki wolnostojące – czym się charakteryzują?

Lodówki wolnostojące charakteryzują się: dużą pojemnością, dostępnością różnych modeli, możliwością konfiguracji sprzętu do potrzeb użytkowników, a także wielością dodatkowych funkcji. Kupując ten rodzaj lodówki, możemy dobrać według naszych preferencji np. kolor frontu, uchwytów, liczbę drzwiczek oraz rozmieszczenie półek.

Lodówki do zabudowy – do jakiej kuchni?

Lodówka do zabudowy umieszczana jest w zabudowie meblowej – dokładnie za frontem meblowym. Dzięki temu z zewnątrz wygląda jak klasyczna szafa i wraz z meblami kuchennymi stanowi niewyróżniającą się całość.

Cechą charakterystyczną lodówki do zabudowy jest niewielki rozmiar. Polecana jest zwłaszcza dla kuchni o małym metrażu oraz dla osób, które cenią jednolitą aranżację swojego wnętrza.

Jakie są wady i zalety lodówek wolnostojących?

Lodówki wolnostojące są najczęściej wybierane przez rodziny wielodzietne, którym zależy na dużej pojemności urządzenia. Poniżej przedstawiamy zalety oraz wady tego typu lodówki.

Zalety lodówki wolnostojącej:

 • ma dużą pojemność, którą można dobrać według własnych preferencji,
 • istnieje możliwość wyboru modeli z dwiema parami drzwi (side by side) lub z ich większą liczbą (multidoor),
 • występuje w różnych kolorach,
 • jest łatwa w montażu,
 • cena jest niższa w porównaniu z lodówką do zabudowy,
 • posiada wiele dodatkowych funkcji,
 • może być wyposażona w kostkarkę do lodu, dystrybutor wody lub w wyświetlacz LCD.

Lodówko wolnostojąca w kuchni
Lodówko wolnostojąca w kuchni

Wady lodówki wolnostojącej:

 • nie powinna być montowana blisko źródeł ciepła, w miejscu nasłonecznionym oraz w pobliżu innych urządzeń elektronicznych,
 • zajmuje dużo miejsca, co może stanowić problem w kuchniach o małym metrażu.

Lodówka do zabudowy umieszczana jest w zabudowie meblowej

Jakie są wady i zalety lodówek do zabudowy?

Zanim zdecydujemy się na kupno lodówki do zabudowy, powinniśmy poznać jej wady i zalety.

Do zalet należą:

 • konstrukcja, która pozwala na zabudowanie lodówki bez ryzyka nieodpowiedniej pracy wentylatora i przegrzania urządzenia,
 • estetyczny wygląd i możliwość dopasowania do wnętrza kuchni,
 • małe gabaryty, dzięki którym sprawdza się w kuchniach o niewielkim metrażu,
 • wyposażenie w dodatkowe funkcje,
 • cicha praca lodówki – szafka do zabudowy pochłania część decybeli,
 • łatwość w utrzymaniu czystości.

Wady lodówki do zabudowy:

 • mniejsza pojemność w porównaniu z lodówką wolnostojącą,
 • brak modeli lodówek side by side (wyposażonych w dwie pary drzwi otwieranych na zewnątrz) lub multidoor (wyposażonych w więcej niż dwie pary drzwi),
 • wyższa cena,
 • rozmiar lodówki jest zależny od rozmiaru szafki,
 • trudniejszy montaż w porównaniu z lodówką wolnostojącą,
 • brak funkcji kostkarki do lodu i dystrybutora wody,
 • brak wyświetlacza LED,
 • w przypadku awarii może występować problem z naprawą,
 • trudności w przypadku kupna nowego urządzenia – jeśli nowa lodówka do zabudowy ma być umieszczona w tej samej szafce, to musi mieć taki sam rozmiar jak poprzednie urządzenie.

Jakie są wady i zalety lodówek wolnostojących?
Jakie są wady i zalety lodówek wolnostojących?

Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Na te rzeczy musisz zwrócić uwagę!

Pojemność lodówki

Wybierając lodówkę do zabudowy, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej pojemność. Wiemy już, że ten rodzaj sprzętu AGD charakteryzuje się mniejszą ładownością w porównaniu z lodówką wolnostojącą. Pojemność całkowita (chłodziarki i zamrażalki) w większości modeli wynosi ok. 130 litrów.

Zanim zdecydujemy się na kupno lodówki do zabudowy, powinniśmy poznać jej wady i zalety.

Pojemność samego zamrażalnika dla rodziny czteroosobowej powinna wynosić 40 litrów. W dużej części modeli do zabudowy ładowność komory zamrażającej oscyluje na poziomie ok. 20 litrów, dlatego coraz częściej kupowane są dwa osobne urządzenia do zabudowy – chłodziarka i zamrażarka.

W standardowych lodówkach pojemność dedykowana jednej osobie wynosi 120 litrów. Specjaliści doradzają, aby dobierać ją w przeliczeniu na liczbę użytkowników. Dokonując takich obliczeń, powinniśmy wziąć pod uwagę standardową pojemność i dodać do niej po 30 litrów na każdego użytkownika. W przypadku rodziny trzyosobowej powinna ona wynosić 180 litrów, a w przypadku rodziny czteroosobowej 210 litrów.

Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Wysokość i szerokość lodówki

Wysokość lodówek podawana jest w centymetrach. Przyjmuje się zasadę, że im wyższe urządzenie, tym większa jest jego ładowność. Szerokość lodówki do zabudowy będzie mniejsza niż w przypadku lodówki wolnostojącej.

Klasa energetyczna lodówki

Klasa energetyczna nie przekaże nam informacji o tym, jak dużo energii elektrycznej będzie pobierać lodówka. Jest jedynie określeniem tego, czy dany sprzęt AGD jest bardziej lub mniej energooszczędny. Chcąc kupić urządzenie o jak najniższym zużyciu prądu, powinniśmy wybrać lodówkę powyżej klasy E.

Technologia No Frost

Lodówka – zarówno wolnostojąca, jak i do zabudowy – powinna być wyposażona w technologię No Frost. Odpowiada ona za ograniczenie osadzania się szronu oraz lodu na: ściankach lodówki, częściach chłodzących, częściach mrożących. Dzięki temu nie musimy co jakiś czas rozmrażać urządzenia.

No Frost wpływa także na łatwiejsze utrzymanie czystości oraz sprawia, że lodówka pracuje bardziej efektywnie, a tym samym pobiera mniejsze ilości energii.

Ile kosztuje lodówka do zabudowy?
Ile kosztuje lodówka do zabudowy?

Wentylacja lodówki

Wybierając lodówkę do zabudowy, warto, abyśmy zwrócili uwagę na odpowiedni poziom wentylacji. Wlot powietrza powinien znajdować się zarówno od dołu urządzenia, jak i z góry – dołem dochodzi do cyrkulacji świeżego powietrza, natomiast górą odprowadzane jest wilgotne powietrze. Najlepiej, aby otwory wentylacyjne miały około 200 cm2.

Ile kosztuje lodówka do zabudowy?

Według serwisu Ceneo najtańszą chłodziarko-zamrażarkę do zabudowy firmy Amica kupimy za 1099 zł – urządzenie nie posiada technologii No Frost.

Pojemność samego zamrażalnika dla rodziny czteroosobowej powinna wynosić 40 litrów.

Za najtańszą chłodziarko-zamrażarkę z funkcją No Frost firmy Beko musimy zapłacić 1689 zł.

Najtańszą lodówkę wolnostojącą z systemem No Frost firmy Sharp można kupić za 960 zł.

Czy można zabudować lodówkę wolnostojącą?

Zabudowa lodówki wolnostojącej jest możliwa, jednak eksperci podkreślają, że zabudowany sprzęt wolnostojący może nie działać w sposób prawidłowy. Chłodziarko-zamrażarki do zabudowy wyposażone są w specjalne systemy odprowadzające ciepło, których nie posiadają lodówki wolnostojące.

Komentarze