Dom o tradycyjnej stylistyce

Zwolennicy domów w stylu tradycyjnym zwracają uwagę na ich przytulny, ciepły charakter oraz klasyczny wygląd. Tradycja ma jednak wiele twarzy. Zaliczyć tu można staropolskie dworki, domy w stylu wiejskiej chaty, ale też zwyczajne budynki z poddaszem użytkowym.

Styl tradycyjny przywodzi na myśl wspomnienie domków wiejskich, w których spędzaliśmy wakacje dzieciństwa, dające ciepło i bezpieczeństwo. Dlatego w powszechnym użyciu w stylistyce tradycyjnej jest drewno, które jak żaden inny surowiec potrafi wzbudzić takie miłe odczucia.

Dom tradycyjny – unikalny kształt dachu

Już sam projekt domu może nawiązywać do unikalnego nastroju minionych pokoleń. Przede wszystkim dach – najczęściej dwuspadowy lub wielospadowy. Mogą zdobić go lukarny, gzymsy i podcienie. Pokrycie dachu jest czerwone lub brązowe. Sprawdzona od lat dachówka ceramiczna ponownie wraca do łask, gdyż ucieleśnia najzdrowsze i najtrwalsze budownictwo. Tańszą imitacją będzie blachodachówka.

W domu tradycyjnym na pierwszy plan wybija się strefa wejściowa. Kolory elewacji są jasne, a pokrycie dachu czerwone lub brązowe
W domu tradycyjnym na pierwszy plan wybija się strefa wejściowa. Kolory elewacji są jasne, a pokrycie dachu czerwone lub brązowe

Dom tradycyjny – klasyczna symetria

Istotnym wyróżnikiem stylu tradycyjnego jest ukształtowanie elewacji. W wydaniu najbardziej klasycznym widać to w uporządkowaniu elementów zgodnie z zasadą symetrii. Główne wejście zawsze wybija się na pierwszy plan, zazwyczaj dom jest wyposażony także w przytulną werandę. Facjata lub ganek umieszczone są w centralnej części. Bardziej swobodnie ukształtowane elewacje zawsze mają zaakcentowane wejście gankiem, kolumnami lub daszkiem. Tradycyjnie wybiera się kolory jasne na elewację. Świetnie też pasują tu malownicze okiennice i okna z podziałami lub drobną siatką szprosów. Obowiązkowo muszą to być okna drewniane albo plastikowe pokryte tworzywem imitującym naturalne drewno.

Styl tradycyjny przywodzi na myśl wspomnienie domków wiejskich, w których spędzaliśmy wakacje dzieciństwa, dające ciepło i bezpieczeństwo.

Budynek powinien mieć wyraźnie podkreślony cokółdający wrażenie, że dom jest wrośnięty w ziemię. Natomiast same ściany można wykończyć na rozmaity sposób. Można wykorzystać tynk oraz cegły czy kamienie lub drewnianą oblicówkę. Tradycyjnie wybiera się kolory jasne na elewację, takie jak biel, beż czy delikatna szarość. Styl tradycyjny lubuje się w ozdobnikach, stąd zazwyczaj urozmaica się bryłę domu kamiennymi narożnikami, wymyślnymi balustradami lub innymi zdobieniami. Ciekawymi elementami architektonicznymi są również wykusze, ryzality i balkony z pięknymi balustradami.

Parterowe dworki nadal są chętnie budowane
Parterowe dworki nadal są chętnie budowane

Jak wygląda wnętrze tradycyjnego domu?

Co do wnętrza, współczesne czasy odcisnęły na nim swój ślad nieodwracalnie, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nawet w najbardziej tradycyjnym wnętrzu standardem zapewniającym funkcjonalność jest otwarta strefa dzienna połączona z ogrodem i kuchnią, a także rozgraniczenia strefy dziennej i nocnej zgodnie z architekturą budynku. Ale ogólnie rzec biorąc, wnętrze domu utrzymanego w stylu tradycyjnym jest bardziej standardowe. Nie spotka się tu licznych, nietypowych wyjść na balkony czy tarasy, pomieszczeń rekreacyjnych, sauny, garderoby. W zamian za to w salonie na pewno znajdzie się kominek, który będzie dodatkowym źródłem ogrzewania domu

Otoczenie domu tradcyjnego

Nie bez znaczenia jest również otoczenie wokół domu, czyli nawierzchnie, ogrodzenie i ogród. Powinny one pasować do budynku, współgrać z jego charakterem, gdyż tylko wtedy pożądane w tym stylu uporządkowanie i harmonia zostaną osiągnięte. 

Dla kogo dom tradycyjny?

Dom tradycyjny jest idealny dla osób, które szukają reprezentacyjności w dawnym stylu. Nie każdy bowiem lubi surowość nowoczesnych domów – prostotę, chłodność kolorów, kompaktowość wnętrza. Zdecydowanie bardziej przytulne wydają się domy tradycyjne. Należy jednak mieć na uwadze, że są droższe w budowie. Wykusze, lukarny, balkony, dachy wielospadowe i inne tego typu elementy wymagają zużycia znacznie większej ilości materiałów. Wyższe będą również koszty eksploatacyjne.

Najczęściej inwestorzy wybierają wersję umiarkowaną stylu tradycyjnego, która łączy w sobie ciepły klimat domowego ogniska z elementami współczesnych rozwiązań. Ważne jest, byśmy – wchodząc we własne progi – czuli, że to jest miejsce, w którym możemy odetchnąć po ciężkim dniu. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.