Stan zamknięty podczas budowy domu

Stan zamknięty to trzeci etap budowy następujący po stanie zerowym i otwartym. Dom w stanie zamkniętym nie nadaje się jeszcze do zamieszkania, ale posiada już zamontowaną stolarkę okienną, drzwi oraz bramę garażową. Zamknięcie stanu surowego pozwala bezpiecznie przerwać prace na okres zimowy.

Dom w stanie zamkniętym ma już zamontowaną stolarkę okienną, drzwi oraz bramę garażową
Dom w stanie zamkniętym ma już zamontowaną stolarkę okienną, drzwi oraz bramę garażową

Szacuje się, że doprowadzenie budowy do stanu zamkniętego to około 50% kosztów całej inwestycji. Choć w prawie budowlanym nie istnieje ścisła definicja tego etapu, to większość wykonawców i inwestorów przyjmuje, że jest to moment, w którym zakończono wszelkiego rodzaju prace konstrukcyjne w budynku. Dom w stanie zamkniętym ma fundamenty, ściany, stropy, dach oraz stolarkę otworową. Można w nim wykonywać instalacje wewnętrzne, przygotowywać podłoża pod podłogi, tynkować ściany, robić suche zabudowy itp. W środku mogą tymczasowo panować ujemne temperatury, ale nie będą one mieć wpływu na to, co już jest gotowe.

Właściwy czas na zamykanie stanu surowego budowy

Znacząca ilość budów zaplanowana jest w taki sposób, by zamknięcie stanu surowego mogło nastąpić przed nadejściem zimy. Jest to słuszne podejście, ponieważ wówczas nie trzeba zabezpieczać budynku przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wykończony dach oraz zamontowana stolarka otworowa stanowi wystarczającą ochronę dla jego konstrukcji nośnej.

Należy jednak uwzględnić, że nowe okna i drzwi to spory wydatek dla inwestora, a elementy te niestety dość często padają łupem złodziei. Oczywiście zabezpieczenie stanowić może czujne oko sąsiedzkie bądź profesjonalny monitoring, ale mimo to nie każdy chce ryzykować. Stąd też wiele osób decyduje się zamknąć stan surowy dopiero na wiosnę. To właśnie wtedy zazwyczaj rozpoczyna się realizację prac wykończeniowych, co powoduje, że budowa pozostaje pod bezpośrednim nadzorem.

Warto doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego przed nadejściem zimy
Warto doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego przed nadejściem zimy

Stan zamknięty budynku – jakie okna i drzwi zewnętrzne wybrać?

Wybór stolarki otworowej do budowanego domu powinien być dyktowany parametrami użytkowymi oraz estetyką. Pamiętajmy, że nowe drzwi zewnętrzne, okna oraz brama garażowa to elementy, które już z samego założenia mają służyć przez długie lata. Dlatego najlepiej jest stawiać na produkty wysokiej jakości i pochodzące od znanych producentów. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują tzw. rozwiązania kompleksowe (całą stolarkę utrzymaną w tej samej stylistyce). Zamówienie takiej stolarki to bardzo dobry pomysł, ponieważ pozwala w łatwy sposób zamknąć stan surowy budynku oraz nadać mu spójny i harmonijny charakter.

Odrębną kwestią jest izolacyjność termiczna zamawianych okien. W realizowanych aktualnie budowach stawia się przecież na jak najniższe zapotrzebowanie domów na energię. Maksymalną wartość współczynnika izolacyjności poszczególnych elementów budowlanych określają również przepisy. Od 2021 roku parametr U ma wynosić: 0,9 W/m2K dla okien pionowych (elewacyjnych), 1,1 W/m2xK dla okien połaciowych i 1,3 W/m2xK dla drzwi zewnętrznych. Wymagania te dotyczyć będą budynków mieszkalnych, na budowę których pozwolenie wydano po 1 stycznia 2017 roku. Należy to uwzględniać podczas zamykania stanu surowego budowy.

Nie ma jednak konieczności przepłacania i montowania bardzo energooszczędnych okien we wszystkich pomieszczeniach domu. W garażach, kotłowniach, pralniach itp. jest to całkowicie zbędne.

Zamknięcie stanu surowego – na co zwrócić uwagę?

Zamknięcie stanu surowego budynku to niezbyt szeroki zakres prac, bo teoretycznie ograniczający się jedynie do montażu stolarki otworowej. Jednak i na tym etapie nietrudno o błędy wykonawcze, które mogą być dotkliwe w skutkach.

Należy pamiętać, że zamówienie najlepszych na rynku okien i drzwi to dopiero połowa drogi do zminimalizowania zapotrzebowania na energię cieplną w budynku. Drugą (nawet bardziej istotną) kwestią jest prawidłowy montaż energooszczędnej stolarki. „Ciepłe” elementy zawsze wymagają tzw. ciepłego montażu, który pozwala wyeliminować mostek termiczny na styku ościeżnicy z murem. W powyższym celu trzeba właściwie osadzić okno w murze oraz zastosować odpowiednie materiały izolacyjne (m.in. taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne).

„Ciepły” montaż stolarki otworowej to w Polsce wciąż stosunkowo nowe zagadnienie i nie wszyscy wykonawcy zdążyli zapoznać się z jego tajnikami. Koniecznie należy to uwzględnić podczas dokonywania wyboru ekipy montażowej. Najbezpieczniej jest korzystać z usług fachowców rekomendowanych przez producenta okien. Wtedy można mieć pewność, że zamknięcie stanu surowego budynku przebiegnie prawidłowo i w przyszłości nie wpłynie negatywnie na jego charakterystykę energetyczną.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.