TOP10 Dom za 120 tys. zł – gotowe projekty

Popularność niewielkich i tanich w budowie domów wciąż rośnie. Szczególnie chętnie wybierane są przez młodych inwestorów, szukających alternatywy dla mieszkania w bloku. W najnowszym zestawieniu nasz architekt przygotował dla Państwa 10 najlepszych projektów, których koszt realizacji nie przekroczy 120 tysięcy zł za stan deweloperski.

 
TOP10 projektów - domy do 120 tysięcy zł
TOP10 projektów - domy do 120 tysięcy zł

Dom tani w budowie – jak wybrać projekt?

Budowa niewielkiego domu w wielu przypadkach jest znacznie korzystniejszą opcją niż zakup mieszkania w centrum miasta. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego projektu. Ma bowiem duże znaczenie dla kosztów budowy i utrzymania budynku. Ogólna zasada brzmi następująco: im dom mniejszy i mniej skomplikowany konstrukcyjnie, tym szybszy i tańszy w realizacji. Budynek tani w budowie powinien mieć więc stosunkowo niewielką powierzchnię, prostą bryłę i dach (dwuspadowy lub płaski). Wszelkie dodatkowe elementy architektoniczne, jak balkon, wykusz, piwnica czy lukarna podnoszą koszty inwestycji, więc najlepiej z nich zrezygnować. Aby więcej zaoszczędzić (nawet do 30%) warto wybrać wiatę samochodową zamiast garażu i budować systemem gospodarczym.

Nasz architekt wybrał 10 najlepszych projektów domów, których koszt realizacji waha się między 90 a 120 tys. zł za stan deweloperski. Budowa wymarzonego domu wcale nie musi być kosztownym przedsięwzięciem! Zobaczcie poniższe zestawienie.

Projekt domu Miarodajny – wariant IX – C333i

Niewielki dom z poddaszem do późniejszej adaptacji, który stanowi idealną propozycję dla osób, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi i dopiero planują założenie rodziny. W podstawowym wariancie powierzchnia budynku wynosi 42 m². Po adaptacji inwestor zyska nieco ponad 20 m² dodatkowej przestrzeni, którą będzie mógł przeznaczyć na pokoje sypialniane dla dzieci. Dużym atutem domu jest to, że można dopasować go do niewielkiej działki.

Architekt zaplanował na parterze przestronny pokój dzienny, w którym wydzielił sypialnię. Pomieszczenia rozgraniczają drzwi przesuwne, dzięki czemu nie tracimy cennego miejsca. W drugiej części domu znajdują się otwarta na salon kuchnia, łazienka i kotłownia.

Projekt domu Gajowo 5dws

Tani w budowie domek letniskowy, który idealnie wpisze się w naturalny krajobraz – z górami, lasem lub jeziorem w tle. Został zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego. Jego charakterystycznymi cechami wyglądu są drewniane elementy i stylowa lukarna, nadająca całości czaru.

Na parterze zaprojektowano niewielką łazienkę i otwartą strefę dzienną, w skład której wchodzą salon, jadalnia i aneks kuchenny. Na poddaszu umiejscowiono zaś przestronną sypialnię, w której zmieści się duże łóżko lub dwa mniejsze.

Projekt domu Hoczew mała 3m

Dom-kawalerka, który może zostać wykorzystany również jako komfortowy budynek letniskowy. Jego największą ozdobą jest klimatyczny taras w stylu rustykalnym. Został osłonięty trójkątnym zadaszeniem i ogrodzony drewnianym płotkiem.

Na powierzchni niespełna 45 m² architektowi udało się stworzyć funkcjonalny układ pomieszczeń. Po prawej stronie znajduje się otwarta strefa dzienna, do której należą salon z wyjściem na taras, jadalnia i kuchnia. Największą atrakcją projektu jest kominek, który pozwoli zrelaksować się domownikom podczas chłodnych jesienno-zimowych wieczorów. Druga część domu to miejsce bardziej zaciszne. Znajdziemy tutaj sypialnię i komfortową łazienkę. Na nieużytkowym poddaszu znajduje się strych, do którego prowadzą składane schody. Pomieszczenie można przeznaczyć na składzik, co ułatwi utrzymywanie porządku.

Projekt domu D58A – Ewelina A

Niewielki dom przeznaczony dla co najmniej czteroosobowej rodziny. Posiada minimalistyczną, prostą bryłę, okrytą skromnym dwuspadowym dachem bez podcienia, co nadaje mu nowoczesnego charakteru. Ponadto takie rozwiązanie gwarantuje niskie koszty budowy i eksploatacji. Największą ozdobą domu jest stylowa pergola, zacieniająca taras. Dodatkowy atutem jest możliwość dobudowy garażu lub wiaty od prawej elewacji.

Układ pomieszczeń zadziwia funkcjonalnością i prostotą rozwiązania. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, a po lewej – nocna. Program obejmuje salon z aneksem kuchennym i klimatycznym kominkiem, małą łazienkę i trzy sypialnie. Dużą zaletą projektu jest poddasze do adaptacji. W drugim etapie budowy inwestor będzie mógł urządzić na nim dodatkowe pokoje sypialniane lub pomieszczenia gospodarcze.

Projekt domu Punto

Budynek rekreacyjny, który powstał z myślą o właścicielach małych i wąskich działek. Wzrok przykuwają drewniane okiennice w kształcie wrót oraz lukarny. Domek prezentuje się klimatycznie i zarazem stylowo.

Na parterze zaplanowano pokój z aneksem kuchennym i jadalnią oraz łazienkę. W centrum salonu znajduje się kominek, który umili domownikom czas. Strefa nocna znajduje się na poddaszu – umiejscowiono tutaj dwie sypialnie i dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać jako składzik lub garderobę.

Projekt domu Gniazdko II

Kolejną propozycją jest dom parterowy o powierzchni 47,25 m², który jest świetną alternatywą dla mieszkania w bloku. Posiada nieskomplikowaną bryłę i dwuspadowy dach, dzięki czemu realizacja inwestycji przebiegnie szybko i tanio. Elementem dekoracyjnym jest trójkątne zadaszenie z drewnianymi zdobieniami. Dużym atutem projektu jest garaż wkomponowany w bryłę budynku.

Strefa dzienna została wyraźnie oddzielona od nocnej. Do pierwszej z nich należą salon z wyjściem na taras, jadalnia i kuchnia. W drugiej części budynku ulokowano sypialnię i łazienkę. Dom będzie przytulnym gniazdkiem dla dwuosobowej rodziny. 

Projekt domu Ziarko

Nieduży dom (39,1 m²) z poddaszem do adaptacji, idealny dla młodych inwestorów, którzy planują powiększenie rodziny. Może zostać wykorzystany także jako budynek na działce letniskowej. Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i modnymi płytkami klinkierowymi. Poziom poddasza akcentuje drewniana okleina. Równie ciekawie prezentuje się wejście główne, które umieszczono w podcieniu.

Pomieszczenia na parterze zapewnią pełen komfort dwuosobowej rodzinie. Po lewej stronie zaprojektowano salon z wyjściem na taras, słoneczną jadalnię i otwartą kuchnią. Po prawej zaś znajdują się pomieszczenia wchodzące w skład strefy nocnej – ustawna sypialnia i łazienka. Po adaptacji poddasza powierzchnia użytkowa zwiększy się o 43,9 m². Dodatkową przestrzeń będzie można przeznaczyć na pokoje sypialniane dla dzieci lub pomieszczenia gospodarcze, poprawiające komfort użytkowania domu.

Projekt domu D103A – Lidia A

Mały dom parterowy, który powstał z myślą o trzy- lub czteroosobowej rodzinie. Elementami wyróżniającymi się są drewniana okleina na elewacji oraz efektowna pergola, zacieniająca częściowo taras. Niewielka powierzchnia (45,47 m²) w połączeniu z prostą konstrukcją gwarantują, że dom będzie tani w budowie i utrzymaniu.

Funkcjonalne wnętrze to jeden z największych atutów projektu. Najważniejszą częścią domu jest salon połączony z aneksem kuchennym. Jego największą atrakcją przytulny jest kominek, który może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania domu. Po drugiej stronie budynku zaplanowano dwie komfortowe sypialnie i łazienkę.

Projekt domu Imbir 4

To jeden z projektów, cieszących się największą popularnością wśród osób, poszukujących niewielkich, funkcjonalnych i tanich w budowie domów. Powierzchnia użytkowa wynosi nieco powyżej 50 m². Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i nowocześnie prezentującą się okleiną drewnianą.

W otwartej strefie dziennej zaprojektowano aneks kuchenny, jadalnię i pokój dzienny. W centralnej części znajduje się klimatyczny kominek, który jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również dodatkowym źródłem ogrzewania. Przedłużaniem salonu jest taras w kształcie litery L. Będzie idealnym miejscem do wypoczynku i urządzania przyjęć dla rodziny i przyjaciół. Do dyspozycji mieszkańców są również sypialnia, łazienka i kotłownia.

Projekt domu D58 – Ewelina

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest przytulny dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Motywem przewodnim jest drewno, które ozdabia elewację, dominuje na werandzie oraz wyznacza poziom poddasza. Wzrok przykuwają także klimatyczne niezadaszenia, które osłaniają wejście główne i taras, chroniąc domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pomimo niewielkiej powierzchni architekt w funkcjonalny sposób zaplanował układ pomieszczeń. Po lewej stronie znajduje się pokój dzienny z przytulnym kominkiem i aneksem kuchennym. Druga część domu to miejsce bardziej zaciszne. Znalazły się tutaj trzy sypialnie, łazienka i kotłownia, do której można dostać się z sieni. Na poddasze prowadzą składane schody. Po jego adaptacji – w zależności od potrzeb rodziny – dodatkową powierzchnię użytkową (prawie 25 m²) będzie można przeznaczyć na sypialnie dla dzieci, pomieszczenie gospodarcze lub pokój rekreacyjny.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.