TOP10 Dom za 120 tys. zł – gotowe projekty

Popularność niewielkich i tanich w budowie domów wciąż rośnie. Szczególnie chętnie wybierane są przez młodych inwestorów, szukających alternatywy dla mieszkania w bloku. W najnowszym zestawieniu nasz architekt przygotował dla Państwa 10 najlepszych projektów, których koszt realizacji nie przekroczy 120 tysięcy zł za stan deweloperski.

 

TOP10 projektów - domy do 120 tysięcy zł
TOP10 projektów - domy do 120 tysięcy zł

Dom tani w budowie – jak wybrać projekt?

Budowa niewielkiego domu w wielu przypadkach jest znacznie korzystniejszą opcją niż zakup mieszkania w centrum miasta. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego projektu. Ma bowiem duże znaczenie dla kosztów budowy i utrzymania budynku. Ogólna zasada brzmi następująco: im dom mniejszy i mniej skomplikowany konstrukcyjnie, tym szybszy i tańszy w realizacji. Budynek tani w budowie powinien mieć więc stosunkowo niewielką powierzchnię, prostą bryłę i dach (dwuspadowy lub płaski). Wszelkie dodatkowe elementy architektoniczne, jak balkon, wykusz, piwnica czy lukarna podnoszą koszty inwestycji, więc najlepiej z nich zrezygnować. Aby więcej zaoszczędzić (nawet do 30%) warto wybrać wiatę samochodową zamiast garażu i budować systemem gospodarczym.

Nasz architekt wybrał 10 najlepszych projektów domów, których koszt realizacji waha się między 90 a 120 tys. zł za stan deweloperski. Budowa wymarzonego domu wcale nie musi być kosztownym przedsięwzięciem! Zobaczcie poniższe zestawienie.

Projekt domu Miarodajny – wariant IX – C333i

 

Niewielki dom z poddaszem do późniejszej adaptacji, który stanowi idealną propozycję dla osób, które nie dysponują dużymi środkami finansowymi i dopiero planują założenie rodziny. W podstawowym wariancie powierzchnia budynku wynosi 42 m². Po adaptacji inwestor zyska nieco ponad 20 m² dodatkowej przestrzeni, którą będzie mógł przeznaczyć na pokoje sypialniane dla dzieci. Dużym atutem domu jest to, że można dopasować go do niewielkiej działki.

Architekt zaplanował na parterze przestronny pokój dzienny, w którym wydzielił sypialnię. Pomieszczenia rozgraniczają drzwi przesuwne, dzięki czemu nie tracimy cennego miejsca. W drugiej części domu znajdują się otwarta na salon kuchnia, łazienka i kotłownia.

Projekt domu Gajowo 5dws

 

Tani w budowie domek letniskowy, który idealnie wpisze się w naturalny krajobraz – z górami, lasem lub jeziorem w tle. Został zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego. Jego charakterystycznymi cechami wyglądu są drewniane elementy i stylowa lukarna, nadająca całości czaru.

Na parterze zaprojektowano niewielką łazienkę i otwartą strefę dzienną, w skład której wchodzą salon, jadalnia i aneks kuchenny. Na poddaszu umiejscowiono zaś przestronną sypialnię, w której zmieści się duże łóżko lub dwa mniejsze.

Projekt domu Hoczew mała 3m

 

Dom typu kawalerka, który może zostać wykorzystany również jako komfortowy budynek letniskowy. Jego największą ozdobą jest klimatyczny taras w stylu rustykalnym. Został osłonięty trójkątnym zadaszeniem i ogrodzony drewnianym płotkiem.

Na powierzchni niespełna 45 m² architektowi udało się stworzyć funkcjonalny układ pomieszczeń. Po prawej stronie znajduje się otwarta strefa dzienna, do której należą salon z wyjściem na taras, jadalnia i kuchnia. Największą atrakcją projektu jest kominek, który pozwoli zrelaksować się domownikom podczas chłodnych jesienno-zimowych wieczorów. Druga część domu to miejsce bardziej zaciszne. Znajdziemy tutaj sypialnię i komfortową łazienkę. Na nieużytkowym poddaszu znajduje się strych, do którego prowadzą składane schody. Pomieszczenie można przeznaczyć na składzik, co ułatwi utrzymywanie porządku.

Projekt domu D58A – Ewelina A

 

Niewielki dom przeznaczony dla co najmniej czteroosobowej rodziny. Posiada minimalistyczną, prostą bryłę, okrytą skromnym dwuspadowym dachem bez podcienia, co nadaje mu nowoczesnego charakteru. Ponadto takie rozwiązanie gwarantuje niskie koszty budowy i eksploatacji. Największą ozdobą domu jest stylowa pergola, zacieniająca taras. Dodatkowy atutem jest możliwość dobudowy garażu lub wiaty od prawej elewacji.

Układ pomieszczeń zadziwia funkcjonalnością i prostotą rozwiązania. Po prawej stronie znajduje się strefa dzienna, a po lewej – nocna. Program obejmuje salon z aneksem kuchennym i klimatycznym kominkiem, małą łazienkę i trzy sypialnie. Dużą zaletą projektu jest poddasze do adaptacji. W drugim etapie budowy inwestor będzie mógł urządzić na nim dodatkowe pokoje sypialniane lub pomieszczenia gospodarcze.

Projekt domu Punto

 

Budynek rekreacyjny, który powstał z myślą o właścicielach małych i wąskich działek. Wzrok przykuwają drewniane okiennice w kształcie wrót oraz lukarny. Domek prezentuje się klimatycznie i zarazem stylowo.

Na parterze zaplanowano pokój z aneksem kuchennym i jadalnią oraz łazienkę. W centrum salonu znajduje się kominek, który umili domownikom czas. Strefa nocna znajduje się na poddaszu – umiejscowiono tutaj dwie sypialnie i dodatkowe pomieszczenie, które można wykorzystać jako składzik lub garderobę.

Projekt domu Gniazdko II

 

Kolejną propozycją jest dom parterowy o powierzchni 47,25 m², który jest świetną alternatywą dla mieszkania w bloku. Posiada nieskomplikowaną bryłę i dwuspadowy dach, dzięki czemu realizacja inwestycji przebiegnie szybko i tanio. Elementem dekoracyjnym jest trójkątne zadaszenie z drewnianymi zdobieniami. Dużym atutem projektu jest garaż wkomponowany w bryłę budynku.

Strefa dzienna została wyraźnie oddzielona od nocnej. Do pierwszej z nich należą salon z wyjściem na taras, jadalnia i kuchnia. W drugiej części budynku ulokowano sypialnię i łazienkę. Dom będzie przytulnym gniazdkiem dla dwuosobowej rodziny. 

Projekt domu Ziarko

 

Nieduży dom (39,1 m²) z poddaszem do adaptacji, idealny dla młodych inwestorów, którzy planują powiększenie rodziny. Może zostać wykorzystany także jako budynek na działce letniskowej. Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i modnymi płytkami klinkierowymi. Poziom poddasza akcentuje drewniana okleina. Równie ciekawie prezentuje się wejście główne, które umieszczono w podcieniu.

Pomieszczenia na parterze zapewnią pełen komfort dwuosobowej rodzinie. Po lewej stronie zaprojektowano salon z wyjściem na taras, słoneczną jadalnię i otwartą kuchnią. Po prawej zaś znajdują się pomieszczenia wchodzące w skład strefy nocnej – ustawna sypialnia i łazienka. Po adaptacji poddasza powierzchnia użytkowa zwiększy się o 43,9 m². Dodatkową przestrzeń będzie można przeznaczyć na pokoje sypialniane dla dzieci lub pomieszczenia gospodarcze, poprawiające komfort użytkowania domu.

Projekt domu D103A – Lidia A

 

Mały dom parterowy, który powstał z myślą o trzy- lub czteroosobowej rodzinie. Elementami wyróżniającymi się są drewniana okleina na elewacji oraz efektowna pergola, zacieniająca częściowo taras. Niewielka powierzchnia (45,47 m²) w połączeniu z prostą konstrukcją gwarantują, że dom będzie tani w budowie i utrzymaniu.

Funkcjonalne wnętrze to jeden z największych atutów projektu. Najważniejszą częścią domu jest salon połączony z aneksem kuchennym. Jego największą atrakcją przytulny jest kominek, który może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania domu. Po drugiej stronie budynku zaplanowano dwie komfortowe sypialnie i łazienkę.

Projekt domu Imbir 4

 

To jeden z projektów, cieszących się największą popularnością wśród osób, poszukujących niewielkich, funkcjonalnych i tanich w budowie domów. Powierzchnia użytkowa wynosi nieco powyżej 50 m². Elewacja została wykończona jasnym tynkiem i nowocześnie prezentującą się okleiną drewnianą.

W otwartej strefie dziennej zaprojektowano aneks kuchenny, jadalnię i pokój dzienny. W centralnej części znajduje się klimatyczny kominek, który jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również dodatkowym źródłem ogrzewania. Przedłużaniem salonu jest taras w kształcie litery L. Będzie idealnym miejscem do wypoczynku i urządzania przyjęć dla rodziny i przyjaciół. Do dyspozycji mieszkańców są również sypialnia, łazienka i kotłownia.

Projekt domu D58 – Ewelina

 

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest przytulny dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Motywem przewodnim jest drewno, które ozdabia elewację, dominuje na werandzie oraz wyznacza poziom poddasza. Wzrok przykuwają także klimatyczne niezadaszenia, które osłaniają wejście główne i taras, chroniąc domowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pomimo niewielkiej powierzchni architekt w funkcjonalny sposób zaplanował układ pomieszczeń. Po lewej stronie znajduje się pokój dzienny z przytulnym kominkiem i aneksem kuchennym. Druga część domu to miejsce bardziej zaciszne. Znalazły się tutaj trzy sypialnie, łazienka i kotłownia, do której można dostać się z sieni. Na poddasze prowadzą składane schody. Po jego adaptacji – w zależności od potrzeb rodziny – dodatkową powierzchnię użytkową (prawie 25 m²) będzie można przeznaczyć na sypialnie dla dzieci, pomieszczenie gospodarcze lub pokój rekreacyjny.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.